Yavuzköy, Köşk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara


Yavuzköy
—  Köy  —
Aydin in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
İl Aydın
İlçe Köşk
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 912
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 256
İl plaka kodu 09
Posta kodu 09570
İnternet sitesi: YerelNET

Yavuzköy, Aydın ilinin Köşk ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihiçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yavuzköy, M.Ö 1. yy'da, Sultanhisar'da merkezi bulunan antik Nysa (Nisa) kentinin sınırları içersinde kalmıştır. Eski adıyla Yavlu Köy olarak da bilinir. Köyün Terzi Kuyusu mevkiinde, halen o döneme ait, toprak su künkleri, taş havuz ve Nysa'nın merkezinde de aynısı bulunan kemerli dükkânlardan bulunmaktadir. Bu dükkânlar üçlü grup halinde erozyon nedeniyle yarısına kadar toprakla dolmuş olarak günümüze kadar ayakta kalmıştır.

Köyün kenarında eski mezarlık vardır. Bu mezarlıktaki mezar taşları çok eski ve ilginçtir. Atatürk'ün babasının ve Yörük Ali'nin babasının mezarları burada bulunmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

köyün gelenekleri arasında yığın denen, mısır kamışlarından yapılan ve köylülerin kışın ineklerine yedirmek için biriktirip sakladığı mısır yığınlarını yakmak gibi bir alışkanlığı vardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Aydın iline 25, Köşk ilçesine 5 km uzaklıktadır. Aydın-Denizli karayolu üzerinde yer alır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köy, dağlarla ve tepelerle çevrili bir çanağın içinde olduğundan, sıcak yazları Aydın ortalamasının üzerindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 912
1997 852

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır. Büyük Menderes Ovası ve civarında narenciye, pamuk, mısır, yüksek kesimlerde zeytin ve incir üretilmektedir. Ayrıca önem sırasına göre karpuz, çilek, şeftali gibi ürünler de yetiştirilmektedir. Hayvancılık, tarımın yanında ikinci bir iş olarak yapılmaktadır.2007 yılında Büyük Menderes nehrinin tamamen kuruması ve 2008'de sulamanın DSİ kanallarından sınırlı şekilde yapılabilmesi ovada yapılan tarımı büyük ölçüde etkilemiştir.

Ayrıca köyde 2006 yılı Mart ayında hizmete giren Menderes Jeotermal Elektrık Santralı, Türkiye'nin ilk özel jeotermal santralidir. Yenı kuyuların açılmasıyla başka santrallerin de kurulması için çalısmalar başlatılmıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı mevcuttur fakat kadrosu olmadığı için faal durumda değildir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Tarihi eser, Yavuzköy Şemsi Paşa Camisi

Köşk ilçesi sınırları içinde Osmanlı döneminden günümüze kadar gelebilmiş önemli eserlerden biridir. Yavuzköy Şemsi Paşa Camii'nin 1654 yılında Aydın'daki Şemsi Camii ile birlikte Ahmet Şemsi Paşa tarafından yaptırıldığı rivayet edilir. Ancak, Şemsi Paşa’nın Aydın Vakıflar Müdürlüğü’ndeki vakfiyesinde, bu tarihten daha önce yapıldığı izlenimini vermektedir. Belki de giriş kapısı üzerindeki kitabesi sonradan yenilenmiştir. Cami, Aydın depremi sırasında yıkılmış ve sonradan yenilenmiştir. Bu yüzden de kitabe üzerindeki tarihin değiştirilmiş olabileceği sanılmaktadır.

Semsi Pasa Camii (2007)

Caminin giriş kapısı üzerindeki h.1064 (1654) tarihli mermer üzerine işlenmiş yazıtı:

Hakta âlâ mamur kıla sahibi hayrın sakasın
Yarabbenâ kabul eyle ben dilerim âmin
Mart içinde bed olundu bu camiin binası
Erbaa ve sitteyn ve elf idi o zamanın senesi.

Başka bir rivayete göre Atatürk'ün dedesi tarafından desteklenerek yapıldığı söylenmektedir.

Cami, tuğladan kare planlı olarak yapılmış, üzeri tek kubbe ile örtülmüştür. Caminin kubbeye geçiş trompları mukarnaslıdır. Duvarlar sıvalı olup, kubbe ve son cemaat yerinin üzeri de kiremitle kaplıdır. Ana kubbenin örtüsünde kiremit dizileriyle sekizgen bir şekil verilmiş ve böylece kasnak ile birlikte estetik bir görünüm sağlanmıştır. Yapı iki kademe halinde olup, birinci kademesi kare, ikinci kademesi de sekizgen kasnaklı kubbelidir. Minaresi kare bir kaide üzerine yuvarlak olarak yapılmıştır. Baklava dilimli, klasik Osmanlı başlıkları olan sütunlu son cemaat yeri camekanla kapatılmıştır, mihrap ve minberi yenilenmiş ve yağlı boya ile orijinalliğinden epeyce uzaklaştırılmıştır.

Milli Mücadele sırasında Ege'de Galip Hoca olarak, düşmana karşı direniş cephesini oluşturan, Atatürk'ün silah arkadaşı, son başbakanı ve aynı zamanda Türkiye'nin 3. Cumhurbaşkanı olan Celâl Bayar 'ın bu camide bir süre hocalık yaptığı da söylenir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]