Yalan Dünya (dizi, 2012)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Yalan Dünya
Yalan Dünya Kadro.jpg
Dizi oyuncuları
Tür Durum komedisi
Senarist Gülse Birsel
Yönetmen Jale Atabey
Oyuncular Altan Erkekli
Füsun Demirel
Olgun Şimşek
Beyazıt Öztürk
Gülse Birsel
Hasibe Eren
Hümeyra
Rutkay Aziz
Tema müziği bestecisi Nil Karaibrahimgil
Açılış müziği "Yalan Dünya"
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 3
Bölüm sayısı 78 (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Yapımcı Ayşe E. Durmaz
Mekân Cihangir, İstanbul
Sinematograf Serdar Armutlu
Gösterim süresi 75 dakika
Yapım şirketi D Productions
Dağıtıcı firma Kanal D
Yayın bilgileri
Kanal Kanal D
Resim formatı 1080i (HDTV) 16:9
576p (SDTV) 4:3
Yayın tarihi 13 Ocak 2012 (2012-01-13) – Günümüz
Durumu devam ediyor

Yalan Dünya, senaryosu Gülse Birsel tarafından yazılan ve D Yapım tarafından prodüksiyonu gerçekleştirilen Türk durum komedisidir. Jale Atabey tarafından yönetilen dizi, 13 Ocak 2012'de Kanal D'de yayınlanmaya başladı ve dizinin müzikleri Nil Karaibrahimgil tarafından yapıldı. Yalan Dünya, Cihangir'de yan yana yaşayan, Türkiye'nin iki uç hayat tarzından gelen iki ailenin komik hikâyelerini ele almaktadır. Dizinin fikri, Cihangir'de ofis ararken ortaya çıktı. Dizi 26 Kasım 2012'den itibaren 24 Haziran 2013'e 2.Sezon Finaline kadar her Pazartesi 20:00'de yayınlanmaya başladı.Ancak 3.Sezonda 27 Eylül 2013'ten itibaren Her Cuma 20:00'de yayınlanmaya devam ediyor.

Prodüksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Yalan Dünya, Cihangir'de ofis edinmeye çalışan Birsel'in burada tanıştığı "insanlar, emlakçılar, ev sahipleri falan" ile ortaya çıktı ve Birsel, "bir günde hızlı hızlı" yazmaya başlayarak diziyi oluşturdu.[1]

Tanıtımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanal D, dizi için iletişim çalışmaları çerçevesinde seri ilanlar sayfası şeklinde bir tanıtım ilanı hazırladı.[2] İlanda, dizide rol alan tüm oyuncuların canlandıracakları karakterleri esprili bir dille tanıtıldı. Ayrıca hurriyetemlak.com sitesinde dizinin tanıtımı amacıyla "958 TL Cihangir'de ortak teraslı, çok amaçlı, çok eşyalı, uygun daire" şeklinde ilan verildi.[3] Dizinin yayına girdiği akşam ise Kanal D, Türkiye'de ilk kez, Twitter kullanıcılarını ekrandan belli bir etikete (hashtagle) yönlendirdi, gelen yorumların (#yalandunya) etiketiyle girilmesi konusunda yönlendirici oldu.[4]

Reyting[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizin yayınlanmaya başladığı tarihten itibaren Kanal D'nin reytinglerine olumlu katkıları oldu[5][6]. Cuma günleri bekleneni vermesine karşın[7] yayın günü Pazartesi'ye alınınca reytinglerinde düşme yaşandı[8][9] bunun üzerine yayın gününü değiştirip senaryo ile ilgili farklılıklara giden dizi gündemdeki yapımları konu alarak reytinglerini arttırabildi.[10] Herkes Yalan Dünya dizisinin 2. sezonda reytingler yüzünden yayından kaldırılılacağını iddia ederken dizinin senaristi Gülse Birsel dizinin 3. sezonda da devam edeceğini açıkladı. Mayıs 2013'te dizinin 3. sezonda da yayınlanacağı kesinleşti. Kültür Bakanlığı, dizinin yurtdışında yayınlanması üzerine "Türkiye'nin tanıtımına katkı sağladığı" gerekçesiyle diziye teşekkür plaketi verdi.[11] Dizinin 30 Mayıs 2014'te final yapması planlanıyor.

Reklam[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi sanal reklam uygalamasını diğer adıyla ürün yerleştirmesini kapsamlı bir şekilde kullanmaktadır[12] ancak 3 Şubat 2012 yayınlandığı bölümünde bunu konudaki mevzuata uymadığı gerekçesiyle RTÜK tarafından kanala 310 bin tl ceza kesti.[13][14][15] Dizinin oyuncuları dizideki oynadıkları karakterleriyle birçok markanın reklam yüzü olmuştur.[16]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kocabaş'ların otoriter reisi Şehmuz, evin titiz ve klorak bağımlısı kadını Servet, aynı evde damatları iç güveysi Selahattin, kızları Gülistan, torunları Orçun, Orçun'un sevgilisi Eylem ve bekar oğulları Rıza ile birlikte oturmaktadırlar. Antakya’dan istanbul-Cihangir’e taşınan Kocabaşlar geleneklerine bağlı olan babaları Şehmuz Bey’in hakimiyeti altındadır. Damatları Selahattin, eşi Gülistan’a hiç bağlı değildir üstelik onu pavyonda tanıştığı Tülay ile aldatmaktadır. Evin tek oğlu olan Rıza, hiç sevmediği Nurhayat ile ailesinin baskısıyla nişanlanmıştır. Ancak bu duruma daha fazla katlanamaz ve Nurhayat’tan ayrılma kararı alır. Bu karar Kocabaşlar için yıkım olur. Aile, Rıza ve Nurhayat’ın arasını düzeltmek için seferber olur. İki defa tertiplenen düğünde önce rıza, sonra Nurhayat kaçarak ilişkileri sona erer.

Bu olaylar yaşanırken tüm ailenin hayatını değiştirecek bambaşka bir gelişme yaşanır. Deniz, yanında kardeşi Bora ile birlikte, bir dizide bir bölüm konuk oyunculuk yapmak için İzmir’den İstanbul’a gelir. Yıllardır aradığı fırsatı bulamayan Deniz’in hiç beklemediği bir anda şansı döner. Dizinin başrol oyuncusu sette olay çıkartıp işi bırakır. Bir anda bölüm oyunculuğundan başrole terfi eden Deniz, İstanbul’da ev arayışına girer. Setteki diğer bir oyuncu Açılay da ev aramaktadır ve Deniz’e ev arkadaşı olmayı teklif eder. Şehmuz Bey de Rıza’ya kızar ve Nurhayat ile evlendirdikten sonra oturmalarını planladıkları yan daireyi kiraya vermeye karar verir. Herkes bu daireyi tutmak üzere harekete geçer. Damat Selahattin o dairede metresi Tülay’ı oturtmayı planlarken, büyük bir tesadüf sonucu Deniz ve Açılay da aynı eve talip olur. Ancak Şehmuz evi sadece ailelere kiralamaktadır. Daireyi çok isteyen Deniz, Açılay ve Bora’nın aklına bir plan gelir. Plan işe yarar Şehmuz Bey’i ikna edip evi tutarlar. Ancak ilk başta yolunda giden işler kısa bir süre sonra kontrolden çıkar. Bütün bunların üzerine Deniz'in annesi ve babasının İzmir'den İstanbul'a taşınması ile işler iyice çığırından çıkar.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Altan Erkekli tarafından canlandırılan Şehmuz; Kocabaş ailesinin otoriter babasıdır. Mobilya atölyesi vardır. Antakyalı Şenköy'lü olup İstanbul'da Cihangir'de yaşamaktadır. Cihangir'de yan yana iki evi vardır bunlardan birinde kendisi oturmakta olup diğerinde Deniz, Bora, Açılay ve Emir'lere kiralamıştır.
 • Füsun Demirel tarafından canlandırılan Servet; Kocabaş ailesinin, kendi dünyası, kendi bildikleri ile dünyaya bakan alaturka annesi. Koca Şehmuz ile Antakya'da evlenip İstanbul'da bir apartmanda oturmaktadır.
 • Olgun Şimşek tarafından canlandırılan Selahattin Çakaler ve Ahmet Çakaler adındaki tek yumurta ikizi kardeşler. Selahattin, Kocabaş ailesinin Adıyamanlı hayırsız damadı. Gülistan'ı, metresi Tülay ile aldatıyor. Ahmet, başarılı bir oyuncu fakat Tufan Hoca ile çalışan mağdur oyunculardandır. Her figurasyon role giren fakat tek bir ücret alan bir de çaycılık yapan alkolik.
 • Beyazıt Öztürk tarafından canlandırılan Rıza Kocabaş; Kocabaş ailesinin baskısıyla Nurhayat'la sözlenmiş ancak ona ilgi duymuyor. Dizinin ilk bölümünde Nurhayat'tan ayrılmaya karar veren Rıza ile Deniz arasında bir ilişki başlıyor.
 • Gülse Birsel tarafından canlandırılan Deniz Alsancak; otuz dört yaşında ve 9 Eylül Üniversitesi Konservatuar Bölümü mezunu. Bölüm oyunculuğu yapmak üzere İzmir'den İstanbul'a gelen Deniz, bir rastlantı sayesinde bölüm oyunculuğu yapacağı dizide başrolü alması üzerine, Kocabaş ailesinin kiralık dairesine taşınıyor.
 • Hasibe Eren tarafından canlandırılan Gülisten Çakaler; kırk yaşlarında ve görgüsüz, sınıf atlama derdinde olan bir ev kızıdır. Selahattin ile mutsuz bir evlilikleri vardır.
 • Hümeyra tarafından canlandırılan Çiğdem Alsancak; İstanbullu, sosyetik ve Deniz'in ve bora'nın annesidir.
 • Rutkay Aziz tarafından canlandırılan Timur Alsancak; solcu ve entellektüel bir adamdır. Deniz'in ve Bora'nın babasıdır.
 • Açılay Tan Hareketli çılgın ve gelgitleri olan başarılı bir oyuncudur. Daha önceden Nihal Yalçın tarafından canlandırılan karakter,Nihal Yalçın diziden ayrılınca senaryo dışı kalmıştır.
 • Gonca Vuslateri Dizi de hem Vasfiye Teyzeyi hemde Eylem'i canlandırmaktadır. Vasfiye ve eylem yaptıkları şeylerle kocabaş ailesini sinir etmeye devam edeceklerdir.
 • İrem Sak Tülay Selahattin'in metresidir. Pavyonda çalışan Saf ve Selahattin'e aşık bir kızdır.
 • Gupse Özay Nurhayat her annenin gelin olarak isteyeceği cinsten bir ev kızıdır. Önce Rıza'ya şimdi ise Emir'e aşıktır.
 • Sarp Apak Emir zengin ve şımarık bir oyuncudur.
 • Öner Erkan Bora Deniz'in erkek kardeşidir. işsiz güçsüz sempatik bir gençtir.
 • Derya Karadaş Zerrin Pavyonda çalışan enterasan ve komik kızdır. Kocabaş ailesinin yeni komşusudur. Gülistan'ın korkulu rüyasıdır. O da kocabaş ailesinin yeni belasıdır.
 • Hakan Meriçliler Çağatay sesini etkili bulan orta yaşlar da bir oyuncudur.
 • Tuna Orhan Yönetmen Tufan başarısız ve cimri gıcık bir yönetmendir.
 • Okan Çabalar Bünyamin Nurhayatın hiperaktif ağabeyidir. Zerrin'in sevgilisidir.
 • Ece Ercan Esra kendi halinde bir set asistanıdır.
 • Gönül Ülkü Deniz ve Bora'nın Anneannesidir.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Gösterim günü ve saati Sezon başlangıcı Sezon finali Çekilen bölüm sayısı Bölüm aralığı Sezon yılı TV kanalı
1. Sezon Cuma 20:00 13 Ocak 2012 22 Haziran 2012 23 1 - 23 2012 Kanal D
2 . Sezon Cuma 20:00 / Pazartesi 20:00 28 Eylül 2012 24 Haziran 2013 33 24 - 56 2012-2013 Kanal D
3 . Sezon Cuma 20:00 27 Eylül 2013 30 Mayıs 2014 (Final) 35 57 - 91 2013-2014 Kanal D

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Yalan dünya aşıkları". Hürriyet. 22 Aralık 2011. http://www.hurriyet.com.tr/magazin/magazinhatti/19515146.asp. Erişim tarihi: 9 Mart 2012. 
 2. ^ "KANAL D'DEN 'YALAN DÜNYA'YA ÖZEL TANITIM İLANI". http://www.medyatava.com/haber.asp?id=88767. Erişim tarihi: 9 Mart 2012. 
 3. ^ "BU İLANIN 'YALAN DÜNYA' İLE İLGİSİ NE?". http://www.medyatava.com/haber.asp?id=88826. Erişim tarihi: 9 Mart 2012. 
 4. ^ "REYTİNG YOKSA SOSYAL MEDYA VAR! YALAN DÜNYA TWITTER'I SALLADI". http://www.medyatava.com/haber.asp?id=88990. Erişim tarihi: 9 Mart 2012. 
 5. ^ "YALAN DÜNYA'NIN REYTİNG BAŞARISINI ŞAMPANYAYLA KUTLADILAR!". http://www.medyaradar.com.+15.01.12. http://www.medyaradar.com/haber/televizyon-74529/yalan-dunyanin-reyting-basarisini-sampanyayla-kutladilar.html. Erişim tarihi: 24 Şubat 2013. 
 6. ^ "'YALAN DÜNYA' REYTİNG LİSTESİNDE KARTLARI YENİDEN DAĞITTI! İŞTE REYTİNGLER!". http://www.medyatava.com.+29.09.2012. http://www.medyatava.com/Haber/96765. Erişim tarihi: 24 Şubat 2013. 
 7. ^ "TNS ilk 100... İşte 26 Kasım reytingleri!". http://www.medyafaresi.com. http://www.medyafaresi.com/haber/91843/reyting-tns-ilk-100-iste-26-kasim-reytingleri.html. Erişim tarihi: 24 Şubat 2013. 
 8. ^ "Reytinglerde 'Yalan Dünya' şoku!". http://www.gecce.com. http://www.gecce.com/magazin/haber/reytinglerde-yalan-dunya-soku. Erişim tarihi: 24 Şubat 2013. 
 9. ^ "Facebook Twitter FriendFeed Google Plus+ Haberler Medya Yalan Dünya’nın Reyting Sıralaması Şaşırttı". http://www.stargundem.com. http://www.stargundem.com/medya/1304064-yalan-dunyanin-reyting-siralamasi-sasirtti.html. Erişim tarihi: 24 Şubat 2013. 
 10. ^ "YALAN DÜNYA'NIN REYTİNG OYUNU". http://www.aktifhaber.com. http://www.aktifhaber.com/yalan-dunyanin-reyting-oyunu-723886h.htm. Erişim tarihi: 24 Şubat 2013. 
 11. ^ "Yurt Dışında En Çok İzlenen Türk Dizilerine Teşekkür". http://www.beyazperde.com.+17 Ocak 2013 Perşembe. http://www.beyazperde.com/haberler/diziler/haberler-54833/. Erişim tarihi: 24 Şubat 2013. 
 12. ^ KABAOĞLU, Neslihan (07.02.2012). "Ürün yerleştirmeler Yalan Dünya’da tavan yaptı…". http://www.medyaloji.net. http://www.medyaloji.net/haber/urun_yerlestirmeler_yalan_dunya_da_tavan_yapti_.htm. Erişim tarihi: 24 Şubat 2013. 
 13. ^ "Yalan Dünya dizisine çok ağır ceza". http://www.hukukihaber.net.+25 Mart 2012 Pazar. http://www.hukukihaber.net/gundem/yalan-dunya-dizisine-cok-agir-ceza-h22243.html. Erişim tarihi: 24 Şubat 2013. 
 14. ^ "Yalan Dünya işi abartınca...". http://www.radikal.com.tr.+25/03/2012. http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1082857&CategoryID=138. Erişim tarihi: 24 Şubat 2013. 
 15. ^ "Büyük ceza! VİDEO". http://www.haberturk.com. http://www.haberturk.com/medya/haber/727710-buyuk-ceza-video. Erişim tarihi: 24 Şubat 2013. 
 16. ^ "Dünya yalan gerçek reklam!". http://fotogaleri.gazetevatan.com.+13.02.2013. http://fotogaleri.gazetevatan.com/dnya-yalan-gerek-reklam/26428/1/spor. Erişim tarihi: 24 Şubat 2013. 
 17. ^ "Kanal D’ye, Kabataşlılar’dan 4 Ödül". http://www.kanald.com.tr/yalandunya. http://www.kanald.com.tr/yalandunya/Haberler/Kanal-D%E2%80%99ye-Kabataslilar%E2%80%99dan-4-Odul/41558.aspx. Erişim tarihi: 24 Şubat 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]