Yalıkavak, Bodrum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Yalıkavak
—  Köy  —
Muğla in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
İl Muğla
İlçe Bodrum
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 11,227
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 252
İl plaka kodu 48
Posta kodu 48...

Yalıkavak, Ege Bölgesi'nde Muğla ilinin Bodrum ilçesinin bir beldesidir.

Yalıkavak Bodrum'a 18 km uzaklıktadır. Yarımadanın kuzey doğusunda yer alır. Bodrum'dan Yalıkavak'a yapılan bir yolculukta sizi önce bir sıra yel değirmeni, daha sonra Yalıkavağın o eşsiz manzarası karşılar. Başlangıçta bir Süngerci köyü olan ve yarımadanın en ünlü süngercilerinin doğduğu yer olan Yalıkavak, günümüzde çok önemli bir turizm beldesine dönüşmüştür. Tepelerde ve sahilde yer alan yel değirmenleri, güzel koyları, günabatımları ve son yılarda açılan turizm tesisleri ile ön plana çıkar.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yalıkavak körfezi, Bodrum yarımadası'nın kuzey-batı köşesinde yer alır. Körfezin kuzey bölgesi, kuzeye dönük bir L harfi şeklindeki bir yarımadadır. Birkaç kayalık, sarp tepe dışında yükselti yoktur. Körfezin doğu ve güney bölümü ise nispeten yüksek tepelerin etekleridir.

Bitki örtüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Körfezin kuzey bölgesi, denizden gelen sert rüzgarlara açıktır. Genel bitki örtüsü, kısa boylu, dikenli çalılıklardan oluşur. Ayrıca çok sayıda mandalina ve limon ağacıda bulunmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yalıkavak körfezinde bugüne kadarki arkeolojik buluntularda, belirli bir yerleşim yeri saptanmamıştır. Arkeolojik buluntular, yerleşim yerinden çok, yaygın bir yapılanma gösterir. Bağımsız, tekil arkeolojik buluntular görülür.

Yapılan araştırmalardan, Yalıkavak'ın tarihinin MÖ 2000 yıllarına kadar indiği ve buranın ilk sakinlerinin Lelegler olduğu anlaşılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]