Yakov Cugaşvili

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Yakov Cugaşvili

Yakov Cugaşvili (Gürcüce: იაკობ ჯუღაშვილი, Rusça: Яков Иосифович Джугашвили / Yakov Iosifovich Dzhugashvili, 18 Mart 1907 – 14 Nisan 1943) Joseph Stalin'in dört çocuğundan biriydi. Yakov, Stalin'in ilk eşi Ekaterina Svanidze'den olan çocuğuydu. Kızıl Ordu'da üsteğmen (старший лейтенант)[1].

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yakov Gürcistan'ın Borji köyünde doğdu. Ondört yaşına kadar Tiflis'teki teyzesinin yanında kaldı. 1921 yılında amcası Alexander Svanidze, Yakov'u Moskova'ya gidip eğitim alması konusunda teşvik etti. Yakov dil olarak sadece Gürcüce konuşabiliyordu. Moskova'ya gittikten sonra Rusça öğrenmeye başladı.

Yakov ile babası Stalin çok fazla bir araya gelmediler. Yakov'un üvey annesi Nadezhda Alliluyeva anlattığına göre bir gün Moskova'daki evlerinden bir kızın ağlayarak çıktığını görür. Nadezhda eve girdiğinde Yakov'u odada çok üzüntülü bir halde görür. Yakov hemen odasına gider. Sonradan anlaşılır ki evden ağlayarak çıkan kız Yakov'un yahudi nişanlısıdır ve Stalin'e nişanlandıklarını anlatınca Stalin öfkelenmiştir.

Stalin ve eşi odalarında bu konuda tartışırken Yakov'un odasından bir silah sesi duyarlar. Yakov kendini vurmuştur. Annesi daha sonra yarasıyla ilgilenip doktor çağırmaya çalışırken babası Stalin "Doğru düzgün ateş bile edemiyor." demiştir.[2]

Yakov Odessa'lı ünlü yahudi dansçı Yulia Meltzer ile evlendi. Yakov Yulia ile bir resepsiyonda tanıştıktan sonra Yulia'nın kocası Nikolai Bessarab ile kavga etmiş ve Yulia'nın boşanmasına yardımcı olmuştur. Bessarab daha sonra tutuklanıp öldürüldü.[3]

1941 Alman propagandası. "Kanınızı Stalin için dökmeyin! O çoktan Samara'ya kaçtı! Öz çocuğu teslim oldu! Stalin'in çocuğu bile kendi canını kurtarırken sizin kendinizi kurban etmenize gerek yok!"

Yakov Kızıl Ordu'da topçu birliğinde görev yaptı. Almanya'nın Sovyetler Birliği'ni işgaliyle birlikte 1941 yazında Smolensk Muharebesinde esir olarak ele geçirildi. Almanlar daha sonra Yakov'u Stalingrad Savaşı'yla esir düşen mareşal Friedrich Paulus ile takas etmek istediler. Stalin bu teklifi reddeder. Bir iddiaya göre Stalin teklifi "Bir mareşali bir teğmenle takas etmem." diyerek geri çevirmiştir.[4] Diğer bir iddiaya göre Stalin teklif üzerine "Elinizde sadece oğlum Yakov değil milyonlarca oğlum var. Ya onları da bırakırsınız ya da oğlum onların kaderini paylaşır." demiştir.[5][6]Bazı kaynaklara göre Hitler Yakov'u esir düşen yeğeni Leo Raubal ile takas etmek ister fakat bu teklifi kabul edilmez.[7]

Yakov'un ne zaman öldüğü net değildir. Resmi Alman kayıtlarına göre Yakov Sachsenhausen Toplama Kampı'nda elektrik tellerine takılarak öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Борис Сопельняк, Тайны Смоленской площади, 2003, ISBN 5275009097, лейтенант Джугашвили Яков Иосифович&f=false s. 342. (Rusça)
  2. ^ Hartston, William. Encyclopedia of Useless Information. Naperville, Illinous: Sourcebooks, Inc. 2007. 350.
  3. ^ http://edition.cnn.com/2007/WORLD/europe/08/28/stalin.granddaughter.ap/index.html?iref=mpstoryview
  4. ^ Helen, Rappaport, Joseph Stalin:A Biographical Companion, ABC-CLIO Ltd, 2000 ISBN 978-1576072080 s.72 [1]
  5. ^ 1 Mart 1968 tarihli Time haberi (İngilizce) 14 Eylül 2010 tarihinde erişilmiştir
  6. ^ 8 Temmuz 2008 tarihli Candan Badem yazısı soL 13 Eylül 2010 tarihinde erişilmiştir
  7. ^ Bailey, Ronald Albert (1981). Prisoners of war. Alexandria, Va.: Time-Life Books. pp. 123. ISBN 0-8094-3391-5