Yıldız Gemisi Atılgan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Atılgan (XCV 330)
Atılgan NX-01
Atılgan, federasyonun bu isimdeki ilk gemisi
Atılgan 1701-A
Atılgan 1701-B, ilk yolculuğundan önce
Atılgan 1701-C
Atılgan 1701-D
Atılgan 1701-E, şu an için serviste bulunan Atılgan
muhtemel gelecek versiyonu

USS Enterprise ya da türkçesi ile Atılgan, Uzay Yolu hayalî evrenindeki birkaç yıldız gemisine verilmiş isimdir. Özellikle bu gemilerden birkaç tanesi Gene Roddenberry tarafından yaratılan hayalî evreninde geçen hikâyelerin odak noktasıdır. Genellikle Yıldız filosunun bayrak gemileridir. Bu gemilerin çoğunluğu NCC-1701 kayıt numarası ile anılırlar. Aynı addaki yeni gemileri ayırt etmek için sonuna bir harf eklenir (NCC 1701-E gibi)

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Orijinal Seri sırasında, Atılgan isminin önünde bulunan USS önadının İngilizcede United Star Ship'e (Birleşmiş Yıldız Gemisi) denk geldiği söylendi. Yıldız filosu ile Amerikan donanması tamami ile alakasız kurumlar oldukları için Amerikan donanmasında kullanılan USS önadı ile bunun arasında tesadüfi bir benzerlikten başka bir şey yoktur. Yine de bu önad birçoklarının Amerikan donanmasındaki USS Enterprise serisi gemilere olan sempatisini kullanmak içindir. (Bkz: Uçak gemisi Enterprise (CV-6) ve Midway savaşı)

Atılgan'ı ve diğer aynı isimdeki gemileri onurlandırmak için NASA ilk uzay mekiğinin adını Enterprise (Atılgan) olarak değiştirdi (aynı zamanda Uzay Yolu hayranlarının mektup kampanyası ve baskısı yüzünden). Bu iltimasın karşılığı olarak Uzay Yolu: Atılgan dizisinde ki ikinci Dünya yıldız gemisinin [1] adı 2003'te yok olan Columbia'ya ithafen Columbia'dır.

İsmi taşıyan gemilerin listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Federasyon kurulmadan önceki yıldız gemilerine verilen isim