Yüksek Askerî Şûra

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Yüksek Askerî Şûra, Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı kurul.

Silâhlı Kuvvetler'e ait her türlü önemli meseleleri inceler, bunlarla ilgili prensip kararları alır, savaş gücü çalışmaları vb. konularda hükûmete gerekli tavsiyelerde bulunur, silâhlı kuvvetlere ait kanun tasarılarını, silâhlı kuvvetlerin en yüksek kurulu olarak görüşür ve tasarılara son şeklini verir.

T.C. Anayasası gereğince Başbakan'ın başkanlık ettiği Şûra'ya, Genelkurmay Başkanı, Milli Savunma Bakanı, Kuvvet Komutanları, Jandarma Genel Komutanı ile TSK'ya mensup tüm Orgeneral/Oramiral rütbesindeki komutanlar katılır.

Yüksek Askeri Şûra yılda iki kez, teamülen Ağustos ve Aralık aylarında toplanır. Şûra'da, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne mensup albayların general ya da amiralliğe terfileri ile bir üst rütbeye terfi edecek general ve amirallerin durumları görüşülür. Ayrıca çeşitli nedenlerden dolayı TSK'dan ihraç edilecek personel için de karar verilme merciidir.

Yüksek Askeri Şûra'nın TSK'dan her türlü ilişik kesme kararlarına yeni Anayasa taslağı ile beraber yargı yolu açılması düşünülmektedir. (Cumhurbaşkanının tek başına yapacağı işlemler ile Yüksek Askeri Şûra'nın kararları yargı denetimi dışındadır. Değişiklik: Ancak, Yüksek Askeri Şûranın Silahlı Kuvvetlerden her türlü ilişik kesme kararlarına karşı yargı yolu açıktır.)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]