X-Men bölümleri listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara


Bu sayfanın içeriği uygun değil ya da boş!


Hızlı Sil Bu sayfa, Vikipedi'nin hızlı silme politikası gereğince silinmesi için etiketlenmiştir ve bir hizmetlinin incelemesini beklemektedir.
Sayfanın silinmemesi gerektiğini düşünüyorsanız, bu şablonu kaldırmadan,
Nedeninizi tartışma sayfasında belirtiniz ya da
Sayfayı, silinme gerekçelerini ortadan kaldıracak biçimde düzenleyiniz.

Hizmetliler için: Lütfen sayfanın geçmişini, özellikle de son değişikliği  kontrol etmeden sayfayı silme  işlemini gerçekleştirmeyiniz.


Neden ? M2: Farklı bir dildeki madde. Neredeyse hiç çeviri yapılmamış ve çok uzun zamandır güncellenmemiş.
Kim ? Bu sayfa üzerindeki en son değişiklik, 36 gün önce 88.235.139.202 (katkılar| kayıtlar) tarafından gerçekleştirildi.


X-Men, 31 Ekim 1992'de Fox Network'e bağlı "Fox Kids" kanalında Cumartesi sabhı kuşağında yayına başlamıştır. Konusu Dark Phoenix Saga, Days of Future Past, Phalanx Covenant ve Legacy Virus gibi X-Men dergilerindeki bilinen hikâye ve olaylardan uyarlanarak hazırlanmıştır. The show features a team line-up similar to that of the early 1990s X-Men comic books: the line-up largely resembles that of Cyclops' Blue Team, established in the early issues of the second X-Men comic series.

The series' first 13 episodes were notable for being possibly the first time ever that an animated series had a full season of episodes flow one into the next, creating a single continuing narrative, something the series producers fought heavily for.[1] However, starting with season three, most episodes (except for multi-part stories) were shown in random order.

Each episode was assigned two different numbers internally. One is for Script Order, which indicates the number assigned by the production company. The other is for Production Order, which are the official episode numbers assigned by FOX Children's Network, indicating the order in which they received the episodes. These both vary from the order in which the series actually aired after season three. According to series writer Steven Melching, the Script Order is the "best guide in terms of overall series continuity, as this is how the stories were originally envisioned to flow together." [2]

The X-Men also appeared on Spider-Man in episodes "The Mutant Agenda" and "Mutants' Revenge". Storm later appeared in the three part episode "Secret Wars."

As of 2008, the X-Men animated show stands as the longest-running Marvel Comics based TV show, lasting for six years, with five seasons and a total of 76 episodes. The series was canceled after the episode "Graduation Day", which aired on September 20, 1997.[3]

1. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Öykü editörü Eric Lewald'a göre X-Men'in ilk sezonu içindeki senaryosu:

"Standart bir kanal dizisi için ilk sezon siparişi 13 bölümdü. Sentinel öyküsü sezonun sonunda bitirlikmiştir; çünkü yazarlar bir sezondan daha uzun sürmesi hakkında kararsızdı. Marvel'ın önceki çizgi uyarlamalarına dönüp bakıldığında, X-Men'in suya düşeceğiyle ilgili büyük bir endişe vardı. Birinci sezon 1 numara olarak tavan yapınca, kanal 39 tane daha bölüm siparişi verdi."[4]

# Başlık Yazarlar[5] Yayın Tarihi[5] Kötüler
01 "Night of the Sentinels (Part 1) (Gözcülerin Gecesi-1)" Mark Edward Edens 31 Ekim 1992 Sentineller
Jubilee yerel bir alışveriş merkezinde Sentinel (Gözcü) adındaki robotlar tarafından saldırıya uğrar ama X-Men tarafından kurtarılır ve güvenliği için X-Mansion'a götürülür. X-Men, mutantların izini bulmak ve onları ortadan kaldırmak için Mutant Kayıt Programı niyetinde olan bir grubun farkına varır. Daha sonra, X-Men Sentinel üssünü bulur ve mutantlar üzerine hazırlanmış dosyaları yok etmek için gizlice bu üsse sızarlar. Bölüm Storm'un saklanıp, X-Men'i tuzağa düşürmeyi bekleyen ağır silahlı askerlerin içinde olduğu bir odayı açmasıyla devam edecek bir şekilde biter. 
02 "Night of the Sentinels (Part 2) (Gözcülerin Gecesi-2)" Mark Edward Edens 7 Kasım 1992 Henry Gyrich, Bolivar Trask, Sentineller
Wolverine askerlerin silahlarının kokusunu alır ve askerlerin ateşinin ardından hemen kapıyı kapatır. Storm rüzgar gücüyle askerleri süpürüp atar. Mutantlar adına tutulan dosyaların ortadan kaldırılmasıyla, X-Men Blackbird'e kaçarlar, ama Gözcüler tarafından durdurulurlar. Gözcülerlerle çatışma sırasında Morph vurulur ve öldüğü sanılır. Beast çiti yıkarken elektriğe kapılır ve yakalanır.Geri kalanlar Cyclops’un emri üzerine Blackbird'e geri çekilir. Jubilee X-Mansion'de kalmanın en iyisi olduğuna karar verir. 
03 "Enter Magneto (Magneto'ya Katılmak)" Jim Carlson & Terrence McDonnell 27 Kasım 1992 Sabertooth, Magneto
After Beast's trial, Sabretooth demands that Beast be set free, prompting the guards to shoot and injure Sabretooth. Cyclops aids Sabretooth and brings him to the Mansions' infirmary. Later, Magneto attacks a military missile facility. As the X-men arrive, Magneto is preparing to launch nuclear missiles in order to ensure a war between mutants and humans. Cyclops, Storm, and Wolverine face off with Magneto, but are unable to stop him. Later Storm uses her wind and lightning to cause the missiles to short-circuit, deactivating them and drop them into the water. Having prevented a nuclear war, the X-men return home to the mansion having learned the full power of Magneto. 
04 "Deadly Reunions (Ölümcül Kavuşmalar)" Don Glutt 23 Ocak 1993 Sabertooth, Magneto
Magneto, Profesör X'i kendi tarafına çekmek için bir kimyasal tesisi yok eder. Jubilee,Sabretooth'a bekçi olarak bırakılırken Cyclops, Rogue, Storm ve Profesör X de kimyasal tesise doğru ilerler. Profesör X Magneto'yla yüzleşmek üzere kimyasal tesise girer. Tıpkı Magneto Profesör X'i alt etmek için ortaya çıkar, Profesör X Magneto'ya gençlik yıllarını anımsatmak için telepatik güçlerini kullanır. Magneto telaş içinde geri çekilir. X-Malikanesine geri dönüldüğünde Sabretooth nefretle söylenmekte ve bilek bağlarından şikayet etmektedir. Jubilee engelleri gevşetir ve Sabretooth Jubilee'yi esir alır; fakat Wolverine gölgelerin arasından sıçrar ve ona saldırır. Karşılaşmaları Profesör X ve diğer X-Men üyelerinin gelmesiyle yarıda kalır. Bu dikkatinin dağılmasına neden olur; Sabretooth'un Wolverine'in göğsünde derin yaralar açarak kaçmasına fırsat oluşturur. 
05 "Captive Hearts (Esir Kalpler)" Robert N. Skir & Marty Isenberg 30 Ocak 1993 Morlocks
Morlocks adındaki bir grup mutant dışarıda dolaşmakta olan Jean ve Cyclops'u ele geçirir. Morlocks'ın lideri Callisto Morlocks'ı beraber yönetmek için Cyclops'u kaçırır. Jean telepati gücünü kullanır ve kaçırıldıklarını Profesör'e anlatır. Wolverine, Gambit, Rogue ve Storm onları aramaya giderler. X.Men Jean ve Cyclops'u bulduğunda, Storm Morlocks'ın lideri olup Cyclops ve Jean'i kurtarmak için Callisto'ya meydan okur. Callisto'nun başka seçeneği yoktur ve meydan okumayı kabul eder. Kısa bir mücadelenin ardından, Storm Callisto'yu yener ve Morlocks'ın yeni lideri olur, fakat Jean ve Cyclops'u kurtarır ve ardından Morlock'lara kendisinin olmadığı zamanlarda yerine Callisto'nun liderlik yapacağını söyler. 
06 "Cold Vengeance (Soğuk İntikam)" Michael Edens 6 Şubat 1993 Sabretooth
Wolverine Kanada'nın vahşi hayatında yalnızlığı aramak için Kanada'ya kaçar. Baffin Adası eskimolarından bir grup arasında huzuru bulur, yalnız Sabretooth'u fark eder. Sabretooth ona izini hissettirir ve köylüleri esir alır; hepsini öldürmeyi planlamaktadır. Wolverine Sabertooth'u yenmeyi başarır ve köylüleri kurtarır. X-Mansion'da ise, Gambit X-Men'e Genosha insanlarının mutantları hoş karşıladığını duyduğunu ve ekip halinde tatilini orada geçirmek istediğini söyler. Profesör Xavier Storm, Gambit ve Jubilee'i Genosha'ya turist olarak gönderir. Oysa Genosha'da Storm, Gambit ve Jubilee bir Gözcü tarafından saldırıya uğrarlar ve kaçırılırlar. 
07 "Slave Island (Köle Adası)" Mark Edward Edens 13 Şubat 1993 Sentinel, Master Mold, Henry Gyrich, Bolivar Trask, Cable
Gambit, Storm, Jubilee ve diğer mutantlardan oluşan bir kalabalık Gözcü fabrikasına güç üreten bir barajı tamamlamak için sırayla Genosha'da köle olarak çalıştırılırlar. Mutantların boyunlarındaki özel tasmalar güçlerini kullanmalarını engelliyor, fakat Gambit kaçmayı başarır. Gambit kaçışı esnasında, mutantları köle yapmakta sorumlu birisini arayan paralı asker Cable'ı bulur. Cable Gambit'e tasmaları açan bir anahtar verir ve ardından Gözcü fabrikasına saldırmaya gider. Bu arada Gambit diğer mutantları serbest bırakır. Mutantlar kaçmadan önce Gözcüler ve gardiyanlarla savaşmaya başlarlar. Storm barajı devirmek için gücünü kullanır ve bütün Gözcü fabrikasını yıkmayı sağlayacak bir sele neden olur. Daha sonra X-Menler evine döndüğünde X-Malikanesinin yıkılmış olduğunu görür. 
08 "The Unstoppable Juggernaut (Durdurulamayan Juggernaut)" Julianne Klemm 6 Mart 1993 Juggernaut
X-Men X-Mansion'u yıkılmış halde bulmasından sonra Wolverine bunun sorumlusunu aramaya çıkar. Storm, Rogue ve Jubilee de onu takip ederler. Sonra Jubilee dışı saf çelikten yapılmış bir mutant bulur. Ondan sonra Jubilee okulu işe yaramaz hale getirenin o olduğunu düşünür, fakat Wolverine mansion'u yıkan kişinin o olmadığını, çünkü kokusunun farklı olduğunu söyler. Jubilee ve Wolverine bir bankayı soymakta olan Juggernaut'ı bulurlar ve onu tutuklamaya çalışırlar, ama Juggernaut çok güçlüdür. Ardından diğer X-Men üyeleri de olay yerine varırlar. Jean Juggernaut'ın kaskı üzerinde olduğu sürece ona Zihinsel saldırı yapamayacağını açıklar. Cyclops bir takım halinde çalışırlarsa onu yenebileceklerini düşünür. X-men'in saldırılarının ve Colossus'un gücünün birleşmesiyle plan başarılı bir şekilde işler. Rogue güçlerinden bazılarını ele geçirmeyi ve köşkü neden yıktığını anlamayı başarır: Xavier onun yarı abisidir ve ondan intikam almak istiyordur. Çünkü anne-babasının Xavier'a olan davranışları kendine olandan daha iyi. Wolverine onu serbest bırakır ve Jean fikirlerini temizler. Bölümün sonunda X-Men köşkü yeniden yapmaya başlamaktadır. 
09 "The Cure (Tedavi)" Mark Edward Edens 20 Şubat 1993 Apocalypse, Mystique, Cable, Pyro, Avalanche
Muir Adası Mutant Araştırma Merkezi'nde bir doktor mutant geni için bir tedavi bulduğunu iddia eder. Rogue "tedavi" için adaya kaçar. Rogue Dr. Adler'ı ziyaret eder ve ona tedavi olmayı düşündüğünü söyler. Dr. Adler onu yollar ve Apocalypse belirir. Dr. Adler Mystique'e dönüşür ve Rogue'un güçleri hakkında görüşürler. Daha sonra Cable Dr. Adler'a saldırır fakat X-Men onları yener. Daha sonra Rogue tedavi hakkında düşüncesinin değiştiğini söyler ve ayrılır. Sonunda Warren (Angel) tedavi için gelir ve Dr. Adler'ın laboratuvarına gider. Daha sonra Mystique Apocalypse'i bulur ve ona Warren'dan bahseder. O dünyayı yok etmeyi planladığı şeklinde karşılık verir. 
10 "Come the Apocalypse (Apocalypse'e Gelmek)" Michael Edens 27 Şubat 1993 Apocalypse, Mystique
Ölümsüz mutant Apocalypse Muir Adası'na uydurma tedaviyi öğrenmek için seyahat eden mutantları Süvarilere– Famine, Pestilence, War ve Death- dönüştürür. Süvariler gezegen üzerindeki herşeyi yok etmeye, yıkmaya başlarlar. X-Men geir ve Süvarilerle mücadeleye girer. Rogue sonunda Archangel'ı yakalar ve ondan Apocalypse'in gücü de içinde bulunan hafızasını emer. Archangel ne hale geldiğini anlayınca dehşete kapılır ve diğer süvarileri de havaya uçurur. Apocalypse bir uzay gemisiyle kaçar ve şaşırtma diğer Süvarilerin de kaçmasını sağlar. 
11 "Days of Future Past (Part 1) (Gelecek Geçmişten Günler-1)" Julia Jane Lewald 13 Mart 1993 Nimrod, Sentineller
Bishop adındaki bir mutant X-Men üyelerinden suikastçi olanı durdurmak için M.S. 2055'den günümüze zamanda yolculuk yapar. Günümüze geldiğinde hafızasını kaybettiği için suikastı kimin yaptığını hatırlayamaz. Daha sonra çare için X-Men'e yönelir. Bishop'a Gambit'in şüpheli olduğu fikri geldiği bir devam edecek sonla biter. 
12 "Days of Future Past (Part 2) (Gelecek Geçmişten Günler-2)" Robert N. Skir & Marty Isenberg 20 Mart 1993 Mystique, The Blob, Pyro, Avalanche
Bishop Gambit'e vururken X-Men onu durdurur. Daha sonra Mutantlar Kardeşliği'nin Senatör Robert Kelly'ye süikast düzenlemeyi planladığı Washington'a giderler. Mystique Gambit'e dönüşür ve Kelly'yi öldürmeye çalışır, ama gerçek Gambit senatörü kurtarır. Sonra Bishop kendi zamanına geri döner. Daha sonra Profesör X Senatör Kelly'yi görmeye gidip, Magneto'nun senatörü kaçırmış olduğunu anlamasıyla bölüm başka bir devam edecekle son bulur. 
13 "The Final Decision (Son Karar)" Robert N. Skir & Marty Isenberg 27 Mart 1993 Magneto, Sentineller, Master Mold, Bolivar Trask, Henry Gyrich
Magneto Senatör Kelly'yi öldürmek üzere batık bir gemiye getirir, bu sayede mutantlar ve insanlar arasında savaş çıkacaktır. Gözcüler Magneto'ya saldırır ve Senatör Kelly'yi kaçırırlar. X-Men sonunda Magneto'nun nerede olduğunu bulduğunda, Gözcüler çoktan senatörle beraber gitmiştir. Gözcüler Senatör Kelly'yi Master Mold'a götürürler. Master Mold dünya liderlerinin beyinlerini bilgisayar çipleriyle değiştirmek istemektedir, bu sayede Gözcüler dünyayı kontrol edebilecektir. Ancak X-Men Gözcülerin üssüne gider ve senatörü kurtarır. Kelly bazı mutantların iyi olabileceğinin farkına varır. Cyclops (Scott Summers) ve Jean nişanlanırlar. Ve yakında Sinister adlı bir karakterle karşılaşacağımızın işareti ortaya çıkar. Bölümde Prof. Xavier'ın Gözcü üretim projesinin başında olan kişilerden biri olan Henry Gyrich'in yerini bulmaya çalıştığı sırada Ghost Rider Gambit'in aklında görülen karakterlerden biri olarak bir minyatür görünüş yapmaktadır. 

2. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

# Başlık Yazarlar[6] Yayın Tarihi[6] Kötüler
14 "Till Death Do Us Part (Part 1) (Ölüm Bizi Ayırana Kadar-1)" Mark Edward Edens 23 Ekim 1993 Bay Sinister, Morph, Graydon Creed
Jean Grey ve Cyclops evlenmeye karar verirken, Bay Sinister da beyni yıkanmış olan Morph'u tuzaklar kurdurarak X-Men'i bir bir yok etmek için kullanır. Bu arada Graydon Creed ise tüm mutantları imha etmeye koyulur. 
15 "Till Death Do Us Part (Part 2) (Ölüm Bizi Ayırana Kadar-2)" Michael Edens 30 Ekim 1993 Bay Sinister, Morph, Graydon Creed
X-Men köşkte Morph'la savaşırken, Bay Sinister ve Kötü Çocuklar da Cyclops ve Jean Grey'i kaçırır. Daha sonra X-Men Sinister'ın adasına gelir ve Cyclops ve Jean'i kurtarmak için Kötü Çocuklar'la sırasıyla savaşırlar. 
16 "Whatever It Takes (Ne Gerekiyorsa)" Julia Jane Lewald 6 Kasım 1993 Gölge Kral, Morph
Gölge Kral lures Storm home to Mt. Kilimanjaro by 'possessing' genç bir manevî oğlu Mjnari. Bu yüzden Rogue ve Storm, Gölge Kral'ı durdurmaya Afrika'ya giderler. Kısa bir savaştan sonra Gölge Kral tekrardan Mjnari'nin bedenine girmek ister ve Mjinari onu geri göndermek için peşinden Astral boyuta geçirir ve Gölge Kral tekrardan burada tıkılı kalır. 
17 "Red Dawn (Kızıl Şafak)" Francis Moss & Ted Pedersen 13 Kasım 1993 Omega Red
Omega Red, the ultimate living weapon, is resuscitated by three corrupt generals who want to reclaim and rule the crumbling old Soviet empire. So Colossus comes to the X-Men for help to save his country and its fragile freedom from these forces of tyranny. Later the X-Men find Omega Red, and fight him, but they are unable to stop him. In the end, the X-Men — with the help of Darkstar and Colossus — defeat him with a trick. Instead of fighting him, Storm uses her powers to freeze him. Omega Red falls back into his cryogenic sleep, and Russia is saved. 
18 "Repo Man" Len Wein 20 Kasım 1993 Vindicator, Alfa Uçuş
Vindicator ve Alfa Uçuş Wolverine'i yakalar. Onun Adamantium iskeletinin sırrını bilmeyi istemektedir. As Vindicator runs tests on Wolverine, he goes too far and subjecting Wolverine to a great deal of pain. Bu aşamada, Alfa Uçuş üyeleri bu kadarının yeterli olduğuna karar verir ve Wolverine'i serbest bırakır. Alfa Uçuş savaş droid muhafızlarını yener ve intikama susamış Wolverine'in Vindicator'ı yenmesini sağlar. Bundan sonra Wolverine pençelerini gizler ve eski Alfa Uçuş yoldaşlarına bir daha onun peşinden gitmemelerini söyler. 
19 "X-Ternally Yours" Julianne Klemm 4 Aralık 1993 Bella Donna, X-Ternal
Gambit is forced to return to his southern roots by an ancient tithe, eski ailesinin bir kan davası ve kaçırılan erkek kardeşi Bobby. Suikastçiler Loncası'nın Bella Donna'sı uses the kidnapping to lure Gambit into her clutches and force him into completing the aborted marriage. Upon trading Bobby and the tithe for Gambit, Bella gives the Thieves a fake tithe, ensuring their destruction at the hands of the X-Ternal. Fortunately for Gambit, the rest of the X-Men follow him back to the bayou; with Gambit's help they successfully confront the Assassins at the designated place and time and expose their deception. When the X-Ternal comes, Jean Grey forces a telepathic link with the X-Ternal, forcing her to see the truth. Realizing that she had been duped, the X-Ternal takes away Bella's powers, and the X-Men return home. 
20 "Time Fugitives (Part 1) (Zaman Kaçakları-1)" Michael Edens 11 Aralık 1993 Cable, Graydon Creed, Apocalypse
M.S. 3999'da New York City'de "Zaman Kaçakları" başlar. Zaman kendini değiştirir. Cable zaman aletini kullanır ve Bishop'ın, Apocalypse'in başlattığı vebayı durdurmak için M.S. 2055'den günümüze yolculuk yaptığını görür. Çünkü Bishop virüsü yaratılmadan durdurmuş ve böylece mutantları ilerleyen vebadan koruyan antikorlar da hiç yaratılmamıştı. 
21 "Time Fugitives (Part 2) (Zaman Kaçakları-2)" Elliot S. Maggin 18 Aralık 1993 Cable, Apocalypse
Cable Bishop'ı durdurmak ve kendi geleceğindeki dünyayı kurtarmak için günümüze gelir. Wolverine, Bishop ve X-Men'le savaştıktan sonra sıvışır. Daha sonra X-Men'in geçmişini soruşturduğunda, Wolverine'in iyileşme gücünü geleceğini korumak için gerekli olan antikorları oluşturmada kullanabileceğini görür. Bu yüzden Cable, Wolverine'in yardımıyla Bishop'ın ve kendi zaman çizgisini kurtarır. 
22 "A Rogue's Tale (Rogue'un bir Hikayesi)" Robert N. Skir & Marty Isenberg 8 Ocak 1994 Mystique, Bay Sinister, Pyro, Avalanche, The Blob, Ms. Marvel
Rogue'un üvey annesi Mystique, onu geçmişine geri ziyaret etmeye zorlar. Rogue'un baskın geçmişi onu X-Men'den kendisinin ilk düşmanı olan Bayan Marvel'ın bekleyen kollarına götürür. Zihni Rogue'un bedeninde tıkılı kalmıştır; çünkü Rogue onun tüm zihnini emmiştir. Ruhani bir uçakta, intikam alan Bayan Marvel ve özür dileyen Rogue çarpışır. Jean Grey Cerebro'yu kullanır ve Rogue'u onun işkencesinden kurtarma girişimi için onun zihnine girer. 
23 "Beauty & the Beast (Güzel & Çirkin)" Stephanie Mathison 15 Ocak 1994 Graydon Creed, Sabretooth
Tüm zorluklara karşın, Dr. McCoy (Beast) kör hastası Carly'ye âşık olur. İnsanlığın Dostları haydutu Carly'yi kaçırana kadar Carly'nin babası öfkeli mutant karşıtlarından biriydi. Wolverine İnsanlığın Dostları merkezine sızar ve liderleri Graydon Creed ile karşılaşır. 
24 "Mojovision" Brooks Wachtel 5 Şubat 1994 Mojo
An alien, Mojo, kidnaps and casts the X-Men as his latest all galaxy television hit. He uses his psychic powers to pit them against one another on a far distant planet, but Longshot betrays Mojo and frees the X-Men. The X-men destroy Mojo's Studio and Longshot sends them back to Earth. 
25 "Reunion (Part 1) (Kavuşma-1)" Len Wein 12 Şubat 1994 Bay Sinister, Soaron
Bay Sinister diğer X-Men üyelerini Savage Land kalesine çekmek için Xavier ve Magneto'yu yem olarak esir tutmaktadır. Ekibi ele geçirdikten sonra, onların genetik materyallerini kullanarak Magneto'nun aşağı 'mutant' grubunu güncellemeyi planlamaktadır. Böylece kendi durdurulamaz mutant ordusunu yaratacaktır. 
26 "Reunion (Part 2) (Kavuşma-2)" Michael Edens 19 Şubat 1994 Bay Sinister, Sauron
Upon touchdown in the Savage Land, the X-Men lose all their mutant skills and are immediately captured by Sinister's Nasty Boys. Wolverine escapes and teams up with native Ka-Zar. The two travel to the citadel in an attempt to free the X-Men and Shanna

3. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

"Phoenix Efsanesi"nden sonra bölümler daha çok rasgele sırayla yayınlandı. Ayrıca, birkaç bölümdeki animasyon sorunları nedeniyle, bazıları dördüncü hatta beşinci sezona kadar görülemedi.

"Phoenix Saga (Part 3): Cry of the Banshee" bölümü became a popular Internet meme in 2003 when the comedy troupe My Way Entertainment used clips of the episode for their parody video "The Juggernaut Bitch!!". The catch phrase used by the Juggernaut on the video was subsequently used in the film X-Men: Son Direniş.

# Başlık Yazar(lar)[7] Original Airdate[7] Villain(s)
27 "Out of the Past (Part 1)[c]" Michael Edens 29 Temmuz 1994 Yuriko, Morlocks
Wolverine'in Yuriko adlı bir Japon kadın olan eski aşkı, Wolverine ve X-Men'i Morlocks'ın tünellerine çeker. Çarpıcı bir uzaylı keşfi ummaktadır. Bir gemi keşfederler ve Wolverine onu açar. 
28 "Out of the Past (Part 2)[c]" Len Wein 5 Ağustos 1994 Yuriko, M'Kraan Spirit Drinker
Yuriko'nun uzaylı keşfinin — bir Shi'ar gemisi — içinde obur, gazlı bir tutsak M'Kraan Spirit Drinker'ın olduğu bir tutsak hücresi olduğu ortaya çıkar. Hemen Yuriko ve onun topluluğu Reaverların dışındaki yaşamları emer. Çok geçmeden X-Men elektriğin uzaylıyı patlatabileceğini keşfeder ve uzaylıyı yenmek için elektriği kullanır. 
29 "Phoenix Saga (Part 1): Sacrifice (Phoenix Efsanesi-1: Özveri)" Michael Edens Erik the Red, Phoenix
Shi'ar casusu Erik the Red, Eagle One uzay istasyonunu devralır. X-Men, Erik the Red'in astronotları öldürmesini engellemek için uzay istasyonuna gider. Dönüş esnasında bir enerji dalgasıyka çarpışırlar. Diğerleri radyasyondan koruyan bir odanın içinde otururken Jean uçağı kalkı. 
30 "Phoenix Saga (Part 2): The Dark Shroud" Mark Edward Edens 6 Eylül 1994 Phoenix, Juggernaut, Black Tom Cassidy
Jean Grey's psycho-kinetic shield fails. She is possessed by the Phoenix and cannot remember her ordeal. Meanwhile, Xavier goes to Muir Island to recuperate after his mind is attacked and a psychic projection of his dark side attacks the X-men; an alien named Lilandra Neramani comes to assist in the M'Kraan matter, but Juggernaut and Black Tom Cassidy kidnap her. 
"Phoenix Saga (Part 3): Cry of the Banshee" Michael Edens 7 Eylül 1994 Juggernaut, Black Tom Cassidy,Gladiator
The X-Men and Banshee go to save Lilandra. Here they are met by Gladiator. They have a hard time defeating him, but are aided by Jean Grey when she becomes the Phoenix. 
"Phoenix Saga (Part 4): The Starjammers (Phoenix Efsanesi-4: Yıldızparaziti)" Mark Edward Edens 8 Eylül 1994 Starjammers, D'Ken
Jean Grey Phoenix'in güçlerini kullanarak tüm X-Men'i Lilandra'nın gemisine ship where the Empress has hidden the M'Kraan Crystal. Starjammers attack and steal the M'Kraan Crystal from the X-Men. The Starjammers want to trade it to D'Ken, so that they will get close enough to kill him, but they are double-crossed. D'Ken unleashes the Crystal's power and gains new powers. 
D'Ken

4. sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Some of the Season 4 episodes were aired during Season 3 to compensate for episodes in that season being pushed back.

Script # Title Writer(s)[8] Original Airdate[8] Villain(s)

Şablon:Bölüm list

54 "One Man's Worth (Part 1)" Richard Mueller September 9, 1995 Master Mold, Bantam, Trevor Fitzroy, Magneto, Nimrod
Trevor Fitzroy and Bantam travel back in time to 1959 and kill Professor X as Master Mold ordered them.. This creates an alternate present time-line, where a human-mutant war has destroyed everything. Bishop and Shard arrive in 'alternate present,' where humans battle violently against 'The Leader' Magneto, and his followers who include husband and wife Wolverine and Storm. Bishop and Shard recruit Wolverine and Storm to help stop Fitzroy, but they fail. 
55 "One Man's Worth (Part 2)" Gary Greenfield September 16, 1995 Master Mold, Bantam, Trevor Fitzroy, Nimrod
Failing to stop the assassination of Xavier, Bishop, Shard, Storm and Wolverine travel forward to the future, a future changed so much that Forge's time travel machine has never been tested, and Forge has no idea who these four time travelers are. After they convince Forge, they go back a few minutes before Xavier died and save him. Everything reverts to normal 
56 "Proteus (Part 1)" Bruce Reid Schaefer September 30, 1995 Proteus
Moira MacTaggert is trying to help her son Kevin (Proteus), but when he escapes from Muir Island she calls on the X-Men for help. Proteus who has never been off the island is wreaking havoc while trying to find his father. 
57 "Proteus (Part 2)" Luanne Crocker October 7, 1995 Proteus
When Proteus discovers that his deadbeat dad is a prominent politician, he storms the Union Hall right in the middle of his dad's campaign speech on 'family values.' Proteus tells his father that he is his son, his father denies it and runs off in horror, crying for help. Angered at his father's reaction, Proteus creates havoc, but Professor X later calms him down, and he stops the rampage. Then he goes back to Muir Island with Moira MacTaggert. 
58 "Family Ties" Marley Clark May 4, 1996 Magneto, High Evolutionary
Shortly after Magneto breaks into the X-Mansion, High Evolutionary and his New Men capture him, Quicksilver, Beast, Wolverine and Scarlet Witch, to do experiments on them. He also reveals that Magneto is Quicksilver and Scarlet Witch's father. The other X-Men later defeat High Evolutionary and His New Men, and save the captured mutants.During this episode, High Evolutionary transformed Wolverine into a werewolf. 
59 "Bloodlines" Len Uhley October 26, 1996 Graydon Creed, Mystique, Sabretooth
Nightcrawler gets a mysterious message. He is informed that his birth mother (whom he never knew) is in trouble. He turns to the X-Men for assistance. Jubilee is baffled that Nightcrawler wants to help the mother who abandoned him. Nightcrawler admits there has been pain, but his faith in God has helped him overcome her rejection. The plot thickens when one of the team members recognizes Nightcrawler's mother's voice... 
60 "Lotus and the Steel" Ted Pedersen & Francis Moss February 3, 1996 Silver Samurai
Wolverine, losing control, quits the X-Men and returns to the rural Japan of his younger days, in an effort to find himself. He works peacefully with a former spiritual teacher, the monk Oku, to build a temple. But the neighboring village is about to be attacked by bandits, led by the merciless Silver Samurai, unless payment is made. Some of the villagers want to resist, and ask Wolverine for help. Wolverine is torn. This is just the sort of thing he had wanted to leave behind. Wolverine bests the Samurai in single combat by taking advantage of Samurai's habit of teleporting in behind him: Wolverine anticipates the move and disables the teleportation device, humiliating Samurai. 
61 "Weapon X, Lies, & Videotape[b][c]" David McDermott & Steven Melching June 11, 1995 Sabretooth
A cryptic postcard unleashes a flood of maddening and painful memories in Wolverine that threaten to drive him insane. To keep his mind from being torn apart, Wolverine and Beast travel to the one location that may hold the answers to his hidden past: the ruins of the top-secret Weapon X lab where Wolverine's bones were laced with Adamantium. There he encounters other former 'test subjects'—Sabretooth, Maverick and Silver Fox—who are suffering similar mental breakdowns. Later they find out that many of their memories were implanted, and their true memories are destroyed with the lab. 
62 "Have Yourself a Morlock Little X-Mas" Eric Lewald & Larry Parr December 23, 1995 Morlocks
As all of the X-Men prepare for a festive Christmas, foster child Jubilee is thrilled. She, Storm, and grouchy humbug Wolverine go last-minute shopping in Manhattan, only to be caught in a life-or-death crisis involving Leech, the littlest Morlock. Leech needs blood transfusion, so Wolverine's blood is given and then Leech gets better. 
63 "Beyond Good and Evil (Part 1): The End of Time" Steve Cuden November 4, 1995 Apocalypse, Mister Sinister
In 3999 Apocalypse tricks Cable and steals Cable's time device and goes back in time, but he accidentally falls in the axis of Time. Apocalypse hires Mister Sinister to kidnap psychics all across the universe. Meanwhile, Jean and Scott try and get married again. 
64 "Beyond Good and Evil (Part 2): Promise of Apocalypse" Jan Strnad November 11, 1995 Apocalypse, Mister Sinister, Magneto, Mystique
Apocalypse kidnaps Psylocke, Jean Grey and Professor X. Meanwhile Bishop also gets trapped in the axis of time. Also, Cable breaks into a government base to steal a time-device. 
65 "Beyond Good and Evil (Part 3): The Lazarus Chamber" Michael Edens November 18, 1995 Apocalypse, Mister Sinister, Magneto, Mystique
Cable also uses another time-machine and comes to the present to get the X-Men's help in destroying Apocalypse's Lazarus Chamber. They go back in time to ancient Cairo and destroy the chamber. Apocalypse plans to use the psychics to destroy all time, and recreate a universe, where he will rule unchallenged. 
66 "Beyond Good and Evil (Part 4): End and Beginning" Dean Stefan November 25, 1995 Apocalypse, Mister Sinister, Magneto, Mystique
As the true and terrifying nature of Apocalypse's final plan emerges, several in his band team up with the X-Men to stop him. With Bishop's help the psychics are freed. At the end the psychics destroy Apocalypse by taking him out of the Axis of Time, so he could age without the help of his chamber. 

Season five[değiştir | kaynağı değiştir]

"Beyond Good and Evil" was meant to be an ending to the series, until FOX bought a few more episodes at the last minute.[kaynak belirtilmeli] As such, the final six episodes have a different animation style. Saban hired a studio in the Philippines (simply called the Philippine Animation Studio, which also worked on the second seasons of the 90's cartoon series of the Fantastic Four) due to the original animation studio AKOM, the company that worked on the previous four seasons of the series was un-available. Due to other projects in their pipeline and this season being given the go-ahead by Fox. Production costs could have also been another reason why they changed studios.

Script # Title Writer(s)[9] Original Airdate[9] Villain(s)
72 "Jubilee's Fairytale Theater" Brooks Wachtel 16 Eylül 1996 Magneto, Sabretooth
Jubilee leads a group of school children on tour of a cave on Mansion property, only to be caught in a cave-in. As the water in the cave rises, she keeps the kids calm by spinning a medieval fairy tale of knights, princesses, trolls and dragons. some of these characters might just seem to resemble the X-Men. As she tells the kids the stories, the real X-Men arrive and save them. 
73 "Old Soldiers" Len Wein 22 Şubat 1997 Red Skull
Wolverine thinks back to the time when he fought during World War II and teamed up with Captain America. Wolverine and Captain America must break into a Nazi establishment to rescue a kidnapped American scientist, and fight the Red Skull
74 "Hidden Agendas" Steven Melching & David McDermott 13 Eylül 1997 Army officials
Sam Guthrie's parents have contacted Professor Xavier about their son's mutant powers. Rogue goes back to the South to check things out and finds Sam living the life she never had. Family and friends support the young "Cannonball," but Rogue must teach him how the rest of the world lives when shadowy Army officials attempt to use the youthful mutant. 
75 "Descent" Steven Melching & David McDermott 6 Eylül 1997 Mister Sinister
In London, England's Victorian era, two scientists, Dr. James Xavier and Dr. Nathaniel Essex, hotly debate Charles Darwin's theory of natural selection. Essex believes mutants are the next genetic step forward and begins a bizarre experiment involving mutant evolution. The origin of Mr. Sinister is revealed, as Dr. Xavier attempts to stop Essex before he goes too far. 
76 "Graduation Day" James Krieg 20 Eylül 1997 Magneto, Henry Gyrich
It's the final episode for the X-Men. At a Mutant/Human Relations Summit, Henry Peter Gyrich attacks and cripples Professor Xavier with an energy disruptor. The X-Men and Moira MacTaggert try to save Xavier, but all seems lost. Lilandra comes and has a cure, but Professor Xavier must leave with her and go with her to the Shi'Ar Empire to be cured. Meanwhile Magneto makes final preparations to take over the world with his mutant army, but on the eve of the invasion Cyclops, Wolverine, and Jean Grey infiltrate Genoshia to tell Magnus that Xavier is dying. He halts the assault on humankind out of respect for his greatest enemy, equal, and only friend. The final scene of the show depicts a lasting moment as all of the X-Men and Magneto stand outside the X Mansion and say goodbye to Xavier as he leaves with Lilandra and her ship to the Shi'Ar homeworld. 

Spider-Man crossover[değiştir | kaynağı değiştir]

The 1994 Spider-Man animated series had two guest appearances by X-Men characters. The first was a double episode story where Spider-Man visits the X-Men, and the other was a triple episode involving Storm from the X-Men with other Marvel characters.

Ep# Title Writer(s) Original Airdate(s)
17 "The Mutant Agenda" John Semper, Stevent Grant, & J. M. DeMatteis[10] 30 Eylül 1995[10]
Spider-Man's progressing neogenic mutation is making him ill and he seeks the aid of Professor Charles Xavier. In doing so he meets the X-Men starting with Wolverine's opening line "Well what d'you know, put out flypaper catch a spider. Make one wrong move, please, and your shish kabob" but is disappointed to learn that Xavier does not 'cure' mutancy, only helps those born that way to accept and control their abilities. Later, Beast tells Spider-Man to go to Dr. Herbert Landon, who is working on a cure for mutants. When Spider-Man leaves, Landon's men kidnap Beast. Later Wolverine attacks Spider-Man, thinking he had something to do with Beast's disappearance. The episode ends with Spider-Man and Wolverine fighting. Part 1 of 2. 
18 "Mutants' Revenge" John Semper & Michael Edens[11] October 7, 1995[11]
Wolverine catches up with Spider-Man, who is hot on the trail of the missing Hank McCoy. Later Hobgoblin steals the mutant technology that Dr. Herbert Landon had prepared for the Kingpin. Spider-Man and Wolverine follow him and discover Beast's location as well as the plot to destroy all mutant-kind; the two team up and rescue Beast from becoming the first test subject of Landon's plot. When Landon accidentally falls victim to his own experiment he is changed into a giant monster that feeds on electrical energy; the X-Men and Spider-Man once again work together and defeat Landon and the Hobgoblin. Part 2 of 2. 
61 "Secret Wars, Chapter I: Arrival" John Semper ve Karen Milovich[12] =November 7, 1997[12]
Madame Web sends Spider-Man to a planet, where the Beyonder tells Spider-Man he must pass a test to see who is stronger: Good or evil. Beyonder sends evil, aka Red Skull, Alistair Smythe, Doctor Doom, the Lizard, and Doctor Octopus, to a planet, and causes a year to pass. Spider-Man's job is to save the planet. He's sent to the world, and Beyonder tells him he gets to have help. Spider-Man calls for the Fantastic Four, Iron Man, Captain America, and Storm. Later, Mr. Fantastic cures the Lizard and he joins the team. 
62 "Secret Wars, Chapter II: the Gauntlet of the Red Skull" Virginia Roth[13] 14 Kasım 1997[13]
Spider-Man summons the Black Cat from Earth. The heroes launch an attack along with the local colonists, against the Red Skull, who is assisted by Alistair Smythe and Doctor Octopus. The heroes defeat the trio and destroy its fortress; seeing their fortress destroyed, the villains escape. 
63 "Secret Wars, Chapter III: Doom (Gizli Savaşlar, Bölüm III)" John Semper, Mark Hoffmeier, and Ernie Altbacker[14] 21 Eylül 1997[14]
Kahramanlar Doctor Doom'a karşı mücadele ederler. Doctor Doom'u yenmelerinden sonra Beyonder oyunun sona erdiğini söylemeye gelir. Hepsini evlerine uzay dışına gönderir ve Gizli Savaşlarda mükemmel bir iş çıkardıklarını ve (Spider-Man dışındaki) kahramanların yaşadıkları bu anları hatırlamayacaklarını söyler. Beyonder Spider-Man'e "Asıl görevin zamanı geldi!" der. 

Footnotes[değiştir | kaynağı değiştir]

 • a No Mutant Is an Island, A Deal with the Devil and Longshot episodes were originally part of season three; however, due to animation problems they were held back for two years; and consequently, Jean Grey's resurrection was not properly explained.[15]
 • b The Juggernaut Returns, Nightcrawler and Weapon X, Lies, & Videotape episodes were originally a part of season four; however, they were pushed up to the third season to make up for No Mutant Is an Island and Longshot episodes being pushed back.[16][17][18]
 • c This episode originally aired in primetime.
 • d Due to production delays, this episode originally aired after Come the Apocalypse

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel
Özel
 1. ^ "Interview: Eric Lewald (Story Editor of X-Men)". toonzone.net. http://forums.toonzone.net/showthread.php?t=200466. Erişim tarihi: 2007-11-15. 
 2. ^ "X-Men Animated Archive". members.aol.com/melchwerx/. 2004-12-24 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20050206113612/members.aol.com/melchwerx/xtasepnum.html. Erişim tarihi: 2007-11-15. 
 3. ^ ""Graduation Day" Episode Page". TVland.com. http://www.tv.com/x-men/graduation-day/episode/56180/summary.html?tag=ep_list;title;13. Erişim tarihi: 2007-01-30. 
 4. ^ "Ropörtaj: Eric Lewald (X-Men Hikaye Editörü)". toonzone.net. http://forums.toonzone.net/showthread.php?t=200466. Erişim tarihi: 17 Ocak 2008. 
 5. ^ a b drg4.wariocompany.com. "drg4'in X-Men sitesinde 1. sezon". http://drg4.wariocompany.com/ax1.html. Erişim tarihi: 23 Haziran 2008. 
 6. ^ a b "drg4'in X-Men sitesinde 2. sezon". drg4.wariocompany.com. http://drg4.wariocompany.com/ax2.html. Erişim tarihi: 23 Haziran 2008. 
 7. ^ a b "drg4'in X-Men sitesi 3. sezon". drg4.wariocompany.com. http://drg4.wariocompany.com/ax3.html. Erişim tarihi: 23 Haziran 2008. 
 8. ^ a b "Season 4 @ drg4's X-Men site". drg4.wariocompany.com. http://drg4.wariocompany.com/ax4.html. Erişim tarihi: 2008-06-23. 
 9. ^ a b "Season 5 @ drg4's X-Men site". drg4.wariocompany.com. http://drg4.wariocompany.com/ax5.html. Erişim tarihi: 2008-06-23. 
 10. ^ a b "Spider-Man episode 17 @ drg4's Spider-Man site". drg4.wariocompany.com. http://drg4.wariocompany.com/eSp17.html. Erişim tarihi: 2008-06-23. 
 11. ^ a b "Spider-Man episode 18 @ drg4's Spider-Man site". drg4.wariocompany.com. http://drg4.wariocompany.com/eSp18.html. Erişim tarihi: 2008-06-23. 
 12. ^ a b "Spider-Man episode 61 @ drg4's Spider-Man site". drg4.wariocompany.com. http://drg4.wariocompany.com/eSp61.html. Erişim tarihi: 2008-06-23. 
 13. ^ a b "Spider-Man episode 62 @ drg4's Spider-Man site". drg4.wariocompany.com. http://drg4.wariocompany.com/eSp62.html. Erişim tarihi: 2008-06-23. 
 14. ^ a b "Spider-Man episode 63 @ drg4's Spider-Man site". drg4.wariocompany.com. http://drg4.wariocompany.com/eSp63.html. Erişim tarihi: 2008-06-23. 
 15. ^ "No Mutant is an Island episode @ drg4's X-Men site". drg4.wariocompany.com. http://drg4.wariocompany.com/eX66.html. Erişim tarihi: 2008-07-01. 
 16. ^ "The Juggernaut Returns episode @ drg4's X-Men site". drg4.wariocompany.com. http://drg4.wariocompany.com/eX43.html. Erişim tarihi: 2008-07-01. 
 17. ^ "Nightcrawler episode @ drg4's X-Men site". drg4.wariocompany.com. http://drg4.wariocompany.com/eX44.html. Erişim tarihi: 2008-07-01. 
 18. ^ "Weapon X, Lies, & Videotape episode @ drg4's X-Men site". drg4.wariocompany.com. http://drg4.wariocompany.com/eX45.html. Erişim tarihi: 2008-07-01. 

Şablon:X-Men: The Animated Series Şablon:Marvel çizgi evreni