Vuslat Doğan Sabancı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Vuslat Doğan Sabancı
Doğum 21 Haziran 1971 (1971-06-21) (43 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Meslek Yönetim Kurulu Başkanı
Resmî sitesi
Kişisel İnternet Sayfası

Vuslat Doğan Sabancı (1971, İstanbul), Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık Anonim Şirketi yönetim kurulu başkanı. Uluslararası Basın Enstitüsü’nde (IPI) 8 yıl Yönetim Kurulu üyeliği yapan Doğan Sabancı Enstitüsünün ömür boyu onursal üyesi ünvanına sahiptir. Endeavor Yönetim Kurulu ve TÜSİAD üyesidir.

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olmuş ve New York’taki Columbia Üniversitesinde Uluslararası Medya ve İletişim alanında yüksek lisans yapmıştır.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğan Sabancı bir yıl süreyle The New York Times gazetesinin yazı işleri müdürlüğü bölümünde çalıştı. Ardından çalıştığı The Wall Street Journal gazetesinde ise Asya İş Dünyası Haberleri Kanalı ve gazetenin Latin Amerika Edisyonu’nun kurulması aşamasında çalıştı.

Hürriyet'teki çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Vuslat Doğan Sabancı, Hürriyet gazetesine 1996 yılında reklamdan sorumlu Başkan Yardımcısı olarak katıldı, 1999 yılında gazetenin Pazarlama Operasyon Grup Başkanlığı’na terfi etti.

2004-2010 yılları arasında İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü. 2007 yılında Trader Media East (TME) şirketinin alımını gerçekleştirdi. TME; Rusya, Ukrayna, Belarus, Kazakhistan, Macaristan, Hırvatistan ve Slovenya’da faliyet gösteren bir online ve yazılı reklam yayın şirketidir.

Vuslat Doğan Sabancı Hurriyet.com.tr'yi kurdu. Daha sonra da online seri ilanlar alanında hurriyetemlak.com, hurriyetoto.com, yenibiris.com; fırsat siteleri alanında yakala.co; e-ticaret alanında yenicarsim.com sitelerini faaliyete geçirdi.

Kadın hakları konusundaki çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Hürriyet’te insan hakları ve özellikle cinsiyet eşitliği konularında çalışmalar yaptı. Aile İçi Şiddete Son kampanyası düzenledi. 2011 Genel Seçimleri’nden önce Haklı Kadın Platformunu kurarak ile Türkiye’de kadın konusunda faliyet gösteren tüm STK’ları aynı çatı altında toplayıp meclise daha fazla kadın girmesi için çalışmalarda bulundu. Doğan Sabancı ayrıca kadınlara mikro kredi sağlama çalışmaları yürütmektedir.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Vuslat Doğan Sabancı, Ali İsmail Sabancı ile evli ve iki çocuk annesidir. İngilizce bilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]