Viktor Rydberg

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Viktor Rydberg, 1876

Viktor Rydberg, (Jönköping, 18 Aralık 1828Djursholm, 21 Eylül 1895) ünlü bir İsveçli yazardır. Yazar, romantik İsveç edebiyatının 19. yüzyıldaki en önemli isimlerinden biridir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Rydberg'in Göteborg'daki heykeli.

Viktor Rydberg, bir hapishane memuru ve bir ebenin oğlu olarak doğdu. Annesi, 1834'te koleradan öldü. Babası, daha sonraları alkol bağımlısı oldu. Viktor Rydberg, farklı üvey ebeveynlerce büyütüldü. Ortaokula başlayan Rydberg, burada da bir gazeteci olarak çalışmaya başladı. Sonrasında, Rydberg hukuk okudu. Sanatçı, bir gazeteci olarak yaşamını sürdürdü. 1877'de İsveç'te bir akademinin üyesi oldu. Rydberg, aşkın göreneğinde durdu. Kuvvetli Hıristiyan bir güvenin esasında, açık görüşlü fikirler ve iyimser bir inanç onu ilerlemesine götürdü. Bu açıdan Rydberg, dogmatik kiliseye karşı saldırgan tutum sergiledi.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Viktor Rydberg'in, bir romancı olarak çoğunlukla büyük bir ündür. En ünlü romanı Singoalla ilk olarak, 1857'de yayımlandı. Roman, Çingene Singoalla'ya bir şövalye ve yasak sevgisinin Orta Çağ'a özgü bir hikâyesidir. 1859'da romanı Siste Atenarene ("Son Atina") yayımlandı. Yine sanatçı, birçok şiir yayınladı. Şiirlerinde çoğunlukla felsefi soruları işledi. En ünlü şiiri, Tomten'dir.

Dış Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]