Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Vikipedi:Yöneticilik başvurusu sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Kısayollar:

Hizmetlilik başvuruları (kısaca HB) Vikipedi topluluğunun kişilerin hizmetli (ki hizmetliler ek bazı teknik özelliklerle düzenin korunmasına yardımcı olan kişilerdir) olmasına karar verme işlemine verilen addır. Kişiler kendilerini aday gösterebilecekleri gibi başka bir kullanıcı tarafından da aday gösterilebilirler. Lütfen politika ve yönergelere aşina olup olmadığınızı başvuruda bulunmadan önce gözden geçirin.

Başvurular hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Hizmetlilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikipedi yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir.

Topluluk hizmetli yetkisini güvenilir kullanıcılara verir ve bu sebeple adayların, diğer kullanıcıların (adaylar) hakkında (adayların) güvenilir olup olmadıklarına karar verebilecekleri kadar uzun bir süre Vikipedi'de bulunmuş olmaları gerekir. Hizmetlilerden yüksek standartlarda davranış ve rehberlik yeteneği beklenir zira diğer Vikipedistler yardım ve öğüt almak için sıklıkla hizmetlilerin kapısını çalarlar.

Hizmetlilik ek görevler ve sorumluluklar getirmektedir. Bu ek görevler ve sorumluluklar sadece hizmetlilerin yapabileceği şeyler olduğu için, önceliklidir. Madde yazmak gibi işler ikinci planda kalır. Bu durumdan rahatsız olacaksanız şimdiden vazgeçmeniz en doğrusudur.

Adaylık standartları[değiştir | kaynağı değiştir]

En az 1.000 değişiklik yapmış olmak ön şarttır. (Esas alınacak olan, kullanıcının tercihlerim sekmesinde göreceği sayı değil; bu sayaçtaki sayıdır.) Bunun dışında somut standartlar yerine kişinin Vikipedi yapısına dair bilgisi ve davranışları ön planda tutulur. Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikipedi yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir. Topluluk, adaylarda pek çok farklı şey arar ve herkesin bu konuda kendine ait fikirleri vardır; topluluğun sıklıkla nelere baktığı, neler aradığı ve bir adaydan neler beklediğine dair daha iyi bilgi sahibi olmak için arşivlenmiş eski başvurulara göz atabilirsiniz.

Karar aşaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Herhangi bir kullanıcı, kullanıcı hesabı olan bir başka kullanıcıyı aday gösterebilir. Kişinin kendisini aday göstermesi de mümkündür. Eski başvurulara bakarak topluluğun hangi beklentilerde olduğuna dair fikir sahibi olabilir ve böylece sizin başvurunuza nasıl bir tepki geleceğini anlamaya çalışabilirsiniz. Adaylıklar başvurunun yapıldığı andan itibaren iki hafta (14 gün) boyunca sayfada aktif olarak kalır ve bu süre zarfında kullanıcılar fikirlerini belirtir, sorular sorar ve yorumlarda bulunurlar. Bu sürenin sonunda bir bürokrat ilgili başvuruyu değerlendirerek hizmetlilik için bir fikir birliğinin sağlanıp sağlanamadığına bakar. Bunun belirlenmesi bazen güçleşmektedir ve sayısal bir ölçüm söz konusu değildir; ancak genellikle % 80 düzeyinin üzeri başarılı, % 70 düzeyinin altı da başarısız olmaktadır. Aradaki alan, bürokrat takdirine tabidir.
Ayrıca bürokratlar, eğer olası bir hizmetli yetkisi mümkün gözükmüyorsa veya başvurunun açık kalmasında herhangi bir yarar bulunmuyorsa, kendi sağduyularını kullanarak adaylıkları erkenden kapatmaya gidebilirler. Sadece bürokratlar bir başvuruyu belirli ve kesin olarak sonuçlandırıp, kapatabilirler, fakat iyi durumdaki diğer kullanıcılar da geçme şansının hiç bulunmadığı durumlarda başvuruyu kapatabilirler; lütfen içinde yer aldığınız hiçbir başvuruyu kapatmayınız. Vandalizm, uygunsuz düzenleme, reddedilmiş veya geri çekilmiş başvuru durumlarında bürokrat olmayan kişiler de başvuruyu listeden çıkarabilirler fakat adaya bir not bırakmaları şarttır ve eğer gerekirse ilgili başvuruyu arşivdeki uygun kısma başarısız (veya geçersiz) olarak taşıyabilirler.
İstisnai durumlarda, fikir birliğini netleştirmek için bürokratlar hizmetlilik başvuru süresini 14 günün (2 hafta) ötesine uzatabilir veya adaylığı yeniden başlatabilirler. Eğer adaylığınız başarısız olursa lütfen kendinizi yeniden aday göstermeden veya (başkasının yaptığı) bir adaylık başvurusunu kabul etmeden önce makul bir süre bekleyiniz.

Fikir belirtmek[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanıcı hesabı olan her Vikipedist Olumlu, Olumsuz ve Tarafsız bölümlerinden uygun gördüğü bölümde yorum yapabilir. Aday da kişilerin yorumlarına yanıt verebilir. Hile şüpheleri barındıran bazı yorumlar dikkate alınmayabilir; bunlar çok yeni yazarların, çorap kuklaların ve canlı kuklaların katılımları olabilir. Lütfen fikrinizi muhakemenize dair ufak bir açıklama yazarak açıklayınız. Yorumunuz eğer uygun ve destekleyici kanıtlar taşıyorsa daha büyük önem arz edecektir.
Ek yorumlar için Yorumlar başlığını kullanabilirsiniz. Giriş yapmamış (anonimler) veya hesabı olmayanlar dahil her Vikipedist yorumlar bölümünde yorum yapabilir ve sorular sorabilir. Yorumlarınızda diğerlerine karşı mutlaka, her daim nazik, saygılı olunuz. Yorumda bulunmadan önce Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.

Hizmetliliğe aday olmak veya başka bir kullanıcıyı aday göstermek için

Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu/Adaylık

sayfasındaki yönergeleri takip ediniz. Hizmetli adaylarının kendilerini desteklemeleri amacıyla kişilere mesaj atmasına (bk. İngilizce Vikipedide ilgili yönerge) hoş bakılmaz. Bunun yerine hizmetli adayları kullanıcı sayfalarına {{HB-ilan}} şablonunu koyabilirler.

Bürokratlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Bürokratlar, topluluğun burada vardığı kararları temel alarak, diğer kullanıcıları hizmetli veya bürokrat yapma ek özelliğine sahip olan hizmetlilerdir. Ayrıca bürokratlar herhangi bir kullanıcının kullanıcı adını değiştirebilir ve hesaplara bot statüsü verebilirler.

Bürokrat başvurularında (kısaca BB) izlenen yol, hizmetli seçimlerindekine benzer olmakla birlikte, bürokratlığa yükseltilmek için gereken beklentiler, hizmetlilik için olandan önemli ölçüde daha yüksek olup genellikle daha açık ve net bir fikir birliğinin oluşmuş olmasını gerektirir. Genel olarak fikir birliği eşiği % 85 civarındadır. Bürokratlardan, içinden çıkılması güç durumlarda, fikir birliğinin oluşup oluşmadığına karar vermeleri ve bu kararlarını açıklamaya hazır olmaları beklenir.

Bürokrat adaylıkları da hizmetlilik adaylıklarının konduğu sayfa yardımıyla ortaya konur; sadece Hizmetlilik ibaresini Bürokratlık olarak değiştirmek gerekir. Aksi takdirde kişi bürokratlığa değil de hizmetliliğe aday olmuş olacaktır. Eski bürokratlık başvuruları da eski hizmetlilik başvurularıyla birlikte aynı yerde muhafaza edilir; bu sayfa yardımıyla arşivlerden geçmiş bürokratlık başvurusu sonuçlarına bakabilirsiniz.

Yukarıda hizmetlilik başvuruları için geçen Karar ve Fikir belirtme süreçleri ve içerikleri bürokrat başvuruları için de geçerlidir.

Aday olmadan önce en azından Vikipedi:Bürokratlar ve Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu sayfaları, bu sayfaların tartışmaları ve yakın dönem arşivlerindeki nispeten yeni bürokratlık başvurularını okumanız, incelemeniz ve öğrenmeniz gereken kısımları öğrenmeniz beklenmektedir.

Destek toplamak amacıyla kişilere mesaj atmak (bir nevi kamuoyu yoklaması veya başvuru propagandası/reklamı yapmak) hoş karşılanmasa da (ki örneğin İngilizce Vikipedi'de bunu yapan bazı bürokrat adaylarının başvuruları başarısız olmuştur) bazı kullanıcılar {{BB-ilan}} şablonunu, kendi kullanıcı sayfalarına koymayı faydalı bulmuşlardır. Bu tip beyanlara izin verilir.

Bürokratlığa aday olmak veya aday göstermek için de hizmetlilik adaylığı ile aynı yönergeleri takip edebilirsiniz; sadece Hizmetli ibaresini Bürokrat olarak değiştirin.


Geçmişte yapılan başvuruların tam listesi Arşiv sayfasından görülebilir.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Bürokratlık başvuruları[değiştir | kaynağı değiştir]

Denetçilik başvuruları[değiştir | kaynağı değiştir]

Gözetmenlik başvuruları[değiştir | kaynağı değiştir]

Hizmetlilik başvuruları[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Sonuç: Başarısız. Geçerli oy sayısı hizmetli seçimi için yetersiz olduğundan oylama başarısız sayılmıştır. --Superyetkinileti 05:30, 4 Temmuz 2014 (UTC)

Sayısal sonuç
 Geçerli oy: 9
 Destek: 1
 Karşı: 4
 Tarafsız: 4
 Oran: % 20

Ayrıntılı Bilgi[değiştir | kaynağı değiştir]

Oy verin! (23:13, 20/06/2014) Oylama bitiş tarihi 20:13, 3 Temmuz 2014 (UTC)

Ayrıntılı Bilgi (MesajKatkılarİstatistikler) – Vikipedi'de katkı yaparken en çok karşıma çıkan kişiler arasında yer alıyor. Çoğu kez vandalizm içerikli aynı değişiklikleri geri alayım derken değişiklik çakışması yaşıyoruz. Gerektiğinde kullanıcıları diğer editör arkadaşlarımız gibi uyarıyor. Sil şablonunu gerekçesiyle beraber ekliyor ve yeni kullanıcılara bunu anlatmaya çalışıyor. Politika ve yönergelere göre hakim birisi. Telif hakkına göz açtırmıyor. Mesajlara cevap veriyor. Kısaca böyle. Değerli Vikipedist'lerin oylamasına sunulmasını istiyorum. Hakkında neyse olur. --Uğurkentmesaj 20:13, 19 Haziran 2014 (UTC)

Uğurkent'e teşekkür ederim. Adaylığı kabul ediyorum.
Vikipedi'de yaklaşık olarak 4 aydır aktif bir kullanıcıyım. Aynı zamanda İBP sorumlusuyum devriye haklarına sahibim. Katkılarım ağırlıklı olarak hataları düzeltmek, yeni kullanıcıları bilgilendirmek, vandalizmi önlemek üzerine. Bu görevin, bu katkılar sırasında bana ve dolaylı olarak kullanıcılara kolaylık sağlayacağı görüşündeyim.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 23:13, 19 Haziran 2014 (UTC)

Lütfen olumlu/olumsuz oyları gerekçelendirelim. Vikipedi çoğunluk demokrasisi değildir.
Oy vermeden ve/veya yorumda bulunmadan önce
Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler
sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.


Olumlu Olumlu[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Destek Destek Yukarıda bahsettiğim gerekçeler ve sorulara verdiği cevapları olumlu buluyorum. Aday gösteren olarak ilk desteği veriyorum. Hayırlısı olsun :) --Uğurkentmesaj 08:43, 20 Haziran 2014 (UTC)

Olumsuz Olumsuz[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Karşı Karşı Rapsar'ın yazdıklarına temelde katılıyorum, İncelemeelemani'nin de görüşünde katıldığım yerler var. Ama bu düşünceler belki sessiz kalmayı tercih edebileceğim bu oylamada beni olumsuz oy kullanmaya sevketti. Adayın nispeten çok kısa vikipedi katkılarını incelemek zor değil. Zaten çok yakında adayın kendini bu sayfada bulacağını düşünürken maalesef yine yanılmadım. Hevesli bir kullanıcı, kuralları öğrenir, ilgi gösterir, diğer kullanıcılara yol gösterir, kuralları hatırlatır, düzgün bir iletişim kurmaya çalışır, ete süte dokunmaz, tartışmaya girmez...sonra? Sonra burada ya kendi aday olur ya da aday gösterilir. Açıkçası ben bu kadar kısa sürede, geri alınamayan hizmetlilik yetkilerinin verilmesi taraftarı değilim. Bir kişi rahatlıkla bu kadar kısa sürede kendisini her türlü açık edecek işlerden uzak durabilir, zaten hizmetliliği nasıl yapacağı konusunda da fikir vermez. Bendeniz de kimi hizmetlilerin sorumluluğu yerine getiremediğini görebiliyorum. Denebilir ki örneğin hizmetli Fagus'tan ne eksiği vardır? Belki eksiği yok fazlası vardır ama 3-4 aylık katkıya, girilmemiş tartışmalara bakılarak ömür boyu sürebilecek bir yetkiyi vermekte nazlı olurum. Vikipedide kısa sürede parlayan her kullanıcının hemen aklına hizmetli olmayı düşüren nedir? İncelemeelemani'nin gerekçesini okudum, güzel. Ama "biliyorum" dediği şeylerin hiçbirisini ben "bilmiyorum". Hizmetlilerin elbette yanlışları olabilir, çoğu da hizmetli olduktan sonra başlayan lüzumsuz davranışlardır. Seçilmeden önce belki onlar da yeterli incelemeye tabi olmadılar. Niye doğru dürüst görmeden, anlamadan, zayıf enformasyonla, zayıf ve yetersiz bir hizmetlimiz daha olsun? 3-4 ay benim için kısadır. Katkılarında da dişe dokunur bir enformasyon yoktur. Daha uzun bir katkı bilgisi olsaydı hataları da olsa sözüm olmazdı, nitekim buna rağmen olumlu oy verdiğim adaylar oldu. Ama kısa 3-4 aylık katkı bana yeterli değil. Adayın hizmetlilik sorumluluğunu alabilmesini haklı kılacak, desteklenecek bilgi ortada yoktur. Aday yerine mesela Rapsar olsun tercih ederim, belki hataları satırlarca listelenir ama vikipediyi bildiği özümsediği ve doğru düzgün sorumluluğu alabileceği kanısı bende vardır. Bu kanı zamanla oluşan bir düşüncedir. 3-4 ayda oluşmaz. Diğer bir husus ise hizmetliliğin verilen kişide kalmasıdır. Maalesef bu sorumluluğun iade edilmesi konusunda Türkçe vikipedi olarak zayıf kaldık, düzenleyemedik. Suistimal çekincesi düzenleme yapmayı engelledi, bu yüzden katı kurallara sahip bir topluluk olarak kaldık. Bir ara bu düzenlemeler yapılacak gibi olduğunda hizmetli adaylarının nispeten zayıf olmasını problem olarak görmemeye çalışmıştım. Ama aradan uzunca bir süre geçmesine rağmen bir gelişme olmayınca mecburen zayıf adayların sorumluluk almasına karşı çıkmak gerekti. Adayın şu zaman diliminde adaylığına karşı olduğumu, zayıf bilginin bana destek olacak asgari güveni sağlamadığını, kullanıcının katkıları gerçek anlamda geliştikçe zaman içinde belki tekrar sorumluluk alıp alamayacağının değerlendirilebileceğini düşünüyorum. Vikiçizer (mesaj) 08:46, 22 Haziran 2014 (UTC)
  Söylemlerinizde aklıma takılan birkaç nokta var. Öncelikle hizmetlilik tartışmaya katılmak, sayfanın içeriğine yönelik görüş belirtmek için değildir. Hizmetlilik Vikipedi işleyişini yürütmek içindir. Tartışmaya katkı sağlamak için zaten hizmetli olmaya gerek yok. Kaldı ki tartışmalarda hizmetlinin görüşünün herhangi bir kullanıcıdan farkı yoktur. Tanımı gereği hizmetlilik işleri madde yazma, geliştirme katkılarını aza indirir. Yani bir hizmetliden içerik geliştirmeye ağırlık vermesini istemek ya da hizmetlilik için içeriğe katkıda bulunmuş kullanıcı olmasını istemek hizmetlilik görevlerine ters düşer. Daha önce yoğun olarak vandalizm gibi birçok sorun yaşamış bir projeyiz. Hala bu sorunlar devam etmekte. Bunları engellemek için tartışmalara katılmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Tabi ki hizmetli görevine sahip birinin madde geliştirecek bilgiye sahip olması istenebilir ama bunun eksikliği Vikipedi işleyişini düzenleyebilmesi için gereken bilgiye sahip olmadığı anlamına gelmez. İçeriği geliştirmek için devriye yetkisi başlı başına yeterli. Kişiden kişiye değişse de Vikipedi'de yer alan hizmetli tanımında bir-iki aylığına, etkin ve düzenli olarak katkıda bulunmuş kişi hizmetlilik için yeterli bulunmuş. Katkıda bulunmayı sadece içerik eklemek olarak düşünmek bana yanlış geliyor. Sonuç olarak burada bir ansiklopedi geliştiriyoruz; amacımız geniş kapsamlı, okunur, ulaşılabilir, tarafsız bilgileri yayınlamak. Bu amaç için yapılan katkılar birbirinden farklı değildir. Hizmetli olmak için bana gelen başvuru önerisini kabul ettim. Bu görevin bana verilmesinin Vikipedi'ye, kullanıcılara katkısını açıkladım. Göreve sahip olmak beni bilgili, güç sahibi yapmayacak. Sadece halihazırda yaptıklarımı kolaylaştıracak ve diğer kullanıcılara kolaylık sağlayarak işleyişi geliştirecek. --İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 09:17, 22 Haziran 2014 (UTC)
  Aklınıza hiç bir şey takılmamış aslında. Hizmetliliğin ne olduğunu öğretmek yerine herhalde burada oy vermek isteyenlerin bunu bildiğini kabul edeceğiz, değil mi? Ben sizi yetersiz bilgiyle destekleyecek değilim. Hala böyle bir bilgi yok. Sorumluluğu almanın sizi diğer kullanıcılar karşısında "güç sahibi" yapmayacağını söylemeniz, sizin için erken bir sorumluluk olduğu kanımda şüphe bırakmadı. Güç sahibi değil, sorumluluk sahibi denmeli bence, yeni kullanıcıların sizin gibi bu sorumluluğa bir "güç" olarak baktıkları bilinir. Zaten bu izlenimi bir nebze silmek adına yönetici olan adlandırma hizmetli yapıldı. 3-4 aylık katkıyla hizmetli olmak isteyenlerin kapıldıkları yanlış bir duygudur. Sizin böyle olduğunuzu söylemiyorum ama olmadığınıza dair ne sunuyorsunuz vikipedistlere? Şöyleyim, böyleyim demekle veya şöyledir, böyledir denilmesiyle izlenim oluşmaz. Kullanışlı bilgi ancak kullanıcının davranışsal izlerini takiple, katkılarının zenginliğiyle, iletişimindeki sertlik-yumuşaklık-nezaket değil, aslen iletişimiyle neyi amaçladığının araştırılmasıyla oluşur. Siz de bunlar yok, 3-4 aylık katkı; sizin nazik, vikipediyi tanımaya öğrenmeye çalışan 3-4 aylık kullanıcı olmanız dışında hiç bir bilgi vermiyor. Bu da uzun soluklu ve kalıcı bir sorumlulukla sizi diğer kullanıcılardan zaman zaman farklı kılacak yetkilerin verilmesine yeterli değil. Hevesli olmanız, vaatleriniz vs. oy verirken kaale alınacak hususlar değildir...Vikiçizer (mesaj) 10:20, 22 Haziran 2014 (UTC)
  7 yıldan uzun süredir kullanıcısınız, size bir şey öğretmek gibi bir amacım yoktu bunu yazarken. Hizmetli tanımıyla yorumunuzun çeliştiği yerleri belirttim. "Güç" ifadesini kullanma sebebim hizmetli sayfasında da bu ifadeyi kullanması. Aynı sayfada "güç değil sorumluluktur" yazıyor ve sorumluluğu üstlenemeyecek kullanıcıların hizmetli olmasını tavsiye etmiyor. ""güç sahibi" yapmayacağını söylemeniz, sizin için erken bir sorumluluk olduğu kanımda şüphe bırakmadı." Neden? Hizmetliliğin beni güç sahibi yapmayacağını bilmek neden benim için hizmetliliğin erken bir sorumluluk olduğunu anlamına geliyor? "yeni kullanıcıların sizin gibi bu sorumluluğa bir "güç" olarak baktıkları bilinir." bu tavrınızı ön yargılı buluyorum ve eleştiri yaparken varsayımlar üzerinden gitmemenizi rica ediyorum. Hizmetli olmak için ben başvuruda bulunmadım. Teklif üzerine düşündüm ve sorumluluğu yüklenebileceğim kanısına vardım. Bir anlık heves değildi, emin olun. Yaptıklarımı övünme amacı taşıyarak söylemedim hepsi kanıtlanabilir, kaydı tutulmuş katkılar. Düzenleme adına yaptıklarım açık. İletişimde nazik olmak gerekir ama bu bir kıstas değildir. İletişimin amacına ulaşması gerekir ve çoğu mesajımla bunu sağladığım görüşündeyim. Vikipedistlere bir şey sunmuyorum. Bir vaatte bulunmuyorum. Sadece bu görevin işleyiş adına kolaylık sağlayacağını söyledim. 3-4 aylık süre belirlemesi hızlı öğrenebileceğim ihtimalini gözardı eden bir belirlemedir. Bu yetki beni diğer kullanıcılardan farklı kılmayacak. {{sil}} koymak yerine sayfayı sileceğim, aşırı vandalizm yapan bir kullanıcıyı 3 uyarıdan sonra hizmetliye bildirmek yerine uyarı sonrası tekrar durumunda engelleyeceğim. Bunlar beni diğer kullanıcıdan farklı kılmayacak. Süreci kısaltıp, işleyişe yardımcı olacak.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 10:38, 22 Haziran 2014 (UTC)
  Bu sayfalarda hizmetliliğin ne olduğu konusu elbette tartışılır, ama öğretilmeye çalışılması doğru bulunmaz, çünkü oy kullanıcısının esasen bunu bildiği varsayılır ki oyu geçerli sayıldığına göre kriterleri sağlıyordur. Buraya uzun uzun görüş yazmamın amacı aslen sizin zararınıza bir işe kalkışmak değil, diğer kullanıcılara kendimi genişçe ifade ederek, vikipedi birikimine de bir nebze katkı sağlamaktır. Vikipedide bazen eski oylamalara göz atılması tavsiye edilir. Herhalde iki satırla oy verirsek ve açıklamazsak doğru bir iş yapmış olmayız. Güç sahibi olmak konusu ile sorumluluk sahibi olmak kavramlarını bir yana bıraksak bile hizmetli olmak istemenizdeki acelenizi açıklayamıyorsunuz? Sizin bahsettiğiniz işlerimi kolaylaştıracak argümanı, kabul edilecek bir argüman değildir. İletişim de kıstas değildir öyleyse nedir? Sizi Rapsar veya İncelemeelemani'ndan üstün kılan ne olabilir? Onların işleri zorlaşsın, sizinki kolaylaşsın mı? Hevesiniz, vaatleriniz de değil, o değil, bu değil...Diğer kullanıcıların işlerini kolaylaştırmayacak mı hizmetli yetkileri? 3-4 aylık kullanıcının sorumluluk almak için sunacağı veri kısıtlıdır. Sizde de olağanüstü bir durum göremedim. Hevesini, azminizi kırmak istemem ki maalesef bu oylamalarda böyle şeyler yaşanabiliyor. Bu yüzden olumsuz oy verenleri lüzumundan fazla yanıt vermeye zorlamak yanlış bir şeydir. Başka olumsuz oy kullanacaklar var ise onlar tartışmalara çekilecekleri endişesi yaşarlar, hoş karşılanmaz bu yüzden. Ama uzasa da gerekli ise tartışılır. Bence sizin için erken bir istektir ve hakkınızda sorumluluğu kaldırıp kaldıramayacağınızı gösteren bilgi yoktur. Sadece üç yetkiyi kullanmakla hizmetli olunmaz. Öyle olsaydı İncelemeelemani öyle yazmazdı, değil mi? Aşağı yukarı onunla aynı gerekçelerle ben olumsuz veriyorum. Siz hizmetlilik beni farklı kılmayacak diyorsunuz, ama öyle değil. İstemeseniz de farklı olacaksınız, kullanıcılar hep size gelecek, sorunları çözmeye çalışacaksınız, yeri gelecek öncü olacaksınız-önde olacaksınız, 3-4 aylık kullanıcısınız ve ben sizi tanıyamıyorum, tanıyacak katkınız da yok, katkı çeşitliliğiniz de yok, yeterli bir veri de yok. Vikiçizer (mesaj) 11:07, 22 Haziran 2014 (UTC)
  Size bir şey öğretmeye çalışmıyorum. Olumsuz oy kullandığınız için tepki göstermiyorum. Görüşlerimizi paylaşıyoruz. Oy kullanma kriterlerini sağlıyorsanız istediğiniz oyu kullanma hakkınız vardır. İhlaller dışında kimse oy kullanma hakkınızı elinizden alamaz. Ben aday olmadım. Aday olmayı da düşünmüyordum. Teklif geldi değerlendirdim. Mantıklı buldum. Aynı şekilde devriyelik için de önerildim. Danıştım ondan sonra başvuru yaptım. Devriye olmak da beni farklı kılmadı. Sadece geri almaları daha hızlı, düzenlemeleri daha kalıcı kılıyordu. Hizmetli olmak için acele etmiyorum. Olmaması süreçler ve işleyiş kolaylığı dışında bir şeyi değiştirmeyecek. Hataları direk düzeltmek yerine bir hizmetliye bildireceğim ve bekleyeceğim. "işlerimi kolaylaştıracak" değil, "işleyişi kolaylaştıracak". Buradaki katkılarımızda hiçbirimizin maddi vs. bir çıkarı yok. Bilgiye verdiğimiz değer adına yapıyoruz. Örneğin sizin 200.000'den fazla değişikliğiniz var. Bunun karşılığı aldığınız tek şey doğru, yardımcı olduğunu bildiğiniz şeyi yapmak. Bu bir fedakarlık ve kişiselleştirilemez. İletişim kıstas değildir. Nazik ya da sıradan hepimiz yeri geldiğinde kullanıcıları uyarıyor, bilgilendiriyoruz. Bunun için hiçbir kullanıcı yetkisi gerekmiyor. IP de, yeni kullanıcı da, devriye de, hizmetli de , bürokrat da hepsi uyarı yapabiliyor, iletişim kurabiliyor. Rapsar veya İncelemeelemani'ndan üstün kılan bir durumum yok. Hatta onlar benden daha tecrübeli. Onlardan ve birçok Vikipedist'ten çok şey öğrendim. Şuan kendimi görev için yeterli görüyorsam onların bunda katkısı büyük(ki zamanımda kullanıcı sayfama yazıyordum. Liste çok uzayınca kaldırdım). Onların işlerini zorlaştıran bir durum yok aynı şekilde benim işlerimi kolaylaştıran bir durum da yok çünkü yapılanları "işleri(m)" olarak değil "Vikipediye katkı" olarak görüyorum. Bu bir fedakarlık, kişiselleştirilemez. " 3-4 aylık kullanıcının sorumluluk almak için sunacağı veri kısıtlıdır." bu bir varsayımdır. 3-4 ay kişisel kıstasınızdır ve buna saygı duyarım ki zaten oy kullanma hakkınız kişisel kıstaslarınızdan da geçiyor. "Bu yüzden olumsuz oy verenleri lüzumundan fazla yanıt vermeye zorlamak yanlış bir şeydir." Sizi yanıt vermeye zorlamıyorum. Oyunuzu kullandınız açıklamanızı yaptınız, görüşünüzü belirttiniz. Aynı şekilde bana da görüş belirtme hakkı veriliyor. Oy sayımının gizli yapılmamasının en iyi taraflarından biri bu. Herkes farklı görüşleri okuyabiliyor. "Başka olumsuz oy kullanacaklar var ise onlar tartışmalara çekilecekleri endişesi yaşarlar," bu yanlış bir tutum olur fikrimce. Kesinlikle herkes gerekçesini açıklama, oyunu kullanma hakkına sahiptir. Böyle bir durumun yaşanmasına karşıyım. "kullanıcılar hep size gelecek, sorunları çözmeye çalışacaksınız," şuanda da kullanıcılar bana danışır ve cevap vermek hoşuma gider. Çoğu zaman yardımcı olmaya çalışırım. Yeni başladığımda Rapsar'a da danışmıştım çünkü bende etkin, yetkili izlenimi bırakmıştı. Etkin biri ama yetkili olmaması ona danışmam gerektiği zaman beni engellemedi. Ve bu sayede öğrendiğim şeyler oldu. Yetkinin önemsiz olduğu konulardan biri de bu danışma işlemidir(OTRS tartışılır). Bahsettiğim 2 yetki en çok kullanılan ve en çok belirttiğim yetkiler. Diğer yetki olan koruma yetkisi için de görüşümü sorularda daha ayrıntılı belirttim. Katkılarım ağırlıklı olarak düzenleme adına. Bu nedenle hizmetli adaylığını uygun gördüm. Sadece madde oluşturma gibi bir amacım olsaydı hizmetli yetkisi yük olurdu. Tavsiyeyi dinledim ve o sebeple karar verdim "Hizmetlilik yeni madde katkılarını ikinci plana atacaktır".--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 11:49, 22 Haziran 2014 (UTC)
  Yapmıyorum dediğiniz her şeyi yapıyorsunuz. Hakkınızda hiç bir bilgi yok, bahsettiğim gibi buraya imla hatlarına dikkat etmeye çalışarak yazdığınız yazılar size olumlu oy vermemize sebep olmaz. Katkı yok, tartışma yok, şöyleyim-böyleyim var. Hizmetlilik sorumluluğunu almaya talip olan bir kullanıcının her şeyden önce güven vermesi gereklidir. Güven, söz vermekle-vaat etmekle olmaz. Şöyle yapacağım böyle yapacağım demek laftan öteye geçmez. Kimin niye katkı yaptığı kurallara uyduğu sürece önemli değildir, sizi de beni de ilgilendirmez, boşa bunlara kafa yormayınız. Ama kurallara uyulmadığı zaman her duyarlı kullanıcıyı ilgilendirir. Hizmetliyi ise sorumluluğu icabı ilgilendirir. Ben üç madde siler, iki maddeyi korumaya alırım, bir vandalı engellerim gerisi beni ilgilendirmez demekle hizmetli olunmaz. Şu anda da kullanıcılar size geliyorsa hizmetli olunca ne değişecek o zaman? Bir başka kullanıcıdan üstün yanınız nedir? Başka kullanıcılara hiç mi bir şey sorulmuyor? 3-4 aylık kullanıcının sorumluluk almak için sunacağı veri kısıtlıdır. Başka olumsuz oy kullanacaklar var ise onlara tartışmalara çekilecekleri endişesi yaşatıyorsunuz, çok kullanıcı sizinle böyle demagojiye-diyaloga girmek istemez. Buraya uzun uzun lüzumsuz kendinizi kanıtlama çabalarınızı yansıtarak olumsuz oyu da tabiri caizse sulandırıyorsunuz. 3-4 aylık kullanıcı olmanız üzülecek bir şey değildir ama hizmetli olmaya yetecek bilgiyi sunmadığından yetersiz bir katılımdır. İncelemeelemani'nin bahsettiği sıkıntılardan kurtulmak için sizin gibi 3-4 ay dişe dokunur bir olaya karışmadan hizmetlilik yetkilerini isteyenlerin adaylığın kabul edilmemelidir, bu konuda bir düzenleme yapılmalıdır. Yoksa sizin gibi 3-4 ay vikipedide gezinip "buraya yönetici olayım" fikrine kapılanlarla sürekli karşılaşacağız. Şimdi seçilemezseniz eminim 2 ay sonra yine burada hizmetlilik yetkilerini isteyeceksiniz, benim nazarımda 3-4 aylık katkısıyla aday olan veya bunu kabul eden kullanıcı vikipediyi yeterince tanımamıştır. Oy verecek kullanıcılar eğer okumaya takatları kaldıysa adayın katkılarını incelesinler, sırf diğer kötü hizmetlilere kızıp bu adaya gereksiz destek olmasınlar. Çünkü adayın yeterli veri verecek katkısı olmadığını anlamak çok kolaydır. Kısa katkıları bu yılın Şubat ayında başlamıştır. vakti olanın bakmasını özellikle rica ederim. İyi iletişim dediğimiz işin; aday gibi nazik olmaya çalışan mesajları olmadığını, aslında esasen mesajında iletişiminde neyi amaçladığının bilinmesini isterim. Kısa ve net belki soğuk mesajlar atan biri de çok iyi bir hizmetli olabilir. Aday gibi nazik olmak için kendisini zorlayan herhangi bir kişide 3-4 ay sabredip hizmetli olur ama sonrası incelemeelemani'nın anlattıkları gibi olabilir. Aday kesinlikle yeterli katkıya sahip değildir. Israrla hizmetlilik yetkilerini istemesi bende ayrıca bir güvensizlik yaratmaktadır. Buraya yazdıkları da aslında pek de bu hizmetlilik sorumluluğunu kavrayamadığını gösteriyor. Sıradan bir kullanıcı olarak da 3-4 ay zarfında şunları yaptım-bunları yapıyorum dediğine göre tam da ifade edemediği yetkileri alması için yeterli bilgi olmadığı açıktır. Adayın hizmetli olmanın yönetici olmak demek olmadığını anlaması lazım. Kimseyi yönetme gibi bir iş yok, o yüzden gayet güzel yürüttüğü söylenen 3-4 aylık devriye-kullanıcılığa devam etmesi uygundur...Vikiçizer (mesaj) 12:21, 22 Haziran 2014 (UTC)
  Yanlış anlaşılmayı engellemek için imlaya dikkat etmem gerekli. Vikipedi'de son 3 ayda aktif olan çoğu kullanıcı beni tanıyor. Katkılarımı görüntülüyor, eleştiriyor. Olumlu oy vermeyebilirsiniz. Ve buraya yazdıklarımı olumlu oy vermeniz için yazmıyorum. Oylar genellikle katkılara göre veriliyor ve olması gereken de bu. Buradaki yazılar görüş alış-verişidir. Oy desteği için değil. Katkı yok diyerek yaptığım katkıları hiçe saymanız üzücü. Güven kırıcı bir harekette bulunduğumu sanmıyorum. Vandalizm vs. de yapmadım. Söz de vermedim vaatte de bulunmadım."Ben üç madde siler, iki maddeyi korumaya alırım, bir vandalı engellerim gerisi beni ilgilendirmez demekle hizmetli olunmaz" böyle bir şey kast etmedim ve demedim. Silme, koruma, engelleme yetkilerinden başka katkı yapmayacağımı söylemedim. Ağırlığın bu yetkilerde olduğunu söyledim. Hizmetli görevinin yapacağı değişikliklerden bahsettim. Kullanıcıların, IP'lerin bir kısmı bana danışıyor, bu konuda yetkili olduğumu söylemedim. Katkı yapmak açısından herhangi bir üstün yanım yok. Kimse kimseden farklı değil. Kimsenin görüşü değersiz, kimseninki de daha değerli değil. Kendimi kanıtlama çabam yok. Kanıtı olmayan şeyler değil.Katkılar açık, mesajlar açık. Burada oy kullanan kullanıcı bunları inceleyebilecek kadar wiki diline hakimdir. Benim burada desteksiz söylemlerimin hiçbir anlamı olmaz. Kullanıcılar olumsuz oy kullanmaktan çekinmemeli. Kimse cevap vermekle yükümlü değil. Gerekçesini açıklar. Ondan sonrası için hiçbir şeyde zorunlu değil. "sulandırıyorsunuz." ifadenizi yanlış buluyorum. 3-4 ay kendi kıstasınızdır. Hizmetli sayfasında belirtilen bir-iki ay o zamanki topluluğun/kişinin kıstasıdır. Bu yüzden sizin kıstasınız sadece sizin oyunuzu ve size katılanları bağlar. Bunu genelleştirmek yanlıştır. "dişe dokunur bir olaya karışmadan " diyerek kişilerin katkılarını azımsamanız gerçekten üzücü. Tekrar açıklayayım. Ben hizmetli olmak için aday olmadım. Teklifi mantıklı buldum. "eminim 2 ay sonra yine burada hizmetlilik yetkilerini isteyeceksiniz," diyerek varsayımda bulunmanız talihsiz ve yanlış bir önyargıdır. Size aittir saygı duyarım. " Oy verecek kullanıcılar eğer okumaya takatları kaldıysa adayın katkılarını incelesinler, sırf diğer kötü hizmetlilere kızıp bu adaya gereksiz destek olmasınlar" bu cümlenizi destekliyorum. Ve kullanıclardan rica ediyorum lütfen katkıları incelemeden benden bağımsız sebepler yüzünden oy kullanmayın. "Çünkü adayın yeterli veri verecek katkısı olmadığını anlamak çok kolaydır." kendi düşüncenizdir. Fikrimce yanlıştır. 3 günlük adayım hiçbir mesajım adaylık kaynaklı etkenlerle oluşturulmamıştır. " Aday kesinlikle yeterli katkıya sahip değildir" kendi düşüncenizdir genellemenize karşıyım. Hizmetli yetkileri ve görevleri gayet açıktır. Kavranamayacak bir tarafı olduğunu sanmıyorum. " Adayın hizmetli olmanın yönetici olmak demek olmadığını anlaması lazım." bunu zaten biliyorum, bildiğimi açıkladım. Kimseyi yönetmedim. Hizmetliliğin güç sağlamadığını sorumluluk olduğunu anlıyorum ve daha önce de belirttim. Ön yargılarınız ve kişisel düşüncelerinizi genelleştirmeniz için üzgünüm.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 12:51, 22 Haziran 2014 (UTC)
  Yukarıda yazdıklarınız benim daha evvel yazdıklarımın doğruluğunu açık bir şekilde destekliyor. Zaten 3-4 aylık katkınızda adaylık sonrası mesajlarınız herhalde düzgün olacaktır. Nezakate çok dikkat eden bir adayın 3-4 ay sabretmesinin çok kolay olduğunu zaten söyledik. Tüm yazdıklarınız olumsuz oya karşı, kelime kelime çürütmeye çalışıyorsunuz ama o kadar kolay değil, diğer kullanıcılar okur umarım. Ama uzun diyalogları okumaya üşenen çok kullanıcımız var, en azından onları elediniz burada olumsuz oyu böyle cevaplarla sulandırarak. Olumlu oy verenleri lafla boğmaya çalışan bir kullanıcı olsa ne yapardınız acaba. 3-4 aylık katkınızla zeten her şey ortada, gerisi boş laftır. Hala hizmetlilik yetkilerini kullanmak için sizi tanımadığımızı, hatta buraya yazdıklarınızla olumsuz taraflarınızı da gösterdiğinizi düşünüyorum. Hizmetliliğin en önemli vasıflarından birisi karşı düşünceye tahammüldür. Öte yandan niye hizmetli olmanız gerektiği konusunda zayıf önermeler dışında hiç bir kayda değer bir fikir yoktur...İstediğinizi yazın artık cevap vermeyi düşünmüyorum. Aday, 3-4 aylık kullanıcıdır, kritik tartışmalardan itinayla uzak durmuştur. Kaldı ki diğer adaylara krititk tartışmalardaki görüşü bile sorulurken adayın hiç ete süte karışmadığından sadece nazik nazik mesajları dışında hiç bir verisi yoktur. Daha evvelki örneklerinde olduğu gibi 3-4 ay boncuklar dağıtıp, nazik olup hizmetli olmaya çalışanlardan farkı yoktur. Soğumasın, devam etsin, iyi olsun isterim ama maalesef bu "yöneticilik" aklına düştü mü yeni kullanıcının öyle gitmektedir...Benden bu kadar, yoruldum ve bu uzatma tuzağına yeterince düştüm. Saygılar...Vikiçizer (mesaj) 13:15, 22 Haziran 2014 (UTC)
  Benim amacım kimsenin fikrini değiştirmek için değil (bir kaç gün Vikipedi'ye katkıda bulunamayacağımdan tartışmalara giremem bunu belirtmek isterim). Ayrıntılı Bilgi aday olmadı, ben aday gösterdim bunu belirtmek isterim. Öncelikle bu yetki için sorumluluk almak gerek arkadaşımız da bu sorumluluğu alarak adaylığını kabul etti. Burada verilen her oy iyi yönlerini geliştirmeye, kötü yönlerini de iyileştirmeye yol gösterir. Hizmetlilikte grup çalışmasına da dikkat edilir zaten arkadaşımız İşbirliği Projesi Sorumlusu. Zaten arkadaşımıza yetki verilirse değişecek şeylere örnek olarak {{sil}} şablonu koyacağı sayfaları silmek, çok defa uyarılmış kullanıcıları engellemek değil mi? Zaten gözümde bir kaç devriye arkadaşımız da niye hizmetli olamasın. 2 hafta boyunca olacak her şeyi gözreceğiz. --Uğurkentmesaj 15:56, 22 Haziran 2014 (UTC)
 2. Karşı Karşı Ayrıntılı Bilgi arkadaşımızın şu kısa sürede binlerce olumlu katkısını takdirle izledik. İşleyiş hakkında hiç bir sorunu olduğunu düşünmüyorum. Katkılarını da olumlu buluyorum. Ancak Vikiçizer'in endişelerini bende taşımaktayım. Bu kadar kısa sürede böyle bir karar vermek çok zor. Olaya sadece dosya sil, dosya taşı olarak bakmamak lazım. Bir kişiyi her anlamda tanımalıyız. Mesela örnek verirsek, Rapsar olsaydı buraya tartışma sayfalarında ne tür bir üslup kullandığını, diğer kişilerle iletişimini, yeni kullanıcılara karşı tutumunu açık bir şekilde yazabilirdim. Ancak, Ayrıntılı Bilgi arkadaşımız hakkında bu geçen süre içerisinde söylediğim hususlarda yeterince fikir edinemedim. Üzülerek karşı olduğumu belirtiyorum, fakat bu şekilde devam etmesi durumunda, ileride kesinlikle hizmetlilik için ilk sıralarda akla gelebilecek bir isimdir.Sait71yaz 13:08, 22 Haziran 2014 (UTC)
 3. Karşı Karşı Biraz daha zamana ihtiyaç var diye düşünüyorum. Vikiçizer'in endişelerine katılmaktayım.--Fikirmsj 20:18, 22 Haziran 2014 (UTC)
 4. Karşı Karşı Benim gözlemleyebildiğim kadarıyla iletişim sorunlu. İletişim kelimesinin anlamını bildiğinden kuşkuluyum. Bu kavramı daha çok "tebliğ etme" gibi algılayan yaklaşımıyla burada sorun çözmek yerine gerilimin, yani sorunların artmasına katkıda bulunacağından korkarım. --E4024 (mesaj) 06:50, 26 Haziran 2014 (UTC)

Tarafsız Tarafsız[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Destek Destek Aslında ben de Veritas gibi, gelecek diğer yorumları beklemeyi düşünüyordum ancak kararımı kendi kendime netleştirdim. Kayıt olma tarihi bu kadar yakın olan kullanıcıların hizmetli olmaması gerektiği düşüncesi genel olarak hâkim Türkçe Vikipedi'de. Ben de buna katılan biriydim önceleri, daha sonradan öyle olmaması gerektiğinin farkına vardım. İncelemeelemanı gibi, benim gibi her yerde illa bir yorumum olsun diyen bir kullanıcı olmadığından dolayı daha sönük geçecek muhtemelen bu başvuru :) Her neyse, kullanıcının hizmetlilik yetkilerine sahip olabileceğini düşünüyorum. Büyük çapta bir hatasına denk gelmedim ben. Politikalarla ilgili büyük bir eksikliğine rastlayamadım. Kendisi, katkılarından görebildiğim üzere bu "temizlik" işlerini şu an sıklıkla gerçekleştirmekte. Elinin altında hizmetlilerin sahip olduğu güzelliklerin de bulunması hem kullanıcının hem de Vikipedi'nin işini kolaylaştırır diye düşünüyorum. Gelecek diğer yorumlara göre bu gözlemimin değişiklik gösterebileceğini de belirtip, hayırlısı olsun diyorum.--RapsarEfendim? 21:34, 21 Haziran 2014 (UTC)
  Vikiçizer'in dediklerinden sonra biraz daha beklemeye karar verdim.--RapsarEfendim? 10:35, 22 Haziran 2014 (UTC)
 2. Destek Destek Kullanıcının katkıları olumlu ve kendisi de oldukça hevesli. Rapsar'ın da dediği gibi yorumlarını hiçbir yerden eksik etmemesini diliyorum. Sonuçta, kimi seçersek seçelim hizmetlilik yetkisi vereceğimiz kişi, sırtına Vikipedi'yi yükleyip, götürecek ve önüne geleni engelleyecek, her sayfayı silecek ve kafasına göre düzenleyecek değil. Kaynak verilmeyen herhangi bir içeriğe durum tartışma sayfasında yönerge gereğince açık bir şekilde belirtilerek kaynak istenildiğinde, bunu geriye alarak "konu hakkında sayısız kitap yazılmıştır" diyerek beni cehalet ile suçlamayacağını biliyorum. Hizmetlilerin yaptığı değişiklikler bile zaten bolca geriye alınıyor ki, Vikipedi'nin özü de zaten bu. Kullanıcıların aldıkları engellere bakarak, neden yorum yaptığını bile sormadan "sayısız engel aldın zaten, yorum yapma" demeyecek bir hizmetli olacağını biliyorum. Basit bir şekilde hizmetli yetkilerini, düzgün kullanacak bir kullanıcı kendisi. Huyu, suyu beni alakadar etmez ki, bir insanın hem eşref zamanı vardır hem de eşref olmayan zamanı. Yüzbinlerce katkı yapsa bile, tartışmalardaki yorumlarından bile nasıl birisi olabileceğine dair düşünceler içerisine girmem, girsem de bunu ona söylemem. Fikirlerini dikte etmiyor. Başbakan seçimi yapmıyoruz, nihayetinde. Politikalara hakim, yönergeleri biliyor. Kullanıcılar ile samimi ilişkiler yürütüyor. En azından hizmetli olduğunda bana "bana da küfür etmezsin umarım", "sözünün eri değilsin" gibi sözler söylemeyeceğini beni alttan, alttan engelleme ile tehdit etmeyeceğini biliyorum. Hizmetliyim ve ben haklıyım demeyeceğini biliyorum. Ha elbette bu işi yapacağını da biliyorum. Taraflı veya tarafsız olsa da, sonunda üçüncü kişilere başvurma gibi bir seçeneğinin de olduğunu, her şeyi tepeleme tek başına bir zalim gibi sonlandırmayacağını ve kendisine gönderilen tek bir mesaja dâhi umarsız kalmayacağını adım gibi biliyorum. Kendisine başarılar diliyorum. --i.e.msj 22:42, 21 Haziran 2014 (UTC)
  Burada, tartışılan konu ile ilgili olarak, yaptığım incelemenin oyumu değiştirdiğine şüphe yok. Vikiçizer'in söyledikleri kafama takılınca, konu ile ilgili bir araştırma yapma gereği hissettim. Eh, nasıl olsa; internetin ve elektriğin parasını da aylık ödüyoruz. Bilgisayar boş durmasın bari dedim ;) Şu anda aktif olan hizmetliler arasında yaptığım incelemede şu sonuçları buldum. Kibele 31 Mayıs 2006 tarihinde Vikipedi'ye katılmış. Hizmetlilik için 05 Kasım 2006 tarihinde aday gösterildiğinde yaklaşık 2.500 katkısı bulunuyormuş ve henüz sadece 5 aylık kullanıcı imiş. Eldarion, Vikipedi'de ilk katkısını 09 Ocak 2007 tarihinde yapmış. Hizmetlilik için 26 Ağustos 2007 tarihinde aday gösterilmiş ve sadece sekiz aylık kullanıcı imiş. Bu esnada yaklaşık 5.000 kadar katkısı varmış. Elmacenderesi, Vikipedi'ye ilk katkısını 19 Ocak 2007 tarihinde yapmış ve hizmetli olarak aday gösterildiği 08 Eylül 2007 tarihinine sadece yedi aylık kullanıcı olup, 2.000 civarında katkısı varmış. Mskyrider, ilk katkısını 21 Haziran 2006 tarihinde yapmış. 19 Aralık 2006 tarihinde aday olduğunda henüz sadece altı aylık kullanıcıymış ve 6.000 kadar katkısı bulunuyormuş. Yabancı, ilk katkısını 9 Temmuz 2007 tarihinde yapmış. Hizmetlilik için 01 Mayıs 2008 tarihinde aday gösterildiğinde; 12 aylık kullanıcı ve 6.200 kadar katkısı varmış. Sanırım buradan sonra bir çizgi çekmekte yarar var. Benden başlayayım, ben ilk katkımı, 05 Ekim 2005 tarihinde yapmışım ancak 30 Mart 2009 tarihinde proxy kullandığım için engellendim. Engelim Gökhan tarafından 24 Şubat 2011 tarihinde hatalı bulunarak açıldı. Sanırım, bazı hizmetlilerin kendilerine göre, başlarına bela olmam da bu tarihten itibaren başlamış :) 27 Mayıs 2012 tarihinde aday gösterildiğimde Şubat 2011'i baz alırsak, 17 aylık eğer ilk başlamamı esas alırsak 34 aylık kullanıcıymışım ve 14.000 kadar katkım varmış. Gökhan, ilk katkısını 7 Nisan 2007 tarihinde yapmış, 19 Mayıs 2009 tarihinde hizmetlilik için aday gösterildiğinde 12.500 katkısı bulunuyormuş ve 26 aylık kullanıcıymış. Mukaddime, ilk katkısını 20 Mart 2006 tarihinde yapmış fakat 50-60 kadar katkının ardından 2007 yılında iki-üç katkı ve 2011 yılında 15-20 kadar katkı yaptıktan sonra 30 Ocak 2012 tarihinde daha fazla katkı yapmaya başlamış. 26 Mayıs 2013 tarihinde hizmetlilik için aday gösterildiğinde, 2012'yi baz alırsak; 16 aylık kullanıcı, 2006'yı baz alırsak; 86 aylık kullanıcıymış ve 13.000 kadar katkısı varmış. Superyetkin, ilk katkısını 25 Temmuz 2008 tarihinde yapmış. Hizmetlilik için 01 Ekim 2010 tarihinde aday gösterilinceye kadar, 26 aylık kullanıcı ve 27.200 kadar katkısı varmış. Théoden, ilk katkısını 17 Haziran 2008 tarihinde yapmış fakat bu yıl içerisinde 15-20 kadar katkı, 2010 yılında 50 kadar katkı, 2011 yılında 60-70 kadar katkı yapmış ve asıl olarak 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren sık katkı yapmaya başlamış. Hizmetlilik için aday gösterildiği 29 Mart 2013 tarihi için, 2012'yi baz alacak olursak; 15 aylık, eğer 2008'i baz alacak olursak; 57,5 aylık kullanıcıymış ve hizmetlilik başvurusuna kadar, 28.500 kadar değişikliği bulunuyormuş. Bunları, bana olumsuz oy verenler kapsamında mı yaptım? Elbette hayır, araştırmamı etkin hizmetliler için yaptım ve arasına kendimi de sokuşturuverdim :). Korkmayın, korkmayın..! Zaten hizmetli adaylığımın olumsuz sonuçlanacağı aşikar. Vikipedi'ye elimden geldiğince, uzun bir süre ara vermeyi de işte tam buradan başlatıyorum. Buralarda, olacağım ama uzakta. Ayrıntılı Bilgi, yukarıda belirttiğim nedenlerin yanı sıra; senin de benim yaptığım bir hata olan, hizmetlilik başvurularında cevap yarışına girmeni önermiyorum. Tüm bu nedenleri kapsayacak şekilde, oyumu tarafsıza çeviriyorum. Ancak, ne yaparsam, yapayım kalbinin kırılacağını biliyorum. Umarım şevkin kırılmaz. Tüm Vikipedi ailesi sağlıcakla kalsın, kendilerine iyi baksın, büyüklerimin ellerinden, küçüklerimin gözlerinden öperim, vesselam. (Not: Bu iyi niyet dileklerimi, kısa sürede hizmetli adayı olduktan sonra, hizmetli olan hizmetlilerin üzerine alınmasını istemiyorum.)--i.e.msj 14:23, 22 Haziran 2014 (UTC)
  İşte sorun da burada ya! Yukarıda bir sürü insanın ilk aylarında yaptığı katkı sayısının dökümünü vermişsin. bu sayılar gayet normal. burada az çok tecrübesi olan herkes bilir ki kimse vikipedi'ye ilk 4 ayda 15 bin katkı yaparak başlamaz. eğer daha önce başka bir isimle uzunca bir süre burada bulunmadıysa. ANADOLU (mesaj) 07:46, 25 Haziran 2014 (UTC)
  Yanlış anladıysam mazur görün. Ama anladığım kadarıyla başka bir hesapla katkı yaptığımı söylediniz. Sizi temin ederim bu benim katkı yaptığım ilk ve tek hesabımdır. Daha önce de sizinle aynı yorumu yapanlar -haklı olarak- oldu. Eğer bir soru işareti varsa gidermek isterim--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 07:54, 25 Haziran 2014 (UTC)
  Yok, bu kez doğru anlamışsın. ) ANADOLU (mesaj) 07:56, 25 Haziran 2014 (UTC)
 3. Hiç görmemiş gibi yapmak yerine gördüğüm için fikrimi belirtiyor ve tarafsız oy kullanıyorum. Çünkü yeteri kadar bilgi sahibi değilim. İyi çalışmalar. --Stultiwikiabana yaz 09:59, 23 Haziran 2014 (UTC)
 4. Tarafsız Tarafsız Adayın vikipediye katkısı çoğu kişiden fazla olduğu bir gerçek. Tarafsız olmamın nedeni tecrübesizlik. Benim düşünceme göre biraz daha süreye ihtiyacı var. Tecrübe dışında bir "hizmetli olmamana neden olacak" bir durum yok diye düşünüyorum. Berkecelik (mesaj) 19:27, 1 Temmuz 2014 (UTC)

Geçersiz Geçersiz[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Tarafsız Tarafsız Ben tam karar veremedim kullanıcı devriye haklarına sahip olabilir ama hizmetlilik için beklemeli.Hizmetli olursa da daha kaynaklar ve değişiklikler sunabilir.Kısacası ben bu konuda tarafsızım.Bedoman 10:18, 22 Haziran 2014 (UTC) (VP:OY#Oyların geçerliliği uyarınca oylama başlangıç tarihi itibariyle kullanıcının en az 150 değişikliği olmadığından oyu geçersiz sayılmaktadır. --Uğurkentmesaj 20:38, 22 Haziran 2014 (UTC)

Yorum Yorum[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaç yıllık kullanıcıyım ancak bilmediğim birçok şey varmış. Sağolsun Ayrıntılı Bilgi'nin bana bu konuda birçok yardımı dokundu. Bu kadar sürede Vikipedi'ye olan katkıları açıkçası dikkatimi çekti. Lakin kullanıcı henüz yeni bir kullanıcı ve oy vermeden önce kendisi hakkında diğer kullanıcıların da yorumlarını görmek isterim. O yüzden oyumu ilerleyen günlere saklıyorum. Saygılar. --Veryaz bana 12:59, 21 Haziran 2014 (UTC)

Yorum Yorum Katkı sayısının hiçbir önemi olmadığını düşünüyorum. Zira bir noktayı değiştirmek de bir katkıdır. Maddeyi tamamen düzenlemek de bir katkıdır. 3-4 aylık bir kullanıcı demişsiniz ama zamanın da bir öneminin olmadığını düşünüyorum. Hizmetliliği hak ediyorsa 1 yıl 2 yıl 3 yıl beklemesi mi gerekiyor. Sadece bu konulara dikkat çekmek istedim. hacitalhamesaj at 20:48, 22 Haziran 2014 (UTC)

Anladığım kadarıyla Vikiçizer direkt katkı sayısı veya zamanına göre bir değerlendirme yapmamış, bu kadar katkı ve zamanla kullanıcıları tam olarak gözlemlenemeyeceğini ifade etmeye çalışmış.--RapsarEfendim? 20:55, 22 Haziran 2014 (UTC)

Yorum Yorum Bir şeyler yazsam mı, yazmasam mı diye düşünürken, i.e' nın son açıklamasını da okuduktan sonra yazmaya karar verdim: Öncelikle, Vikiçizer'in üşenmeden/emek vererek dile getirdiği/ifade ettiği hususların elbetteki önemli olduğu görüşüne katıldığımı ifade etmek isterim. Yanılmıyorsam 2,5 yıldır etkin bir şekilde vikipedide katkıda bulunmaya çalışıyorum. Bu işi yaparken; bir takım yetkileri topluluğun güven/destek esasına dayalı olarak elde etmiş aramızdaki hizmetli, vs. arkadaşlara zaman zaman imrendiğim benim de olmuştu elbette. Sebebi ise tek kelime ile " yetki ". Peki imrenme niye? Çünkü kendinizce 'olumsuzluk' diye adlettiğiniz bir durum karşısında en etkin 'silah'tır, 'araç'tır yetki. İkincisi, bu yetkiyi elinde bulunduranlara karşı üstün gelememe duygusu/ezik kalma endişesi. İkisinin (yetki ve üstünlük) kendinizde olduğunu/bir arada düşündüğünüzde, sanki onlar, " beşibiryerde mecid altını" gibi bir şey olarak düşünülebiliyor zaman zaman:) Hele bir de hırslıysanız! ? Gelelim asıl meselemize: Evet ben de katılıyorum, hizmetli olmak isteğinde olan kullanıcıların, özellikle aday olmadan önceki süreçte 'seçkin ve gözde' katkılar yapmaya çalıştıkları, itinalı davrandıkları, göz doldurmaya çalıştıklarının bir gerçek olduğu hususuna. (İyi niyetli olanları tenzih ederim) Ama bu anlamda bir niyeti olmayanlar (hizmetli olma niyetinde olmayanlar) ise (deyim yerindeyse) dala-pata kendilerini ortaya koyuyorlar. Düşündükleri gibi/içlerinden geldiği gibi yazıp-çiziyor, duygu-düşüncelerini olduğu gibi endişeye kapılmadan açıklıyorlar. Hal böyle olunca, " çatışma " mekanizması hemen ortaya çıkıyor: " Ben haklıyım-sen haksızsın/sen haksızsın-ben haklıyım". İşin yoksa/vaktin çoksa cevap yetiştir:) Bu sayfada anlatılanlardan da anlaşılacağı üzere " hizmetlilik " konusunda iki unsur etkin bir şekilde kendini gösteriyor bence:
1- " hizmetli olsun/olmasın " 2- " hizmetli olduğunda ya iyi işler yapmazsa ? "
Ama bunları ifade ederken önemli bir şeyi gözardı ettiğimizi düşünüyorum : "İŞ YOĞUNLUĞU ". Evet iş yoğunluğu, zaman zaman tıkanma noktasına gelen ve biriken hizmetli marifetiyle gerçekleşebilecek işler. Bunları, burada bugüne kadar izlediğim kadarıyla, her kullanıcının yapması mümkün değil. Yapma yetisine sahip olanlar ise, geçmişteki bir takım davranış ve sözleri ile adeta yargılanıyor daha doğrusu saf dışı kalıyorlar/bırakılıyorlar. Hatta motivasyonları/ hevesleri tamamen bozuluyor/kayboluyor. Peki bu durumdan kim zararlı çıkıyor. Bence elbetteki Vikipedi. Çözüm: Şu an başvurusu üzerine, ilgili bölümde yazdığımız kullanıcı Ayrıntılı Bilgi ve diğerleri, özellikle son günlerde başvurusu görüşülen i.e gibi arkadaşlarımız. Destek ya da Karşı oy kullananların hepsine şahsen görüşlerinden dolayı saygı duyarım ama görüşlerimizle ilgili uzun uzun açıklama yapmak yerine, bu işe bir çözüm bulma yoluna gitsek? Bu konuda kafa yorsak, yazıp-çizsek? Mesela, hizmetlilikte de adeta performans değerlendirmesine dayalı bir usul belirlesek? Günümüzde artık hemen hemen her alanda yetkilendirilenler, yetkilerini kullanma anlamındaki başarılarına dayalı olarak artık yeniden ilgili kişilerce değerlendiriliyorlar. Başvuru sahibi/adaylar hakkında gelecekle ilgili endişelerimizi bir tarafa bırakıp, hizmetlilik yetkisi verilenlerin şayet tutum ve davranışları ile yetkilerini kötüye kullandıkları hususu topluluğun dikkatini çeker hale gelmişse, bu anlamda ...sayıda kullanıcının talebi üzerine, ilgili hizmetliye verilen yetkinin tekrar tartışmaya açılması ve toplulukça sonuçlandırılması gibi. Bu anlamda bir politika belirlense nasıl olur? En azından hizmet etmek isteyenlerin önü açılır, aksini yapanların ise yetkisi alınır diye düşünüyorum. "Tartışma" ve "Tartışma sonucuna göre karar verme" vikipedideki en önemli ilke değil mi? Bunun her alanda yapılması vikipediyi zayıflatmaz, aksine güçlendirir bence. Sakın buraya yazdıklarımdan birileri hemen telaşa düşmesin, lütfen. Tekrar belirtmek isterim, niyetim/amacım sadece ve sadece vikipedi yararına köklü bir şeyler geliştirmek, katkıda bulunmak. (Kimseye karşı bir kumpas anlamında algılanmasın lütfen). Bilindiği gibi, "Mahkeme kadıya mülk olmaz" . Bu iş sürekli gündeme geliyor ve bir türlü çözülmeden/hallolmadan askıda kalıyor. O süreçte, ortak hazırlanan bir projenin emektarları bir anlamda birbirine düşüyor. Eleştirel anlamda, çözülme, kopma anlamında bir şeyler yaşanıyor. Bunlar üzücü şeyler. Hepimiz yapıcı ve özendirici tutum ve politikalardan yana olmalıyız diye düşünüyorum. Özetle: Çalışmak/iş yamak-üretmek isteyenlerin önünün açılmasından yanayım. Haklı endişesi olanların da endişelerinin çözümüne yönelik politika geliştirilmesi gerektiğine inanıyorum.. Teknik açıdan becerisi olanlardan yararlanmak hepimize yarar sağlar diye düşünüyorum. Belki birileri " kişisel görüş " tanısıyla dikkate alınmamasından yana olacaktır bu söylediklerimin ama olsun, yine de Özgür ansiklopedide özgürce yazmanın sevinci ile herkese iyi çalışmalar diliyorum..--Eğitmenmahmut msj 23:05, 22 Haziran 2014 (UTC)

Şu zıkkım engelleme yetkisi ayrı bir yetki olsa, örneğin yalnızca bürokratlara verilse; çok hoş olacak. Tartışmaların ve olumsuzlukların kaynağı bu diye düşünüyorum. Buna bir çözüm bulunabilir mi emin değilim.--i.e.msj 23:58, 22 Haziran 2014 (UTC)
Bence i.e. muhteşem bir noktaya parmak basmış. Eğitmen'in de dedikleriyle harmanlayınca üzerine fazla düşünmemiş olsam da -ve birtakım şimşekleri yeniden üzerime çekmek adına (neyse ki en azından kukla olmadığım kesin (o konuda birtakım şüpheler mevcut çeşitli kullanıcılar üzerinde, anladığım kadarıyla çünkü), engelim açılarak kendim geri döndüm)- şöyle bir şema geliyor gözümün önüne:
 • Anonim IP engellemek ve kayıtlı kullanıcı engellemenin birbirinden ayrıştırılması.
 • Veya bu teknik olarak mümkün değilse engellemek yetkisinin diğer ikisinden ayrıştırılması (Tabi bu mümkünse).
 • Varolan hizmetlilerin durumlarının gözden geçirilmesi ile ilgili bir mekanizma.
 • Ve buna benzer birtakım politika değerlendirmeleri, değişiklikleri.
Bunlar uygun bir sayfada teati edilse bence güzel neticeler alırız. Eğitmen ve i.e.'ye teşekkür ediyorum bu zihin aydınlatıcı ufak tespitler için. Vito burda olaydı çok keyifli irdelerdi bunların hepsini. :/ Bunların yeri de albet burası değil; ama bu tarz endişeleri paylaşan birçok kullanıcı olduğunu görüyorum. Köy çeşmesine mi taşısak bunu? --Stultiwikiabana yaz 11:28, 25 Haziran 2014 (UTC)
İncelemeelemani daha önce bununla ilgili bir taslak oluşturmuştu, burada en azından başlangıç yapılmış. Konu ile ilgili kullanıcılar, söz konusu teklifin tartışma sayfasında fikir belirtebilirler diye düşünüyorum. İkinci olarak engelleme yetkisinin ayrıştırılması bizim isteğimizden çok, teknik olarak mümkün müdür onu bilemiyorum. Sormak, öğrenmek lazım. --Eldarion 11:42, 25 Haziran 2014 (UTC)

Sorular Sorular[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki sorular 2006 sonundan beri hizmetli adaylarına topluluğun kendisini daha iyi tanımasına yardımcı olabilmek için sorulmakta. Cevaplayıp cevaplamamakta serbestsiniz.

1. Hizmetlilerin üzerinde işyükü olarak bir yoğunluk olduğu malum. Bu işyükünün hangi kısımlarını paylaşmayı düşünüyorsun en çok? Vandalların engellenmesi dışında hizmetlilere has işlemlerin hangilerinde katkının olması muhtemel? Hangileriyle boğuşmaya sıcak bakmıyorsun?
C: Ağırlıklı olarak düzenleme ve temizlik işlerinde diğer Vikipedistlere yardımcı olacağım görüşündeyim. 500'den fazla hatalı sayfanın silinmesi, birçok hatalı kullanıcı adının engellenmesi, İBP projeleri ile birlikte kaynak gösterme hatası gibi bakım işlerinin yapılması... sorumluluklarını paylaştım ve bu sorumlukları paylaşmayı devam edeceğimi düşünüyorum. Acemilikten kaynaklanan hatalarla boğuşmaya sıcak bakmıyorum. Bu konuda kullanıcıyı ileti yoluyla bilgilendirdikten sonra yapılabilecek pek bir şey kalmıyor. Kullanıcıyı engellemek yapıcı olmuyor ama kullanıcıyı deneme tahtasına yönlendirmek konusu çoğunlukla sıkıntılı oluyor. 3 geri dönüş, hakaret gibi ihlallerle uğraşta hatanın kullanıcı tarafından farkedilmesi gerektiğini düşünüyorum. İstisnai durumlar haricinde öğrenme sürecinde ortaya çıkan hataların engelle düzeltilmesine karşıyım.
2. Bugüne kadar yazdığın maddeler içinde en çok hoşnut olduğun hangisi ve neden?
C: Yeni başladığım zamanlar (düzenlemeye ağırlık vermediğim zaman), Kuzey Çin Ovası maddesini İBP nedeniyle oluşturmuştum. Bu maddeyi benim için farklı kılan özelliği; bu maddeyi oluşturduktan sonra kırmızılıkları gidererek bilgi kapsamını geliştirmek oldu. "Odaklanarak madde oluşturma" ismini vermiştim bu sisteme zamanında. Bilgi dağarcığı geliştirme konusunda etkin oldu benim için.
maddeyi güzel "oluşturmuşsun" da, keşke tartışma sayfasına "ingilizcesinden çeviri" şablonunu da koysaydın. yaptığın şey maddenin ingilizcesini çevirmekten ibaret olmuş çünkü. "odaklanarak madde oluşturma sistemi" diye fiyakalı bir isim verdiğin şey aslında bu kadar basit bir işmiş. ANADOLU (mesaj) 11:25, 28 Haziran 2014 (UTC)
Acemilik. Zaten basit bir iş isminin böyle bir etki bırakacağını düşünmemiştim. Kırmızılıkları gidermek gerek çeviri gerek bilgi. --İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 09:24, 30 Haziran 2014 (UTC)
3. Hizmetlilik görevleriyle şu anda Vikipedi'de eğildiğin işler arasında nasıl bir denge kurmayı düşünüyorsun?
C: Zaten ağırlıklı olarak yaptığım işler düzenleme ve yeni değişiklikleri derleme işleri olduğu için denge daha çok hizmetlilik görevlerine kayacaktır diye düşünüyorum.
4. Daha önce herhangi bir kullanıcıyla değişiklik yüzünden anlaşmazlık yaşadın mı? Neden? Geçmişe baktığında aynı durumda farklı bir şey yapar mıydın?
C: Evet yaşadım. Bu sebeple 3. görüş açısı beklemeye özen gösteriyorum. Sanırım yapılması doğru olan şey sorunlu içeriği ilk haline getirip beklemek.
5. Bir kullanıcının süresiz engellenmesi konusunda ne düşünüyorsun? Politikalara göre bunu haketmişse, gerekli engeli verir misin yoksa inisiyatif kullanarak süreli bir engeli mi tercih edersin?
C: Süresiz engel net bir şekilde gerekiyorsa verilmeli. Ama her zaman kullanıcıya pişmanlık sebebiyle geri dönme hakkı verilmeli. Eğer engelin süresi kesin sınırlarla belirli değilse süresiz engeli tercih etme yanlısı değilim.
6. Anonim kullanıcılar hakkında ne düşünüyorsun? Sıcak bir tartışmada bir hizmetlinin fikrini mi yoksa anonim bir kullanıcın fikrini mi daha çok önemsersin?
C: Her şeyi kuralına göre yapan anonim kullanıcılar az da olsa var. Düzenli olarak katkı yapan anonim kullanıcılar da var. Ama öbür taraftan düzenli olarak vandalizm yapan anonim kullanıcılar da var. Tartışma konusu yoruma açıksa (ki muhtemelen yoruma açıktır) iki tarafı da dinledikten sonra konuyu objektifleştirecek kaynaklar aramayı tercih ederim. Bu düzeyde fikrin kime ait olduğu önemli değildir. Fakat hizmetlinin kurallara aşina olduğunu ve anonim kullanıcının da öğrenme sürecinde olduğunu düşünme sonucu ortaya kaçınılmaz bir önyargı çıkabilir.
7. Özeleştiri yapman gerekse, hangi alışkanlık/huylarının Vikipedist olarak verimini düşürdüğünü söyleyebilirsin?
C: Bazen yeni kullanıcıları kaydetmeden önce kabul ettiği telif hakkı ihlali etmediğine dair uyarıyı görmezden gelmesi bilgisayarımın başında beni kısmen aksileştiriyor-üzüyor. Bunu hiçbir kullanıcıya yansıtmadığımı düşünüyor ve umuyorum.
8. Sayfaları sürekli yarı-koruma veya tam koruma altında tutmaya nasıl bakıyorsun?
C: Devriye sistemi sayesinde değişikliğin otomatik yayınlamadığı sayfalarda korumaya karşıyım. Tartışma ve mesaj sayfalarında korumanın gerekli olduğu durumlar oluyor.
9. Vikipedi'nin değişmeyen üç içerik politikası (VP:D, VP:TBA ve VP:ÖAYV) hakkında ne düşünüyorsun? Bu politikaları ihlal edenlere karşı nasıl bir tutum izlersin?
C: Doğrulanabilirlik ve TBA Vikipedi'yi diğer sitelerden ayıran ve kesinlikle taviz verilmeden korunması gereken politikalar. VP:ÖAYV ise istemsiz olarak çoğu kullanıcının ihlal ettiği bir politika. Kesinlikle benimsenmesi gereken bir politika. Sadece, ihlalinin aşırı olmadığı durumlarda engel sebebi olmasına karşıyım.
10. Vikipedi'de bugüne kadar doğru olduğu kabul edilip uygulanmış olan kararlar arasında kesinlikle karşı olduğun herhangi biri var mı? Neden?
C: Topluluk kararıyla alınmış uygulamalardan kesin olarak karşı çıktığım bir uygulama yok. Her zaman hatalı olabileceğim ihtimalini göz önünde bulundurmaya çalışırım. Kişisel uygulamalardan sansüre ve iyi niyet olasılığı düşünülmeden yapılan katkılara/edinilen tutumlara kesinlikle karşıyım.
11. Jimbo Wales'ın yerinde olsan ve Viki işleyişindeki ana faktörlerden birini değiştirme şansın olsa hangisini değiştirirdin ve bunun neden gerekli olduğunu düşünüyorsun?
C: İncelenmemiş sayfaların yayınlanması faktörünü değiştirir, sayfaların incelenmeden yayınlanmasını engellerdim. Çünkü bu sayfalar onaylanmadan yayınlanabiliyor ve okuyucunun uyarıyı fark etmemesi sonucu yanlış bilgilendirmeye sebep olabiliyor.
12. Troll sence nedir? Nasıl başedilmelidir? Müdahale edemeyeceğin (Kişisel tartışmaya girmiş olmanız nedeniyle) bir troll'e karşı nasıl bir tutum izlersin?
C: Troll: "Ben de buradayım!" diyerek ilgi çekmeye çalışan ve ilgilenilerek amacının anlaşılması gereken kişidir. Kişisel tartışmalarda cevap vermemeyi tercih ederim.
13. Vikipedi'ye neden katkıda bulunduğunu ve bulunmaya devam edeceğini söyleyebilir misin?
C:Öğrenmeyi, paylaşmayı, anlatmayı, düzenlemeyi, organize etmeyi severim. Bu tutkum sayesinde katkıda bulunuyorum ve bu tutkum sayesinde katkıda bulunmaya devam edeceğim.

Yukarıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.