Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Vikipedi:Yöneticilik başvurusu sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Kısayollar:

Hizmetlilik başvuruları (kısaca HB) Vikipedi topluluğunun kişilerin hizmetli (ki hizmetliler ek bazı teknik özelliklerle düzenin korunmasına yardımcı olan kişilerdir) olmasına karar verme işlemine verilen addır. Kişiler kendilerini aday gösterebilecekleri gibi başka bir kullanıcı tarafından da aday gösterilebilirler. Lütfen politika ve yönergelere aşina olup olmadığınızı başvuruda bulunmadan önce gözden geçirin.

Başvurular hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Hizmetlilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikipedi yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir.

Topluluk hizmetli yetkisini güvenilir kullanıcılara verir ve bu sebeple adayların, diğer kullanıcıların (adaylar) hakkında (adayların) güvenilir olup olmadıklarına karar verebilecekleri kadar uzun bir süre Vikipedi'de bulunmuş olmaları gerekir. Hizmetlilerden yüksek standartlarda davranış ve rehberlik yeteneği beklenir zira diğer Vikipedistler yardım ve öğüt almak için sıklıkla hizmetlilerin kapısını çalarlar.

Hizmetlilik ek görevler ve sorumluluklar getirmektedir. Bu ek görevler ve sorumluluklar sadece hizmetlilerin yapabileceği şeyler olduğu için, önceliklidir. Madde yazmak gibi işler ikinci planda kalır. Bu durumdan rahatsız olacaksanız şimdiden vazgeçmeniz en doğrusudur.

Adaylık standartları[değiştir | kaynağı değiştir]

En az 1.000 değişiklik yapmış olmak ön şarttır. (Esas alınacak olan, kullanıcının tercihlerim sekmesinde göreceği sayı değil; bu sayaçtaki sayıdır.) Bunun dışında somut standartlar yerine kişinin Vikipedi yapısına dair bilgisi ve davranışları ön planda tutulur. Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikipedi yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir. Topluluk, adaylarda pek çok farklı şey arar ve herkesin bu konuda kendine ait fikirleri vardır; topluluğun sıklıkla nelere baktığı, neler aradığı ve bir adaydan neler beklediğine dair daha iyi bilgi sahibi olmak için arşivlenmiş eski başvurulara göz atabilirsiniz.

Karar aşaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Herhangi bir kullanıcı, kullanıcı hesabı olan bir başka kullanıcıyı aday gösterebilir. Kişinin kendisini aday göstermesi de mümkündür. Eski başvurulara bakarak topluluğun hangi beklentilerde olduğuna dair fikir sahibi olabilir ve böylece sizin başvurunuza nasıl bir tepki geleceğini anlamaya çalışabilirsiniz. Adaylıklar başvurunun yapıldığı andan itibaren iki hafta (14 gün) boyunca sayfada aktif olarak kalır ve bu süre zarfında kullanıcılar fikirlerini belirtir, sorular sorar ve yorumlarda bulunurlar. Bu sürenin sonunda bir bürokrat ilgili başvuruyu değerlendirerek hizmetlilik için bir fikir birliğinin sağlanıp sağlanamadığına bakar. Bunun belirlenmesi bazen güçleşmektedir ve sayısal bir ölçüm söz konusu değildir; ancak genellikle % 80 düzeyinin üzeri başarılı, % 70 düzeyinin altı da başarısız olmaktadır. Aradaki alan, bürokrat takdirine tabidir.
Ayrıca bürokratlar, eğer olası bir hizmetli yetkisi mümkün gözükmüyorsa veya başvurunun açık kalmasında herhangi bir yarar bulunmuyorsa, kendi sağduyularını kullanarak adaylıkları erkenden kapatmaya gidebilirler. Sadece bürokratlar bir başvuruyu belirli ve kesin olarak sonuçlandırıp, kapatabilirler, fakat iyi durumdaki diğer kullanıcılar da geçme şansının hiç bulunmadığı durumlarda başvuruyu kapatabilirler; lütfen içinde yer aldığınız hiçbir başvuruyu kapatmayınız. Vandalizm, uygunsuz düzenleme, reddedilmiş veya geri çekilmiş başvuru durumlarında bürokrat olmayan kişiler de başvuruyu listeden çıkarabilirler fakat adaya bir not bırakmaları şarttır ve eğer gerekirse ilgili başvuruyu arşivdeki uygun kısma başarısız (veya geçersiz) olarak taşıyabilirler.
İstisnai durumlarda, fikir birliğini netleştirmek için bürokratlar hizmetlilik başvuru süresini 14 günün (2 hafta) ötesine uzatabilir veya adaylığı yeniden başlatabilirler. Eğer adaylığınız başarısız olursa lütfen kendinizi yeniden aday göstermeden veya (başkasının yaptığı) bir adaylık başvurusunu kabul etmeden önce makul bir süre bekleyiniz.

Fikir belirtmek[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanıcı hesabı olan her Vikipedist Olumlu, Olumsuz ve Tarafsız bölümlerinden uygun gördüğü bölümde yorum yapabilir. Aday da kişilerin yorumlarına yanıt verebilir. Hile şüpheleri barındıran bazı yorumlar dikkate alınmayabilir; bunlar çok yeni yazarların, çorap kuklaların ve canlı kuklaların katılımları olabilir. Lütfen fikrinizi muhakemenize dair ufak bir açıklama yazarak açıklayınız. Yorumunuz eğer uygun ve destekleyici kanıtlar taşıyorsa daha büyük önem arz edecektir.
Ek yorumlar için Yorumlar başlığını kullanabilirsiniz. Giriş yapmamış (anonimler) veya hesabı olmayanlar dahil her Vikipedist yorumlar bölümünde yorum yapabilir ve sorular sorabilir. Yorumlarınızda diğerlerine karşı mutlaka, her daim nazik, saygılı olunuz. Yorumda bulunmadan önce Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.

Hizmetliliğe aday olmak veya başka bir kullanıcıyı aday göstermek için

Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu/Adaylık

sayfasındaki yönergeleri takip ediniz. Hizmetli adaylarının kendilerini desteklemeleri amacıyla kişilere mesaj atmasına (bk. İngilizce Vikipedide ilgili yönerge) hoş bakılmaz. Bunun yerine hizmetli adayları kullanıcı sayfalarına {{HB-ilan}} şablonunu koyabilirler.

Bürokratlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Bürokratlar, topluluğun burada vardığı kararları temel alarak, diğer kullanıcıları hizmetli veya bürokrat yapma ek özelliğine sahip olan hizmetlilerdir. Ayrıca bürokratlar herhangi bir kullanıcının kullanıcı adını değiştirebilir ve hesaplara bot statüsü verebilirler.

Bürokrat başvurularında (kısaca BB) izlenen yol, hizmetli seçimlerindekine benzer olmakla birlikte, bürokratlığa yükseltilmek için gereken beklentiler, hizmetlilik için olandan önemli ölçüde daha yüksek olup genellikle daha açık ve net bir fikir birliğinin oluşmuş olmasını gerektirir. Genel olarak fikir birliği eşiği % 85 civarındadır. Bürokratlardan, içinden çıkılması güç durumlarda, fikir birliğinin oluşup oluşmadığına karar vermeleri ve bu kararlarını açıklamaya hazır olmaları beklenir.

Bürokrat adaylıkları da hizmetlilik adaylıklarının konduğu sayfa yardımıyla ortaya konur; sadece Hizmetlilik ibaresini Bürokratlık olarak değiştirmek gerekir. Aksi takdirde kişi bürokratlığa değil de hizmetliliğe aday olmuş olacaktır. Eski bürokratlık başvuruları da eski hizmetlilik başvurularıyla birlikte aynı yerde muhafaza edilir; bu sayfa yardımıyla arşivlerden geçmiş bürokratlık başvurusu sonuçlarına bakabilirsiniz.

Yukarıda hizmetlilik başvuruları için geçen Karar ve Fikir belirtme süreçleri ve içerikleri bürokrat başvuruları için de geçerlidir.

Aday olmadan önce en azından Vikipedi:Bürokratlar ve Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu sayfaları, bu sayfaların tartışmaları ve yakın dönem arşivlerindeki nispeten yeni bürokratlık başvurularını okumanız, incelemeniz ve öğrenmeniz gereken kısımları öğrenmeniz beklenmektedir.

Destek toplamak amacıyla kişilere mesaj atmak (bir nevi kamuoyu yoklaması veya başvuru propagandası/reklamı yapmak) hoş karşılanmasa da (ki örneğin İngilizce Vikipedi'de bunu yapan bazı bürokrat adaylarının başvuruları başarısız olmuştur) bazı kullanıcılar {{BB-ilan}} şablonunu, kendi kullanıcı sayfalarına koymayı faydalı bulmuşlardır. Bu tip beyanlara izin verilir.

Bürokratlığa aday olmak veya aday göstermek için de hizmetlilik adaylığı ile aynı yönergeleri takip edebilirsiniz; sadece Hizmetli ibaresini Bürokrat olarak değiştirin.


Geçmişte yapılan başvuruların tam listesi Arşiv sayfasından görülebilir.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Bürokratlık başvuruları[değiştir | kaynağı değiştir]

Denetçilik başvuruları[değiştir | kaynağı değiştir]

Gözetmenlik başvuruları[değiştir | kaynağı değiştir]

Hizmetlilik başvuruları[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Sonuç: Başarısız. Uğurkent'in hizmetli olması yönünde görüş birliği oluşmamıştır. --Superyetkinileti 16:08, 17 Ağustos 2014 (UTC)

Sayısal sonuç
 Geçerli oy: 17
 Destek: 6
 Karşı: 4
 Tarafsız: 7
 Oran: % 60

Uğurkent[değiştir | kaynağı değiştir]

Oy verin! (19:05, 03/08/2014) Oylama bitiş tarihi 16:05, 17 Ağustos 2014 (UTC)

Uğurkent (MesajKatkılarİstatistikler) – Vikipedi'ye olan katkım 3 yıl 7 ay önce başladı. İlk zamanlar ben de çoğu hizmetlimiz gibi hatalar yaptım. Birkaç defa (4) uyarı aldım birisi kısa madde oluşturduğumdan, ikisi yüklediğim dosyadan, diğeri de telif hakkı saklı metin eklediğimden. İş birliğini çok severim, sorumlu olduğum zaman adil davranmaya çalıştım. Şimdiden adaylıkta bulundum erken diye düşünebilirsiniz fakat daha sonra işlerim yoğunlaşacak. Çoğu hizmetli beni sevmez, şu kullanıcı vandalizm yapmış, yok telifli resim var diye mesaj sayfalarını işgal ettiğim doğrudur. :) Çoğu kullanıcıyı uyardığım doğrudur. Yeni başlayan kullanıcılar da beni sevmez. :) Yetkiyi topluluk verirse yapacağım işler elbette, uyardığım kullanıcıları engellemek, sayfaları koruma altına almak, işaretlediğim sayfaları silmek olacaktır. Canım Vikipedist arkadaşlarım oyunuzu kullanırken lütfen gerekçelendirin ki hangi yönlerimin doğru ve yanlış olduğunu daha iyi öğreneyim. Olumlu, olumsuz, tarafsız, (geçersiz) oy bildiren ve yorumlarını esirgemeyen herkes'e teşekkür ederim. Soru sormaktan da çekinmeyin. İyi Vikiler, çalışmalar. --Uğurkentmesaj 16:05, 3 Ağustos 2014 (UTC)Lütfen olumlu/olumsuz oyları gerekçelendirelim. Vikipedi çoğunluk demokrasisi değildir.
Oy vermeden ve/veya yorumda bulunmadan önce
Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler
sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.


Olumlu Olumlu[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Destek Destek İlk defa oy kullanıyorum.Yanlış olmadı değil mi? -hacitalhamesaj at 20:51, 3 Ağustos 2014 (UTC)
  Yok ne yanlışı, zaten oy kriterlerini sağlıyorsun. --Uğurkentmesaj 20:57, 3 Ağustos 2014 (UTC)
 2. Destek Destek Her şeyden önce çalışkan bir Vikipedist ve hizmetli olması durumunda Vikipedi'ye yararı olacağını düşünüyorum. --Kendinciz 15:23, 8 Ağustos 2014 (UTC)
 3. Destek Destek Hizmetlilerin yükünün hafiflemesi açısından ve kullanıcının çalışkanlığını göz önünde bulundurarak hizmetli sayısının artmasının Türkçe vikipedi için iyi olacağını düşünüyorum. akil13ileti 19:44, 8 Ağustos 2014 (UTC)
 4. Destek Destek Bir çok maddede sırt sırta vererek Vikipedi'ye baya katkıda bulunduk.Özellikle seçim maddelerinde gösterdiği özveriyi unutamam.Bence katkısı artarak devam edecektir.(mührü taşırmadık umarım?!? :) ) Emreculha (mesaj) 22:58, 8 Ağustos 2014 (UTC)
 5. Destek Destek Çalışmak isteyenin yolu açık olsun. Hata yapa yapa öğreniyoruz kardeş. İyi çalışmalar. -Yozer1 (mesaj) 09:40, 10 Ağustos 2014 (UTC)
 6. Destek Destek Hizmetli sayısının artması gerektiğini düşünüyorum. Genel çizgisinde de bir sıkıntı yok. Bu nedenle olumlu düşünüyorum.Yzkoc (mesaj) 10:22, 10 Ağustos 2014 (UTC)

Olumsuz Olumsuz[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Şimdiye kadar Vikipedi'ye olan ve bundan sonraki süreçte de olacak olan katkıları için teşekkür ederim kendisine. Şöyle son 500 değişikliğine baktığımda, genel olarak Vikipedi alan adına sahip sayfalarda, mesaj sayfalarında ve köy maddelerinde değişikliklerine rastladım. Bu tip değişiklikler yapan bir kullanıcının, hizmetlilerin aldığı yetkilere ihtiyaç duyduğunu düşünmüyorum. Diğer yandan, şuradaki silinme adaylığında kendisi "1-2 üniversiteye konu olan bir araştırmacının silinmesi doğru olur mu? Bağımsız kaynakların da olması gerekir elbet. Fakat bulunca gelişebilir" demişti. Daha sonra yazdıklarım sonrasında ise "Kaynak gösterebileceğim herhangi bir veriye ulaşamadım." demişti. İlk yorumundan ben, ilgili kayda değerlik kriterlerini okumadığı/tam olarak kavrayamadığı izlenimi elde etmiştim o zaman. Bahsettiği nokta ile kriterler arasında bir alaka yok çünkü. Daha sonra gelen yorumla birlikte ise kriterleri tekrar gözden geçirmiş olabileceğini düşünüyorum. Demek istediğim şey, kullanıcı hizmetli adayı olduğu zaman kayda değerlik kriterlerine tam olarak hakim değildi, dolayısıyla o an hizmetli olsaydı, elinde bulundurduğu araçları doğru olarak kullanamayacaktı. Kullanıcının fikrini, politikalara hakim olup olmadığını gözlemlemek için elim(iz)de çok az yer var. Bulabildiğim, gözlemlediğim noktalar bunlar benim.--RapsarEfendim? 17:28, 5 Ağustos 2014 (UTC)
  Rapsar, kayda değerlik, diğer politikalara hakim olamadığımı nereden anladın. Bir günde kaç tane maddeyi KD nedeniyle silinmesi için işaretliyorum bunları göremezsin büyük ihtimalle. Son 500 değişikliğime dikkatlice bakmışsın diyebilirim. Fakat Vikipedi'nin yapısına uygun olmayan içerikleri, vandalizm vb. içerikleri düzelttiğimi söyleyebilirim bunun yanında gözükmeyenler de var. Silindiğinden gözükmeyen değişikliklerim de var. Silme günlüğünden bakarsan bugün silinen maddelerin yaklaşık %70'ni benim işaretlediğimi söyleyebilirim. Devriye olduğumdan beri yalan olmasın binlerce maddeyi silinmesi için işaretledim. Her çeşit maddeyi. En çok silen hizmetliler de Superyetkin, Eldarion, Théoden, Mskyrider, Kibele'dir, inanmıyorsan onlara sor. Commons olsun diğer kardeş projelerde de kaç tane maddeyi silinmesi için işaretledim. Uygun olmayan değişiklikleri geri aldım. Bunları yapabildiysem herhalde politikaları bilmiyorum. O günkü ilk yorumumda söylediğim gibi kaynak taraması yapmamıştım. Fakat daha sonra yaptım. Herhalde kaynak taraması yapmakta sorun olmaz. --Uğurkentmesaj 20:02, 5 Ağustos 2014 (UTC)
 2. Henüz erken olduğunu düşünüyorum. Biraz daha Vikipedi işleyişi hakkında tecrübe sahibi olman ilerde hizmetli olursan bir takım sorunların kolayca üstesinden gelebilmeni sağlayacaktır. Özellikle ilgi gerektiren, tartışma içeren noktalarda tecrübeni artırman gelecek için faydalı olacaktır. Değerli katkılarına devam etmeni dilerim. Sevgiler. İyi vikiler.--ahzaryamedileti 20:00, 9 Ağustos 2014 (UTC)
 3. Vikipedi de Hizmetli sayısının çok azıcık daha fazla olmasını destekleyen kullanıcılardan biriyim. Daha önce hizmetlilik başvurusu yapmış ve burun ucu farkı ile kaybetmiş kullanıcı olarak size olumlu oy verebilmek umudu ile hizmetlilik başvurunuzu inceledim. Benim için karar vermek çok zor olmadı. Bunun nedeni ise giriş bölümünde beni hizmetliler ve yeni kullanıcılar sevmez şeklinde ki yorumunuz oldu. Burada kimse kimseyi sevmek zorunda değildir. Geçmiş dönemlerde hizmetli arkadaşlar dahil bir çok hareretli tartışmalar yaşanmış aşikar olarak kimin kimin tarafında olduğu beyan edilmiş olsa bile hiç bir zaman şahsi (istisnalar kaideyi bozmaz) sorunlar ve çekememezlikler vikipedi çalışmalarına alet edilmemiştir. Bu yüzdendir ki çalışmalarınızı yaparken gerçekten iyi şeyler yaptığınızda sizi sevmeyenlerinde destekleyeceğinizi unutmayınız. Umarım ilerleyen zamanlarda sizi daha iyi yerlerde görürüz. Mutlutopuz 09:22, 10 Ağustos 2014 (UTC)
  Mutlutopuz galiba o cümlemi yanlış anlamışsınız. Ben onu adaylık biraz yumuşak atmosferde (kavga vb. olmayan gibi) geçsin diye yazdım. Komik maksattan yazdım. Hizmetlilere bir vandal kullanıcıyı bildirirken, mesaj sayfalarına yazdığım için aramızda eğlenceli konuşmalar da geçiyor. Herhalde meseleyi ciddi anladınız. Elbette belirttiğiniz gibi kimse kimseyi sevmek zorunda değil. İyi çalışmalar. --Uğurkentmesaj 09:28, 10 Ağustos 2014 (UTC)
  İsterseniz ben o komik cümlenin altını çizeyim başka kullanıcılar da yanlış anlamasın. --Uğurkentmesaj 09:40, 10 Ağustos 2014 (UTC)
 4. Henüz erken yapılmış bir başvuru olarak görüyorum. İlerde yapacağı daha pozitif bir başvuruda olumlu oy verebilirim. Saygılar.--Hobbit28ileti 21:10, 15 Ağustos 2014 (UTC)

Tarafsız Tarafsız[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Rapsar'a kısmen katılıyorum, henüz erken. Hevesini kırmamak için bu yönde oy kullandım, emeklerin takdir edilesidir bilesin. --bermanya 18:19, 5 Ağustos 2014 (UTC)
 2. Bermanya'ya katılıyorum. Vikipedi'ye olan 4.967 katkın için tek tek teşekkür ediyorum fakat hizmetlilik için erken bence. --Mavrikantmsj 19:56, 8 Ağustos 2014 (UTC)
 3. Tarafsız yorumlara aynen katılıyorum...--Śαвяí¢αи76ileti 21:07, 8 Ağustos 2014 (UTC)
 4. Bence de biraz erken... Ama diğer yorumlara göre fikrimi değiştirebilirim tarafsız kalıyorum. - Seyit mesaj 06:36, 10 Ağustos 2014 (UTC)
 5. Ben de henüz erken olduğunu düşünüyorum ama yinede diğer yorumlara göre fikir değiştirebilirim... --SiLveRLeaD mesaj 12:14, 11 Ağustos 2014 (UTC)
 6. Hizmetli sayısı az olduğunda beklentilerimizi biraz düşürebilir, yüksek olduğunda artırabiliriz; bunun dışında sayının elzem bir önemi olduğunu düşünmüyorum uç noktalarda olmadıkça, şu anda da yeterli ilginin mevcut olduğunu sanıyorum. Çalışkan bir kullanıcı gibi görünüyor; fakat yazım biçiminden ve söylediklerinden hadiseye tam vakıf olamadığını zannediyorum. Özellikle karşı değilim; fakat destek verebileceğim kadar done yok elimde. Sevgiler. --Stultiwikiabana yaz 01:25, 12 Ağustos 2014 (UTC)
 7. Daha önceki İncelemeelemani'nın başvurusunda belirttiğim gibi, Türkçe Vikipedi'de hizmetli sayısı yeterli değil ve bunun açılan ve düzenlenen madde sayısına doğru orantılı olarak artması gerekiyor. Uğur'un yorum kısmındaki aydınlatıcı ve tamamen haklı görüşüne katılıyorum ve TR Vikipedi'de hizmetlilik başvuruları konusundaki şartların, kullanıcıların öne sürdüğü hata örneklerinin oldukça katı olduğunu düşünüyorum. Adaylığınıza karşı değilim ama şimdilik nötr kalma taraftarıyım. Biraz daha tecrübe ve sonrasındaki adaylık başvurusunda oyum olumlu olacaktır. Hayırlısı olması temennisi ile.. – Maurice Flesier msj 23:39, 13 Ağustos 2014 (UTC)

Geçersiz Geçersiz[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Destek Destek İlk kez oy kullanıyorum umarım buna hakkım vardır. Yardım sever biri olarak tanıdığım ve çalışkan biri olarak gözlemlediğim arkadaşımızın, hizmetli olarakta vikipedia'ya büyük katkılarının olacağına inanıyorum.Bu sebeple olumlu düşünüyorum. --Neomaniaa (mesaj) 09:02, 15 Ağustos 2014 (UTC)(VP:OY#Oyların geçerliliği uyarınca, kullanıcının en az 150 değişikliği olmadığından oyu geçersiz sayılmaktadır. --Théoden ileti 00:09, 16 Ağustos 2014 (UTC))

Yorum Yorum[değiştir | kaynağı değiştir]

Yorum Yorum bu yorumum sadece bu hizmetlilik başvurusu için değil, tüm hizmetlilik başvuruları içindir. Eğer İngilizce Vikipedideki gibi 35 tane aktif bürokrat 600 tane aktif hizmetlimiz olsaydı başvuruları ince eleyip sık dokumamız gerekirdi. Ama yeteri sayıda aktif hizmetimiz yok. Sayıyı arttırarak hizmetlilerin yüklerini hafifletmemiz gerekir diye düşünüyorum. hacitalhamesaj at 14:06, 6 Ağustos 2014 (UTC)

 • yahu birader sen daha yeni aday oldun da seçilemedin ya? ne bu hırs? biraz bekleseydin.ANADOLU (mesaj) 10:14, 7 Ağustos 2014 (UTC)
Galiba karıştırdın ANADOLU, o Ayrıntılı Bilgi'nin başvurusuydu. Herhalde gözünden kaçmış. İyi çalışmalar. --Uğurkentmesaj 11:23, 7 Ağustos 2014 (UTC)
 • Şimdi herhangi bir görüş bildirmiş veya bildirmemiş arkadaşlara şunu söyleyeyim çünkü bunlar Vikipedi işleyişini kolaylaştıracaktır. Bu arada üstünüze alınmayın, genel konuşuyorum. 28 hizmetlimiz var, 15'i aktif değil, 6'sı yarı aktif, 7'si aktif, bu Vikipedi için pek yeterli sayı değil. Olumsuz ve tarafsız oylardaki ortak konu henüz adaylığın erken olması. Mukaddime'den sonraki 5 adaylıkta ortak konular adaylıkların erken olması. Akşam onlarca maddeyi uygun olmadığından işaretledim, kullanıcıyı da uyardım hala da devam etti. Gerekli işlemleri bekliyor. Genelde böyle oluyor. 2-3 aydan beri bekleyen devriyelik başvuruları vardı. Aylardan beri bekleyen SAS'lar var. Aylardan beri bekleyen uygunsuz KA'lar var. Aylardan beri bekleyen telifli dosyalar var. Geçmişi birleştirilecek sayfalar da var. Daha birçok örnek var da. Aktif olan hizmetlilerimizden bazıları bu arada tatilde. O kadar bekleyen konu gün geçtikçe daha da büyüyor. Bu söylediğim konularla mücadele yetkiyle birlikte daha da kolaylaşacaktır. Nadiren bazı arkadaşlar gibi ufak hatalarım olabilir, diğer arkadaşlarım geri alır. Yani her adaylıkta erken dersek, Vikipedi gün geçtikçe, daha da bu konular yoğunlaşacaktır. Bazı hizmetliler 4-5 aylıkken hizmetli olmuş. O zamanlar çok kullanıcı yoktu. Şimdi de çok kullanıcı var, yeterli sayıda hizmetli yok. Umarım gerekli açıklamaları yapmışımdır. Hizmetli, devriye, denetçi, gözetmen, teknisyen ve diğer arkadaşlara da gerekli yetkileri düzgün kullandığı için teşekkür ederim. Herkese iyi çalışmalar. --Uğurkentmesaj 06:11, 10 Ağustos 2014 (UTC)

Sorular Sorular[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki sorular 2006 sonundan beri hizmetli adaylarına topluluğun kendisini daha iyi tanımasına yardımcı olabilmek için sorulmakta. Cevaplayıp cevaplamamakta serbestsiniz.

1. Hizmetlilerin üzerinde işyükü olarak bir yoğunluk olduğu malum. Bu işyükünün hangi kısımlarını paylaşmayı düşünüyorsun en çok? Vandalların engellenmesi dışında hizmetlilere has işlemlerin hangilerinde katkının olması muhtemel? Hangileriyle boğuşmaya sıcak bakmıyorsun?
C: Devriyelik başvurularını, SAS'ları değerlendirmeyi düşünüyorum. Hizmetlilerimizin yarısı aktif olamadığından aktif hizmetli arkadaşlarıma ve diğer Vikipedist arkadaşlarıma yardım etmekten mutluluk duyacağım. KA uygun olmayan kullanıcıları engellemeye, vandalizm yapılan sayfaları koruma altına almaya yetki kullanmaya çalışmam muhtemel olacaktır. Çoğu seçkin maddeden daha da uzun olan var olamayn dizi, film şablonlarını ya yeni sayfada uğraşıyorlar ya da kendi kullanıcı sayfalarında bunu yapıyorlar. Çoğu kez deneme tahtasında yaparsanız iyi olacaktır diye mesaj göndermiştim, onları bile silmişlerdi. Bu kullanıcılarla tartışmaya, boğuşmaya girmeye sıcak bakmıyorum. Birkaç kişi hatalarını anlamıştı. Onlara tekrardan teşekkür ediyorum.
2. Bugüne kadar yazdığın maddeler içinde en çok hoşnut olduğun hangisi ve neden?
C: En çok uğraştığım ve hoşnut olduğum madde 2014 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu olmuştu. Hem bisiklet sporunu sevdiğim için hem de yarışmayı izledikten sonra maddeyi düzenliyordum. Madde de ufak tefek hatalar yaptığım olmuştu. Onları düzenlerken daha iyi olmuştu madde.
3. Hizmetlilik görevleriyle şu anda Vikipedi'de eğildiğin işler arasında nasıl bir denge kurmayı düşünüyorsun?
C: Telif hakkı saklı metinler, dosyalara dikkat ettiğimden onları silmeye çalışırım. Devriyelik yetkimle yaptığım işleri hizmetlilik arasında ufak fark olacak sadece o.
4. Daha önce herhangi bir kullanıcıyla değişiklik yüzünden anlaşmazlık yaşadın mı? Neden? Geçmişe baktığında aynı durumda farklı bir şey yapar mıydın?
C: Evet, bir IP kullanıcı köy maddesinde dış bağlantıları kaldırıyordu. Bir link kullanılmıyormuş, diğeri de sayfanın başka bir yerinde varmış. 3. bakış açısına göre adım attım sorun çözüldü.
5. Bir kullanıcının süresiz engellenmesi konusunda ne düşünüyorsun? Politikalara göre bunu haketmişse, gerekli engeli verir misin yoksa inisiyatif kullanarak süreli bir engeli mi tercih edersin?
C: Kukla kullanıcı, KA uygun değilse elbet süresiz engel verilmeli. Eğer kullanıcı yeniyse 10 kere de vandalizm içerikli değişiklik yaptıysa belli bir zaman dilimine göre engeli veririm.
6. Anonim kullanıcılar hakkında ne düşünüyorsun? Sıcak bir tartışmada bir hizmetlinin fikrini mi yoksa anonim bir kullanıcın fikrini mi daha çok önemsersin?
C: Anonim kullanıcıların çoğu vandalizm vb. içerikli değişiklikler yapsa da iyi katkıları olanlar bile var. Yeni sayfalara bakarken bazı anonim kullanıcıların çok güzel, telifsiz, sade madde açtıklarını gördüm. Sayfalardaki gördükleri hataları düzeltmeye çalışanlar da var. Tartışmada anonim kullanıcıların da hizmetlinin de fikri önem bakımından eşittir.
7. Özeleştiri yapman gerekse, hangi alışkanlık/huylarının Vikipedist olarak verimini düşürdüğünü söyleyebilirsin?
C: Verimimi düşüren bir şey yok herhalde, bir sayfayı kaydederken başka bir kullanıcı değişiklik yapınca değişiklik kaydedilmediğinden sayfayı kopyala-yapıştır ile tekrardan düzenlemek gerekiyor.
8. Sayfaları sürekli yarı-koruma veya tam koruma altında tutmaya nasıl bakıyorsun?
C: Birkaç dakika içinde vandalizm ya da gerçek olmayan içerikli bilgiler yazılınca bunu uygularım. Bir de çoğu hizmetli, devriye arkadaşların kullanıcı sayfalarına hiç hoş olmayan yazılar yazıldığında kusura bakma fakat koruma altına alırım.
9. Vikipedi'nin değişmeyen üç içerik politikası (VP:D, VP:TBA ve VP:ÖAYV) hakkında ne düşünüyorsun? Bu politikaları ihlal edenlere karşı nasıl bir tutum izlersin?
C: Bu politikalar olmazsa Vikipedi, Vikipedi olmaktan çıkardı. Bazı kullanıcılar kaynak göstermeden, kendi düşüncelerine, yorumlarına göre madde yazarlar onlara sormak gerek. İlk ihlalde uyarmayı ya da engeli vermekten yana değilim fazla yaparsa iş değişir.
10. Vikipedi'de bugüne kadar doğru olduğu kabul edilip uygulanmış olan kararlar arasında kesinlikle karşı olduğun herhangi biri var mı? Neden?
C: Vikipedi'yi ayakta tutan zaten politikaları ve kararları şimdiye kadar karşı olduğum yok.
11. Jimbo Wales'ın yerinde olsan ve Viki işleyişindeki ana faktörlerden birini değiştirme şansın olsa hangisini değiştirirdin ve bunun neden gerekli olduğunu düşünüyorsun?
C: Şimdilik iyi gidiyor. Sorun çıkarsa halledirdik.
12. Troll sence nedir? Nasıl başedilmelidir? Müdahale edemeyeceğin (Kişisel tartışmaya girmiş olmanız nedeniyle) bir troll'e karşı nasıl bir tutum izlersin?
C: Troll vur-kaç taktiğine göre hareket eder. Ben bu fikri nasıl yok ederim diye hareket eden kişidir. Bazı trollerle tartışmaya girmem üstesinden gelmekte zorluk olursa diğer Vikipedist'lerden yardım alırım.
13. Vikipedi'ye neden katkıda bulunduğunu ve bulunmaya devam edeceğini söyleyebilir misin?
C: Vikipedi'ye bir karakter ekleyince insanlığa hizmet etmiş gibi oluyorsun. Yoğun olmadığım zamanlarda elimden geldiğince katkıda bulunmaya devem edeceğim.

Ek Sorular[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Sevgili Uğurkent. Adaylığında başarılar dilerim. Sorum şu şekilde; "uyardığım kullanıcıları engellemek, sayfaları koruma altına almak, işaretlediğim sayfaları silmek" hizmetlilik görevlerinin bir özeti midir? --ahzaryamedileti 18:11, 9 Ağustos 2014 (UTC)

Sağolasın Ahzaryamed, söylediğim ifadeler belki hizmetliliğin önemli bir bölümü olabilir. Cevaplarımda da belirttiğim gibi bunun yanında SAS'lar, devriyelik başvuruları, şikayetler, tartışmalarla da ilgileneceğimi söylemek isterim. İyi akşamlar Ahmet Yazar. --Uğurkentmesaj 19:50, 9 Ağustos 2014 (UTC)

Yukarıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Sonuç: Başarısız. Geçerli oy sayısı hizmetli seçimi için yetersiz olduğundan oylama başarısız sayılmıştır. --Superyetkinileti 16:23, 23 Ağustos 2014 (UTC)

Sayısal sonuç
 Geçerli oy: 2
 Destek: 2
 Karşı: 0
 Tarafsız: 0
 Oran: % 100

Kendinciz[değiştir | kaynağı değiştir]

Oy verin! (16:15, 09/08/2014) Oylama bitiş tarihi 16:15, 23 Ağustos 2014 (UTC)

Kendinciz (MesajKatkılarİstatistikler) – 1 yılı aşkın süredir Vikipedi'ye katkı yapıyorum. İlk başlarda yaptığım dosya telif ihlalleri hariç bir sıkıntım olmadı. Devriyelik görevini yerine getirmekteyim. Hizmetli olabilirsem, silinmesi gereken sayfalarla ve başvurularla ağırlıklı ilgilenmeyi düşünüyorum. Ayrıca, Vikipedi hakkında yeterli birikime sahip olduğumu ve diğer hizmetlilerin yükünü hafifleteceğimi düşünüyorum. Oy kullanan herkese teşekkür ederim. --Kendinciz 16:16, 9 Ağustos 2014 (UTC)Lütfen olumlu/olumsuz oyları gerekçelendirelim. Vikipedi çoğunluk demokrasisi değildir.
Oy vermeden ve/veya yorumda bulunmadan önce
Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler
sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.


Olumlu Olumlu[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Şimdilik arkadaşımızın yanlışı görmedim, topluluk bu kararı verecek elbet, olumlu yönde düşünüyorum. --Uğurkentmesaj 07:39, 13 Ağustos 2014 (UTC)
 2. Ben de olumlu düşünüyorum. --Sarvmesaj 00:55, 14 Ağustos 2014 (UTC)

Olumsuz Olumsuz[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarafsız Tarafsız[değiştir | kaynağı değiştir]

Geçersiz Geçersiz[değiştir | kaynağı değiştir]

Yorum Yorum[değiştir | kaynağı değiştir]

Sorular Sorular[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki sorular 2006 sonundan beri hizmetli adaylarına topluluğun kendisini daha iyi tanımasına yardımcı olabilmek için sorulmakta. Cevaplayıp cevaplamamakta serbestsiniz.

1. Hizmetlilerin üzerinde işyükü olarak bir yoğunluk olduğu malum. Bu işyükünün hangi kısımlarını paylaşmayı düşünüyorsun en çok? Vandalların engellenmesi dışında hizmetlilere has işlemlerin hangilerinde katkının olması muhtemel? Hangileriyle boğuşmaya sıcak bakmıyorsun?
C: En çok, hızlı silinecek sayfalarla ve SAS ile ilgili işlemlerde yük paylaşımı yapacağımı düşünüyorum. Zaten hizmetli başvurusu yapmamın en büyük sebebi de budur. Ayrıca kullanıcı adı değişikliği başvurularıyla da ilgileneceğimi düşünüyorum.
2. Bugüne kadar yazdığın maddeler içinde en çok hoşnut olduğun hangisi ve neden?
C: Vikipedi'ye katkıda bulunmak çok iyi bir şeydir. Fakat Vikipedi'ye katkıda bulunanlara yardımcı olmak ve ya yardımcı olacak ögeler oluşturmak daha iyi ve takdir edilmesi gereken bir şeydir diye düşünüyorum. Bu amaçla yapılan Huggle uygulamasının maddesi en hoşnut olduğum diyebilirim.
3. Hizmetlilik görevleriyle şu anda Vikipedi'de eğildiğin işler arasında nasıl bir denge kurmayı düşünüyorsun?
C: Devriye olarak, vandalizm amaçlı bir değişikliği geri alabiliyorum. Ama yeni açılan bir sayfaya sadece silme şablonu ekliyorum ve ya herhangi bir vandalı hizmetlilere şikayet edebiliyorum ve gerekeni hizmetliler yapıyor. Fakat hizmetli olursam bu işlemlerin gerçekleşme süresi kısalacağı için Vikipedi'ye daha yararlı olacağını düşünüyorum. Yani yaptığım işlerde böyle bir fark olacak.
4. Daha önce herhangi bir kullanıcıyla değişiklik yüzünden anlaşmazlık yaşadın mı? Neden? Geçmişe baktığında aynı durumda farklı bir şey yapar mıydın?
C: Hatırladığım kadarıyla bu konuyla ilgili sadece bir şey yaşamıştım. Bu da Vikipedi'ye ilk katıldığım zamanlarda sayfanın bir yerini değiştirirken yanlışlıkla diğer tarafları silmemdi. Fakat işlemimim geri alındı, bana bilgilendirme yapıldı. Bunun dışında herhangi bir şey yaşamadım.
5. Bir kullanıcının süresiz engellenmesi konusunda ne düşünüyorsun? Politikalara göre bunu haketmişse, gerekli engeli verir misin yoksa inisiyatif kullanarak süreli bir engeli mi tercih edersin?
C: Gerçekten zararlı olduğuna inandığım bir kullanıcı politikalara göre süresiz engeli haketmişse, bu engeli veriririm. Çünkü, Vikipedi'nin zarar görmesine sebep olabilecek bir sorumluluk altına girmek istemem. Fakat süresiz engel vermeden önce konuyla alakalı iyice emin olurum sonra bu işlemi gerçekleştiririm.
6. Anonim kullanıcılar hakkında ne düşünüyorsun? Sıcak bir tartışmada bir hizmetlinin fikrini mi yoksa anonim bir kullanıcın fikrini mi daha çok önemsersin?
C: Hizmetlilerin fikirlerini diğer kullanıcılardan daha önemli görmüyorum. Vikipedi'ye katkıda bulunmak isteyen anonim bir kullanıcının fikri benim için tabi ki önemlidir. Zira herhangi bir madde hakkında herhangi bir anonim kullanıcının bilgisi ve aşinalığı, herhangi bir hizmetliden daha iyi olabilir.
7. Özeleştiri yapman gerekse, hangi alışkanlık/huylarının Vikipedist olarak verimini düşürdüğünü söyleyebilirsin?
C: Böyle bir huyum yok demeyeyim. Fakat aklıma bir şey gelmedi.
8. Sayfaları sürekli yarı-koruma veya tam koruma altında tutmaya nasıl bakıyorsun?
C: Tek bir değişiklik ile binlerce sayfayı etkileyebilecek sayfalar var. Bunlar için temkinli olunması ve korumaların kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Zaten bu tür önemli sayfaların deneme tahtaları vardır, kullanıcılar değişikliklerini burada yaparak görevlileri bilgilendirebilirler. Fakat bu tür korumaların aşırı kullanılmasının mantıklı olacağını düşünmüyorum. Çünkü, Vikipedi gönüllü kişilerin katkıları ile büyümektedir ve vandallar olduğu gibi bir şeyler yapmaya çalışan kullanıcılar da vardır.
9. Vikipedi'nin değişmeyen üç içerik politikası (VP:D, VP:TBA ve VP:ÖAYV) hakkında ne düşünüyorsun? Bu politikaları ihlal edenlere karşı nasıl bir tutum izlersin?
C: Vikipedi temel taşlarıdır. Zaten bir konuyla alakalı kendi görüşlerini yazmak isteyen birisinin yeri burası değildir. Bu politikaları göz ardı edenlere yapacağım şey uyarmaktır. Çünkü, büyük ihtimal habersizce yapmıştır. Fakat aşırı tekrarı halinde kullanıcı zaten engelleme politikaları doğrultusunda engellenir.
10. Vikipedi'de bugüne kadar doğru olduğu kabul edilip uygulanmış olan kararlar arasında kesinlikle karşı olduğun herhangi biri var mı? Neden?
C: Yok.
11. Jimbo Wales'ın yerinde olsan ve Viki işleyişindeki ana faktörlerden birini değiştirme şansın olsa hangisini değiştirirdin ve bunun neden gerekli olduğunu düşünüyorsun?
C: Değiştireceğim bir şey yok. Zaten değiştirilmesi gereken bir şey varsa da, kısa süre içinde kullanıcılar tarafından fark edilirdi ve düzeltilirdi.
12. Troll sence nedir? Nasıl başedilmelidir? Müdahale edemeyeceğin (Kişisel tartışmaya girmiş olmanız nedeniyle) bir troll'e karşı nasıl bir tutum izlersin?
C: Trolü tanımlamak zor ama vandaldan farklı olarak aklınca eğlenmeye çalışan zararlı kullanıcılar, diyebilirim. Fakat bir uyarı ile daha dikkatli olacak kullanıcılar vardır. Bunlardan "Trol" şeklinde bahsetmek hoş olmaz diye düşünüyorum. Başedilme kısmına gelince, yapacağım şey bir kaç kere uyarmaktır. Bana karşı saldırıya devam etmesi halinde yapacağım şey ise (engelleyemediğim için) umursamamak olurdu.
13. Vikipedi'ye neden katkıda bulunduğunu ve bulunmaya devam edeceğini söyleyebilir misin?
C: Gönüllülük esaslı bir proje olması benim için önemlidir. Ayrıca, Vikipedi'yi sadece bilgi alma amaçlı kullandığım dönemde bunu Vikipedi'ye katkıda bulunan gönüllüler sayesinde yapabildim. Şimdi ben neden Vikipedi'ye katkıda bulunan bir gönüllü olmayayım ki?

Yukarıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.