Vega (müzik grubu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Vega

Deniz ve Tuğrul Akyüz
Genel bilgiler
Müziğe başladığı yer Türkiye
Tarzlar Rock
Etkin yılları 1996 - günümüz
Üyeler Tuğrul Akyüz
Mert Koral
Deniz Akyüz (Özbey)
Emre Yalçıntaş

Vega, Türk rock müzik grubudur. Adını mavi ışık yayan Vega yıldızından alır. İTÜ Elektronik Mühendisliği mezunu olan Mert Koral ve Tuğrul Akyüz ile Mimar Sinan Üniversitesi mezunu Deniz Özbey tarafından kurulmuştur. 1999 yılında Tamam Sustum, 2002 yılında Tatlı Sert ve 2003 yılında Tatlı Sert 2 albümlerini çıkardı. 2003 yılında Mert Koral'ın ayrılmasından sonra yola iki kişi devam ettiler. En son 2005 yılının sonunda "Hafif Müzik" albümü çıktı. Şimdiye kadar (28-02-2007) 3 albümünden 7 klip yayınlandı: "Tamam Sustum!", "Alışamadım Yokluğuna", "Bu Sabahların Bir Anlamı Olmalı", "Bihaber" (kısa bir süre yayınlandıktan sonra grup beğenmediği için yayından kaldırıldı[kaynak belirtilmeli]), "Serzenişte", "Elimde Değil", "Hafif Müzik". Deniz Özbey Ve Tuğrul Akyüz evli ve bir çocukları vardır.

Vega grubundan ayrılan Mert Koral, 2015 yılında yepyeni bir single ile muzik kariyerine solo devam etme kararı aldı.  "İstanbul Beni Bırak" isimli parça Kral Pop TV'de, Dream TV'de, Dreamturk TV'de,Youtube'da, itunes'da, TTnet Müzikte, seçkin radyolarda ve diğer tüm digital platformlarda yayında. Söz, müzik ve düzenlemesi kendisine ait olan parçanın klibinde, "Kiraz Mevsimi" adlı dizinin başrol oyuncusu Özge Gürel ve yine dizi ve tiyatro oyuncusu Taner Rumeli rol aldılar.

Sanatçının Resmi web sayfası: http://www.mertkoral.com

Facebook sayfasına ulaşmaşk için: https://www.facebook.com/pages/Mert-Koral/72154816237                    

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tamam Sustum (NR1 Müzik) (Ağustos 1999) Tatlı Sert (Universal / Procekts) (2002) Tatlı Sert 2 (Universal) (2003) Hafif Müzik (Sony BMG) (2005)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]