Vedûd

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Vedûd (Arapça الودود), İslam'da bir kavram olan ve Kur'an'da geçen Allah'ın 99 adından biridir.

Anlamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Vedûd, çok şefkatli, muhabbetli, sâlih kullarını çok seven ve onlarca çok sevilen, onları rahmet ve rızâsına erdiren; sevilmeye ve dostluğu kazanılmaya yegâne lâyık olandır. Sevgi ve dostluk hissini yaratandır. Kur'an'da iki sûrede (Hûd:90 ve Buruc:14) geçmektedir.

Yaratılışın temelinde sevgi vardır. Yüce Allah'ın Güzel Adları genelde sevgiye işâret etmekte iseler de Vedûd adı bu sevgiyi özellikle belirtmektedir. İnsanların sevgileri gelip geçicidir. Yaratıcı'nın sevgisi ezelî ve ebedîdir. O zaman gerçekten sevilecek varlık yüce Allah'tır. Bir ayetde "…onlar Allah'ı sever, Allah da onları sever" demek suretiyle bu karşılıklı sevgiye işâret edilmiştir.

Tasavvufî düşüncede yüce Allah'ın Kendisini sıfatları içinde müşâhede ettiği ve bunlardan muhabbet sıfatını kendisine lâyık gördüğü ve âlemi sevgiyle yarattığı ifâde edilir. İyi kullarını seven, rızâsına indiren ve sevilmeye lâyık olan.

Adın geçtiği Kur'an âyetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Allah'ın bu adı şu Kur'an âyetlerinde geçmektedir:

  • (11:90) Rabbinizden bağışlanma dileyin; sonra O'na tevbe edin. Muhakkak ki Rabbim çok merhametlidir, (müminleri) çok sever.
  • (85:14) O, çok bağışlayan ve çok sevendir.