Uyuşmazlık Mahkemesi (Türkiye)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Uyuşmazlık Mahkemesi
Uyusmazlik mahkemesi logo.png
Kuruluş 9 Temmuz 1945
Tür Uyuşmazlık Yargısı
Merkez Ankara
Resmî diller Türkçe
Başkan Serdar Özgüldür
Başkanvekili -
Resmî site Uyuşmazlık Mahkemesi

Uyuşmazlık Mahkemesi, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda düzenlenen yüksek mahkemelerin altıncısıdır. Mahkeme, 9 Temmuz 1945 tarihinde kabul olunan 4788 sayılı Uyuşmazlık Mahkemesi Kurulması Hakkında Kanun (mülga) ile kurularak görevine başladı. Kuruluş ve işleyişi 12 Haziran 1979 tarihinde kabul olunan 2247 sayılı Uyuşmazlık Mahkemesinin Kuruluş ve İşleyişi Hakkında Kanun ile yeniden düzenlendi. Mahkemenin temel görevi, adli, idari ve askeri yargı organları arasındaki görev ve hüküm uyuşmazlıklarını kesin olarak çözümlemektir.

Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Uyuşmazlık Mahkemesi, bir başkan ile 12 asıl, 12 de yedek üyeden oluşur. Uyuşmazlık Mahkemesi başkanı, Anayasa Mahkemesi'nce kendi asıl üyeleri arasından seçilir.

Uyuşmazlık mahkemesi, hukuk ve ceza bölümlerine ayrılır. Hukuk uyuşmazlıkları hukuk bölümünde, ceza uyuşmazlıkları ceza bölümünde karara bağlanır. Her bölüm bir başkan ile 6 asıl üyeden kurulur.[1]

Görevleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Adli, idari veya askeri yargı organlarından en az ikisinin açılan herhangi bir davada kendilerini görevli saymaları neticesinde ortaya çıkan olumlu görev uyuşmazlıklarını kesin olarak karara bağlamak.
  • Adli, idari veya askeri yargı organlarında açılan herhangi bir davada yargı organlarının tamamının kendilerini görevsiz saymaları sonucu ortaya çıkan olumsuz görev uyuşmazlıklarını kesin olarak karara bağlamak.
  • Adli, idari veya askeri yargı organlarınnın aynı konudaki esasa ilişkin kararları arasındaki hüküm uyuşmazlıklarını kesin olarak karara bağlamak.

Uyuşmazlık Mahkemesi kararları kesindir. İlke kararları ile başkanın uygun göreceği kararların bölümleri Resmi Gazete'de yayınlanır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Uyuşmazlık Mahkemesinin Kuruluş ve İşleyişi Hakkında Kanun, (Mahkemenin kuruluşu) Madde 2

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]