Ural Han

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Ural Han (Başkurtça: Урал батыр, Tatarca: Урал-батыр, Osmanlıca: اورال خان), Ural Batur veya Ural Batır, Türk, Başkurt ve Altay mitolojisinde söylencesel hakan. Başkurtların söylencelerinde adı geçer. Annesinin adı Yanbike (Yenbike) ve babasının adı da Yanbirde (Yenbirze) olarak geçer. "Yan" eski Başkurt dilinde ruh manası taşır. Yanbirde Ruh-veren demektir. Yanbike ise Ruh-kadın anlamına gelir. Ural Batır destanda Akbut (Akbuz)[1] (Tatarca: Акбүзат) adlı uçan ata biner. Karısı Humay Hanım kuş kılığına girebilir. Ecel’i yenip Bengüsu’yu bulmak için mücadele eder. Bir anlamda Sümerlerden beri var olan Gılgamışın ölümsüzlük arayışının bir uzantısıdır bu yolculuklar.[2] Ural'ın oğlu İzil ise bir dağı ikiye bölerek içinden bir ırmak çıkartır.[3]

Öykü, pek çok metinle kıyaslandığında oldukça eski görünmektedir. Kökeni kutsal kitaplarda anlatılan kıssalar kadar hatta belki de daha eski tarihlere uzanmaktadır. Örneğin, Ural Batır'un kardeşi ile olan çekişmesi Habil ile Kabil hikayesini akla getirir.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

(Ur/Vur) kökünden türemiştir. Yiğitlik ve savaşçılık anlamları vardır. Ayrıca Ural dağlarıyla da bağlantılı görünmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]