Unutulma hakkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Unutulma hakkı (internet hakları) sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara

Unutulma hakkı Avrupa Birliği (Özellikle Fransa) ve Arjantin tarafından gündeme getirilen ve sonrasında hayata geçirilen bir konsepttir. Bu konsept bir bireyin geçmişte yapmış olduğu belirli bir eylemin bir sonucu olarak sürekli ve periyodik olarak damgalanmış bir şekilde hayatının devamını geçirmek istememe özgürlüğünden çıkmıştır. Bu hakkın düşünce özgürlüğüne olumsuz etkileri üzerine endişeler vardır. Bireyin geçmişte yaptığı bir eylemin internet gibi bir ortamdan silinmesinin düşünce ve bilgi alma özgürlüğüne de olumsuz etkisi olduğu konusunda tartışmalar vardır.

Bu yasanın Türk hukuk sistemindeki karşılığı, kişinin özel hayatının korunması anayasa'nın ilgili maddesinin genel kapsamı gereği uygulanmalıdır. aksi halde bu işlemi yapmayan site yönetimi hakkında Bilişim suçları ceza hüküm ve yaptırımlarına tabi olunur.

Tarihsel örnekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Geçmişte dönemsel olarak herhangi bir ülkenin zorunlu dikta yönetimi alında yapılan siyasi politikalarına uymak zorunda kalan ve bu konuda açıklamalar yapmak zorunda kalan birçok kişi mevcut rejimin zamanla değişmesi sonrası geçmişte yapmış olduğu ( yapmak zorunda olduğu ) açıklamalar sonucu cezalandırıldıkları hakkında birçok tarihi belge bulunmaktadır.

Konu ile ilgili kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakçalar;

  1. ^ http://www.ntvmsnbc.com/id/25317066/
  2. ^ http://gundem.milliyet.com.tr/internet-kullanicisi-icin-unutulma-hakki-/gundem/gundemdetay/28.01.2012/1494828/default.htm
  3. ^ http://www.dw.de/unutulmak-herkesin-hakk%C4%B1/a-16166145
  4. ^ http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2012/01/120126_eu_data_protection.shtml