Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu'nun logosu

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu ('USAK'), uluslararası ilişkiler, etnik araştırmalar, terörizm ve güvenlik alanlarında faaliyet gösteren, 2004 yılında kurulmuş, Ankara merkezli bir düşünce kuruluşu, bir "think-tank"dir. Kurumun İngilizce adı International Strategic Research Organization (ISRO)'dur. Sivil toplum kuruluşu statüsündedir. Kendisini liberal-milliyetçi olarak tanımlamaktadır.

USAK Evi Türkiye'nin think tank maksatlı inşa edilmiş ilk binası, Ankara, 2010

Kurumun uzmanlık alanları, Uluslararası güvenlik, dış ilişkiler, Ortadoğu, Orta Asya, Kafkasya, Avrupa Birliği, Balkanlar, Terörizm ve Uluslararası Hukuktur.

Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Başbakan Recep Tayyip Erdogan USAK'ta konferans veren çok sayıda liderden biri, 3 Şubat 2010
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül USAK binasının açılışını yaptı ve ilk dış politika dersini verdi, 4 Kasım 2009

2004-2008 yılları arasında Bilim ve Uzmanlar Kurulu Başkanlığını Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan yapmıştır.

Kurumun kurucu başkanı Doç. Dr. Sedat Laçiner bu görevi 2004-2010 tarihleri arasında yürütmüştür. Haziran 2010'da başkanlık görevini Dışişleri Bakanlığı eski Müsteşarı ve emekli Büyükelçi Özdem Sanberk getirilmiştir. Laçiner halen USAK Genel Koordinatörü olarak görev yapmaktadır. 2004-2008 yılları arasında Onursal Başkanlığını Devlet eski Bakanı ve DSP Genel Başkan Yardımcısı Tayyibe Gülek yapmıştır.

Kurumun Başkan yardımcılıkları görevlerini ise Prof. Dr. İhsan Bal, Prof. Dr. Kamer Kasım ve Mehmet Tiraş gerçekleştirmektedir.

Araştırma Merkezleri[değiştir | kaynağı değiştir]

U.S.A.K. araştırma faaliyetlerini 9 ayrı araştırma merkezi aracılığıyla yürütüyor. Merkezler merkez direktörleri tarafından koordine ediliyor.

  • USAK Avrupa Birliği Araştırmaları Merkezi (USAK-ABAM)
  • USAK Uluslararası Güvenlik Araştırmaları Merkezi (Eski adıyla Güvenlik, Terörizm ve Etnik Çatışmalar Merkezi (USAK-UTEM)
  • USAK Ortadoğu ve Afrika Araştırmaları Merkezi (USAK-ODAM)
  • USAK Uluslararası Hukuk Araştırmaları Merkezi
  • USAK Avrasya Araştırmaları Merkezi (Eski adıyla Orta Asya ve Kafkasya Araştırmaları Merkezi) (USAK-OKAM)
  • USAK Sosyal Araştırmalar Merkezi (USAK-SAM)
  • USAK Asya-Pasifik Araştırmaları Merkezi
  • USAK Ekonomik Araştırmalar Merkezi (USAK-EKAM)
  • USAK Transatlantik Araştırmaları Merkezi

Faaliyetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

USAK araştırma, analiz ve rapor hazırlama, medya hizmetleri, özel şirketlere ve resmi kurumlara sunulan danışmanlık ve diğer hizmetler, yayımcılık, ve staj ve eğitim alanlarında faaliyet gösterir. Kurum dışı araştırmacıların kullanımına açık bir kütüphanesi de vardır.

USAK araştırma faaliyetlerini bünyesindeki merkezleri aracılığıyla yürütmektedir. Bunlar USAK Avrupa Birliği Araştırmaları Merkezi, USAK Uluslararası Güvenlik, Terörizm ve Etnik Çatışmalar Merkezi, USAK Ortadoğu Araştırmaları Merkezi, USAK Uluslararası Hukuk Araştırmaları Merkezi , USAK Orta Asya ve Kafkasya Araştırmaları Merkezi, Sosyal Araştırmalar Merkezi, Çevre Araştırma Merkezi, USAK Deniz Ve Su Hukuku Araştırmaları Merkezi ve USAK Ekonomik Araştırmalar Merkezi'dir.

USAK kitap ve süreli yayınlar dışında internet yayıncılığı da yapmaktadır. 2005 yılından bu yana faaliyette olan [USAK Stratejik Gündem], dış politika ve güvenlik konularına yer veren Türkçe bir haber, yorum ve makale sitesidir. Journal of Turkish Weekly ise USAK'ın İngilizce, Almanca ve Fransızca haber, yorum ve akademik makaleler yayınladığı portalıdır.

Uluslararası Hukuk ve Politika (UHP) dergisi, USAK tarafından yayınlanan, bağımsız ve hakemli dergidir. Yılda 4 kez yayınlanır, yayım dili İngilizce, Almanca ve Türkçedir. Derginin İngilizce adı Review of International Law and Politics'dir.

Kurum ayrıca Orta Asya ve Kafkasya Araştırmaları adında yılda iki sayı çıkan, Türkçe ve İngilizce makalelerin yer aldığı akademik-hakemli bir dergi yayınlamaktadır.

USAK faaliyetleri, yayınları ve USAK uzmanlarının demeçlerine sık sık saygın ulusal ve uluslararası yayınlarca atıfta bulunulmaktadır. [1] [2] [3] [4] [5]

Uzmanlık alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurum özellikle stratejik konularda uzmanlaşmıştır. Uluslararası güvenlik, dış siyaset, uluslararası hukuk ve terör USAK'ın son dönemde en çok ön plana çıktığı alanlardır. Bu konulardaki uzmanlarının açıklamaları ve yayınladıkları raporlar özel bir dikkat çekmiştir.[6] [7] [8] [9] [10]

USAK Evi[değiştir | kaynağı değiştir]

USAK'ın merkez binası USAK Evi Türkiye'nin düşünce kuruluşu (think tank) maksatlı inşa edilmiş ilk ve şimdilik tek binasıdır. 7 katlı bina Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından 4 Kasım 2009 tarihinde hizmete açılmıştır. Binanın mimarı Soner Gükdemir'dir.

Yayınları[değiştir | kaynağı değiştir]

Stratejik Gündem[değiştir | kaynağı değiştir]

USAK'ın Stratejik Gündem adında günlük haber, yorum ve makale portalı bulunmaktadır. Editörü Ceren Mutuş olan portal, 2005 yılında kurulmuştur.

Portalda sadece dış politika ve güvenlik konularında haber, yorum, analiz ve makale yayımlanmaktadır. Makalelerden genelde tam metin ve ücretsiz olarak yararlanılabilmektedir. Dergi özellikle Orta Asya, Kafkasya, Ortadoğu, Balkanlar ve Karadeniz üzerine yoğunlaşmıştır.

Köşe Yazarları: İhsan Bal, Güner Özkan, Sedat Laçiner, Ercüment Tezcan, Bahadır Dinçer, Selçuk Çolakoğlu, Kamer Kasım, Ceren Mutuş, Mehmet Yegin, Fatma Yılmaz-ELmas, Mustafa Kutlay, Halil İbrahim Bahar, Turgut Demirtepe, Muzaffer Vatansever ve Arzu Celalifer.

Site günlük ortalama 2-3.000 ziyaretçi almaktadır.[kaynak belirtilmeli]

Orta Asya ve Kafkasya Araştırmaları Dergisi (OAKA)[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası Hukuk ve Politika Dergisi (UHP)[değiştir | kaynağı değiştir]

Turkish Daily Mail[değiştir | kaynağı değiştir]

Journal of Turkish Weekly[değiştir | kaynağı değiştir]

Turkish Weekly İngilizce haber, yorum, analiz ve makale yayını yapmaktadır. Kendi ifadelerine göre Today's Zaman ve Hürriyet Daily news'den sonra Türkiye'den çıkış yapan 3. en büyük İngilizce haber-yorum sitesidir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]