Uçak bakım teknisyeni

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Tarafsız Bakış Açısı Bu maddede belli bir devletin bakış açısının ağırlıkta olduğu bir tür sistemik yanlılık sorununun bulunduğu düşünülmektedir.
Maddenin evrenselleştirilmesi ve uygun hâle getirilmesi için lütfen tartışmaya katılınız.
Şablonu maddeden çıkarmadan önce şablonun yardım sayfasını lütfen inceleyiniz. (Mayıs 2012‎)
Evrenselleştirme

Uçak bakım teknisyeni, uçak veya uçak parçaları üzerinde planlı veya plansız bakımları yapan, arızaların tespitlerini ve düzeltici eylemleri gerçekleştirilen kişiye denir. Uçak teknisyenlerinin bir uçağın bakımını yapıp uçuşa elverişlilik belgesini imzalayabilmesi için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden SHY-66 uçak bakım teknisyeni lisansına sahip olması gerekir. Lisans sahibi kişinin bakım çıkış sertifikasını imzalayacağı uçağın tip eğitimini almış olmalı ve yetkili olduğu uçak tipi lisansında yazılı olmalıdır.

Lisans Çeşitleri[1][değiştir | kaynağı değiştir]

Kategori Tanımı
A Hat bakım mekanik teknisyeni
B1 Hava aracı bakım teknisyeni (Mekanik)
B2 Hava aracı bakım teknisyeni (Aviyonik)
C Hava aracı üs bakım mühendisi veya teknisyeni

Türkiye'de nasıl uçak bakım teknisyeni olunur?[değiştir | kaynağı değiştir]

Uçak bakım teknisyeni olmak için aşağıdaki yollardan birisi izlenebilir:

  1. Seçeneklerin en zoru Sivil Havacılık Yüksek Okullarına gitmektir. Türkiye'de sadece Anadolu Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesinde 1+4 yıllık Sivil Havacılık Yüksek Okulları bulunmaktadır. Okul sonrası 6 aylık TYP programına katılıp katılmayacakları Türk hava yollarının o yılki politikasına bağlıdır.
  2. 2 yıllık uçak teknolojileri meslek yüksek okullarına gidilerek sonrasında Türk Hava Yolları'nın İŞKUR ile ortaklaşa yaptığı 6 aylık TYP programına katılarak uçak bakım teknisyeni olunabilir.
  3. Uçak teknolojileri lisesinden mezun olduktan sonra Türk Hava Yolları'nın İŞKUR ile ortaklaşa yaptığı 6 aylık TYP programına katılarak uçak bakım teknisyeni olunabilir.
  4. Birçok meslek yüksek okulu bölümü mezunu olan kişiler Türk Hava Yolları'nın İŞKUR ile ortaklaşa yaptığı 6 aylık TYP programına katılarak uçak bakım teknisyeni olunabilir.
  5. Teknik eğitim fakülteleri mezunları Türk Hava Yolları'nın İŞKUR ile ortaklaşa yaptığı 6 aylık TYP programına katılarak uçak bakım teknisyeni olunabilir.

Mezun olunan bölüme göre uçak bakım teknisyeni lisansı alma süreleri [1]:

Teknik Lise Meslek Yüksek Okulu Teknik Eğitim Fakültesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu
Eğitim süresi 6 ay 2,5 yıl 6 ay 5 yıl
Deneyim süresi 3 yıl 3 yıl 3 yıl 2 yıl
Toplam 3,5 yıl 5,5 yıl 3,5 yıl 7 yıl

Son yıllardaki değişiklikler sonucu en az eğitimi alanın en çabuk yetkilere sahip olduğu tek sektör uçak bakım sektörü olmuştur. Uçak bakım sektöründe kalitenin bilinçli olarak düşürülmesindeki amaç daha düşük maaşla personel çalıştırmaktır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Resmî Gazete Sayı : 26524 Hava Aracı Bakım Personeli Lisans Yönetmeliği(SHY 66-01)