Tuncay Özilhan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Tuncay Özilhan
Doğum 9 Temmuz 1947(1947-07-09)
Kayseri Türkiye Flag of Turkey.svg
Meslek Sanayici ve iş adamı

Tuncay Özilhan (9 Temmuz 1947) Kayseri doğumlu Türk İş Adamı birçok sektörde faaliyet gösteren Anadolu Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Saint Joseph Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde Long Island Üniversitesi’nde işletme master’ı (MBA) yaptı.

1977 yılında Erciyas Biracılık Genel Müdürlüğü ile başlayan iş hayatı, Anadolu Endüstri Holding Bira Grubu Koordinatörlüğü, Anadolu Endüstri Holding Genel Koordinatörlüğü ve 1984 yılında atandığı Anadolu Grubu İcra Başkanlığı görevleri ile devam etti.

Tuncay Özilhan, 2007 yılı Mayıs ayında devraldığı Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Özilhan bu görevinin yanı sıra Anadolu Efes Biracılık, Efes Pazarlama, Tarbes, Coca-Cola İçecek (CCİ), Coca-Cola Satış ve Dağıtım, Hamburger Restoran İşletmeleri (McDonald’s), ABank, Alternatif Finansal Kiralama, Alternatif Yatırım, Anadolu Alpha Gayrimenkul, Anadolu Elektronik (Samsung), Anadolu Termik Santralleri, Anadolu Taşıt Ticaret, Anadolu Vakfı ve Anadolu Sağlık Merkezi (ASM) Yönetim Kurulu Başkanlıklarını da yürütmektedir.

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkan Yardımcısı, DEİK Türk – Japon İş Konseyi Başkanı, Estonya Fahri Konsolosu ve Efes Pilsen Spor Kulübü Başkanı olan Tuncay Özilhan Koyu bir Beşiktaş taraftarıdır. Emine Özilhan’la evli ve üç çocuk sahibidir.