Travian

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Travian
Travian-logo-2007.jpg
Yapımcı(lar) Travian Games
Sürüm Travian 4.4
Platform(lar) PC
Çıkış tarih(ler)i 2003
Tür(ler)i Tarayıcı Tabanlı Online Oyun
Biçim(ler) Fare, Klavye

Travian Online Oyunu Web Tabanlı bir çeşit strateji ve savaş oyunudur. 2003 yılından bu yana hizmet veren oyunda birçok güncelleme yapılmış ve bu güncellemeler ile oyunda çok köklü olmasada bir dizi değişiklikler yapılmıştır. En son yapılan güncellemeyle Travian 4.4 versiyonuna yükseltilmiştir.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda 4 ırk bulunmaktadır; fakat bu ırklardan 3 tanesi seçilebilir. Oyuncu, Travian serverına kayıt olmadan önce bu 3 ırkdan birini seçmek zorundadır. 4. ırk; yani natarlar, Travian`ın kendi yönettiği ırklardır ve kullanıcıları yoktur. Diğer ırklar sırasıyla Romalılar, Cermenler ve Galyalılardır. Romalılar, ekonomik ve askeri bakımdan dengeli bir ırktır; Cermenler ekonomik bakımdan diğer ırklara nazaran zor gelişen; ama askeri manada en kuvvetli ırktır. Galyalılar ekonomik bakımından ortalama bir seviyede ve savunma bakımından üst düzey bir ırktır. Her ırkın online olma gereksinimleri birbirinden farklıdır. Sırasıyla en çok online olunması gereken ırk Cermenler, Romalılar ve Galyalılardır.

Başlangıç[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuna başladığınız andan itibaren size ait bir köyünüz ve kahramanınız bulunmaktadır. Kahramanın köyde yapması gereken bir takım görevler bulunmaktadır ve bu görevleri yerine getirirseniz gelişiminiz diğer oyunculara göre daha hızlı olacaktır. Başlangıçta yapmanız gereken en önemli şey görevleri yerine getirmektir. Ayrıca hammadde kaynakları ilk bir hafta için üretim açısından tek kaynağınızdır ve seviyeleri ne kadar yüksek olursa sizin için o kadar faydalı olur.

Gelişim[değiştir | kaynağı değiştir]

Servera giriş zamanınıza bağlı olarak belli bir süre boyunca saldırı korumanız vardır. Günler geçtikçe gelişen köyünüze birçok saldırı gelebilir. Sığınak kurarak saldıranın hammadde almasını engellemiş olursunuz. Oyunda hızlı bir gelişim sağlamak için saldırı almaktan çok saldırı yaparak yağma köyler elde etmeniz gereklidir. Yaptığınız yağmalar ile ordunuzu güçlendirip geniş bir yağma ağı oluşturursanız oyunda daha iyi yerlere gelirsiniz.

Oyunun Amacı ve Sonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun amacı güçlü bir askeri ve ekonomik güç oluşturarak birliğinizle beraber Wow (Dünya Harikasını) kurmaktır. Dünya harikasını kuran birlik oyunu kazanır ve server (sunucu) sona erer. Yalnız son gelen 4.4 sürümünde, Natarlar belli bir süre sonra dünya harikasını kurmaya başlar. Oyunu kazanmak için önünüzde uzun bir yol vardır. Travian diğer web tabanlı strateji oyunlarının aksine bir amaca ve sona sahip olan bir oyundur.

Serverlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda birkaç çeşit server türü bulunmaktadır. Bunlar normal serverlar ve 3x (Zamanın 3 kat hızlı olarak işlediği ve herşeyin yapım süresinin 3 kat azaldığı server) olarak 2'ye ayırabiliriz.

Travian Türk Serveri[değiştir | kaynağı değiştir]

Travian'ın Türk serveri, Travian Games GmbH kuruluşunun Türkiye koludur. Diğer ülkelerin oyun dünyaları ile arasındaki tek fark adındanda anlaşılacağı gibi Türkçe olmasıdır. Travian Türkiye oyuncularının Travian yönetiminden ek olarak istediği bir özellik olarak oyuna entegre edilen T4 sürümünün yanı sıra alternatif seçenek olarak T3.6 sürümünün de eklenmesidir. Yöneticilerin bu isteklere ne şekilde yanıt vereceği halen kesin değildir.

Travian Kişiye Özel Serverler[değiştir | kaynağı değiştir]

Travian kişiye özel serverlar (PvP) illegaldir. Travian Games GmBH yetkililerinin fark ederek yasal müdahalede bulunmalarıyla bir çoğu oyunun normal olarak bitişini göremeden engellenmektedir. Ayrıca bir çoğunda oyun hatası olarak adlandırılan BUG oluşumları ve yazılıma ek olarak servis edilen zararlı içerikler bulunmaktadır. Kurumsal bir yapı tarafından yönetimi yapılmadığı için adil olarak devam edip etmediği bilinemez.

Travian Forum[değiştir | kaynağı değiştir]

Travian Forum, Travian'ın resmi forumudur. Bu forum oyunu oynayan veya oynamayan herkesin üyeliğine açıktır. Forum, Admin başta olmak üzere forum moderatörleri tarafından yönetilir. Forum yönetimini şirket forum üyeleri ve oyuncular arasından gönüllülük esasına göre oyun kabiliyeti ve yönetim kabiliyetini dikkate alarak belirler. Travian Forum'da oyun hakkında yeni bilgiler, bilinmeyenlere cevaplar gibi oyunun bilgi lojistiğinin yanı sıra oyunla ilgisiz bölümlerde sohbet, edebiyat, sözlük ve tasarım alanlarında kullanıcılara sosyal alanlar sağlanmaktadır. Üyeler kendi oyun dünyasındaki birliğini bu forumda tanıtabilir veya grafik çalışmalarını yayınlayabilir. Bu forumda yeni başlayanlar için Travian oyunu hakkında ve Travian terimleri hakkında bilgiler bulmak mümkün. Ayrıca forumda oyunla ilgili olmayan güzel oyunlar oynayabilir, insanlarla keyifli sohbetler edebilirsiniz. Forumun belli aralıklarla yayınlanan Travian Mecmuası isminde bir dergisi de mevcut.

Travian 4[değiştir | kaynağı değiştir]

Travian'ın gelişmesindeki büyük adımlarından biridir. Yüksek oranda grafiksel gelişme ile yeni bir travian arayüzü çıkarılmıştır.

Travian 4 sürümleri:
Lucky Luke
Wrustuturm
Safari

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]