Transformice

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Transformice
TransformiceLogo.png
Transformice'nin resmi logosu
Yayımcı(lar) Tigrounette
Yapımcı(lar) Atelier 801
Tasarımcı(lar) Tigrounette
Melibellule
Sürüm v1.232
Oyun motoru Adobe Flash Player 11
Box2D
Platform(lar) Çapraz platform yazılımları
Tür(ler)i Platform oyunu
Sistem gereksinimleri

512 MB Ram 1 Ghz İşlemci

Transformice, takma adları Melibellule [Mélanie Christin] ve Tigrounette [Jean Baptiste] olarak bilinen Fransız tasarımcılar tarafından oluşturulmuş bağımsız çok oyunculu bir platform browser oyunu. Melibellule oyunun grafiklerini tasarlarken, Tigrounette fonksiyonlarla uğraşmıştır.

Oyunda, her oyuncunun görevi bir harita üzerinde bir parça peynir toplamak ve fare deliğine geri dönmektir.[1][2] Peynir her toplandığında puan gelir. En yüksek puana ulaşan sonraki haritada şaman olur. Şamanın görevi kutu, tahta gibi nesnelerle diğer oyuncuların peynir toplamasına yardım etmektir. Oyun düzenli bir şekilde güncellenir ve özel etkinliklerde dükkana yeni eşyalar eklenir.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun temel amacı, bir harita üzerinde yerleştirilmiş bir parça peyniri almaktır. Oyunda hareket etmek, zıplamak ve eğilmek için ok tuşları veya WASD tuşları kullanılır. Oyuncuların peynir toplayabilmesi peynire dokunması gerekir. Oyuncunun fare deliğine girebilmesi için peynir almak zorunludur. Peynir ve fare deliklerinin sayısı haritadan haritaya değişebilir. Oyuncular yuvaya girdiğinde gerçek zamanlı olarak güncellenen skorboarda puan eklenir. Deliğe birinci, ikinci veya üçüncü olan oyuncuya fazladan puan gelir. Toplanan peynir sayısı oyuncunun profiline kaydedilir. Ayrıca profilde oyuncunun kaç kez birinci olarak fare deliğine girdiği gibi bilgiler de kayıtlıdır. Her haritada iki dakikalık süre vardır, süre bitince yeni bir harita yüklenir. Tüm fareler deliğe girdiği anda veya öldüğü anda da bir sonraki haritaya geçiş yapar. Ölüm skorboarda bir puan ekler.

Skorboardda en yüksek puana ulaşan oyuncu sonraki haritada şaman olur. Şamanın genel amacı, farelerin fare deliğine ulaşmaları için yardım etmektir. Oyuncu kaç kere fare kurtardıysa profiline de kaydolur. Şaman çeşitli engelleri geçmek için tahta, kutu, örs, balon gibi nesneler çağırıp köprü, yol vs. yapabilir. Bir şaman kutuları ve tahtaları renkli çivilerle bağlayabilir. Kırmızı çivi bir nesneye tutturulduğunda hareket etmez. Sarı çiviler, kırmızı ile çerçevelenmiş olan nesneye diğer nesneleri bağlamak için kullanılır. Yeşil çivi iki nesneye gevşek olarak bağlanır.

Şaman solda, normal oyuncu sağda.

Toplam 1000 fare kurtaran şaman hard mode olur. Zor modda kırmızı sabitleyici ve spirit olmaz. Bunun yerine, haritalarda işe yarabilecek totemler yapılır. Totemde sadece 20 nesne birden kullanılabilir.

5000 Normal 2000 Zor modda fare kuratarırsanız Divine (Kutsal) mod açılır. kutsal modda eşya oluşturma alanı 1 haritayı kaplamaktadır. Ama bulut, spirit, Kırmızı çivi ve sarı çivi yoktur. Ayrıca yay sadece 1 tanedir.

Toplanan peynir kaydedilir ve para birimi olarak kullanılır. Oyuncular oyunun özel dükkanında faresine eşyalar ve şapkalar alabilir. Bu eşyalar sadece görsellik içindir, özel bir güç vermez. Ayrıca oyuncular harita editörüyle haritalar yapılabilir. Oluşturulan haritalarda peyniri alıp yuvaya gitmek mümkün olmalıdır. Bu doğrulandıktan sonra 40 peynir verilerek harita gönderilir.

Oyuncular belirli sayıda peynire, fare kurtarma sayısına veya birinciliğe ulaştığında başlıklar kazanır. Ayrıca dükkandan alınan eşya sayısına göre de başlıklar vardır.

Trollük oyun içindeki 'Yardım/Kurallar' menüsündeki gibi oyunun bir parçası olarak kabul edilir.[3] Bazı oyuncular şamanken veya normal bir fareyken trollük yapabilirler. Şamanlar attığı draglarla fareleri öldürerek veya haritayı geçmeyi zorlaştıracak yollarla fareleri şaşırtabilirler. Normal farelerde peyniri aldıktan sonra yuvaya girmeyebilirler.

Geliştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunu Melibellule (gerçek ismi Mélanie Christin),[4] ve Tigrounette (Jean-Baptiste Lemarchand) geliştirmiştir.[5]

Onay[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun, Kotaku[6], Rock, Paper, Shotgun[7], ve PC Gamer[8] tarafından onaylanmıştır.

Seviye[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda Seviye Özelliği vardır. Her seviyede bir beceri puanı eklenir. Her beceri puanıyla bir güç alınabilir. Mesela şaman ölünce 1 kez doğabilir. Bu özellikler şamana kolaylık sağlamaktadır. Bunun yanında işleri bile bozabilir.

Reklamlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir süre önceki bir güncelleme ile reklamlar gelmiştir. Bunlar STANDALONE (bilgisayardan girmek)'da bulunmamaktadır.

Kullanıcı Sayısı[değiştir | kaynağı değiştir]

49.000.000 kullanıcıdan fazla kullanıcısı vardır. Oyunda aynı anda en çok kullanıcı Brezilya Server'ından 2. olarak İspanya Server'ından ve 3. olarak Türkiye Server'ından girmiştir.

Oyunun kullanıcıları her an artış göstermektedir. Oyundaki kullanıcılar en çok kayıt olunca gelen "<<Minik Fare>>" ünvanını kullanırlar.

Komutlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda konuşma kısmında bir kısım Komutlar kullanılması ile yapılabilecek durumlar vardır. Biri de "Ünvanlar" seçebilmektir.

Komutlardan biri de /title'dir.

== Çilek / Peynir == Oyunda herhangi bir şeyi kolayca almak için çilek gerekir. Fakat çilek parayla alınır. Bazı eşyalar Çilek ile alınmayabilir. Peynir ise herkesin bildiği haritaları tamamlayınca gelen bir para birimidir.

Cinsiyet Seçimi[değiştir | kaynağı değiştir]

1.134 sürümü itibariyle "Cins" seçimi özelliği gelmiştir. Böylece karışıklıklar azalacaktır. Hiçbiri, Kız ve Erkek seçenekleri vardır. Profillerde de değişiklikler vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Transformice Walkthrough Guide, Review, Discussion, Hints and Tips at Jay is Games". Jayisgames. 21 Haziran 2010. http://jayisgames.com/archives/2010/06/transformice.php. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2011. 
  2. ^ Rose, Michael (18 Haziran 2010). "Browser Game Pick: Transformice!". Indiegames. http://www.indiegames.com/2010/06/browser_game_pick_transformice.html. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2011. 
  3. ^ "Trolling Is Part Of The Game! discussion on Kongregate". 29 Ekim 2010. http://www.kongregate.com/forums/55-transformice/topics/120999-trolling-is-part-of-the-game. Erişim tarihi: 14 Nisan 2011. 
  4. ^ "Contact information for Melibellule". http://www.melibellule.com/contact.php. Erişim tarihi: 14 Nisan 2011.  (Fransızca)
  5. ^ "Adobe Flash / Flex & Actionscript: Training & Forums > Viewing profile: Tigrounette laBelette". http://flash.mediabox.fr/index.php?/user/27704-tigrounette-labelette/. Erişim tarihi: 14 Nisan 2011.  (Fransızca)
  6. ^ McWhertor, Michael (21 Haziran 2010). "Transformice Is Pure Mayhem, Everyone Should Play It". Kotaku. http://kotaku.com/#!5568990/why-cant-we-stop-playing-transformice. Erişim tarihi: 14 Nisan 2011. 
  7. ^ Gillen, Kieron (22 Haziran 2010). "Boomtown Rats : Transformice". Rock, Paper, Shotgun. http://www.rockpapershotgun.com/2010/06/22/boomtown-rats-transformice/. Erişim tarihi: 20 Eylül 2011. 
  8. ^ McDougall, Jaz (21 Haziran 2010). "Browser game: Transformice". PC Gamer. http://www.pcgamer.com/2010/06/21/browser-game-transformice/. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2011.