Tirkeş, Saruhanlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

aslında bu köyde alevi ve sunni vatandaşlar bir arada yaşamaktadırlar.

Tirkeş
—  Köy  —
Manisa in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
İl Manisa
İlçe Saruhanlı
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.600
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 236
İl plaka kodu 45
Posta kodu 45800
İnternet sitesi: [2]

Tirkeş, Manisa ilinin Saruhanlı ilçesine bağlı bir köydür.

==Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Horasan'dan gelen Afşar Türkleri tarafında kurulmus Türkmen köyudur. Kesin Kuruluş tarihi belli değildir. XVII Yüzyıl'da kurulduğu tahmin edilmektedir. Tirkeş aşireti,Torun Avşarındandır. Bu oba belgelerde Tirkeşin/Tirkesin-li, Türkeşin-li ve Türkeş-Oğulları şeklinde geçiyor.
Anadolu'da Tirkeş aşiretinin ve obalarının yerleşim bölgeleri, Orta Toroslarda Kayseri Yahyalı, Zamantı'da, Ege bölgesinde Bergama Ilıca’da, başka bir obası olan Türkeş-Oğulları ise Boz-Ok ve Sivas’ta yerleşmiş gözüküyor. Maraş’ta Zeytun nahiyesinin Anabat köyü ile Almalıdibek mezrası bu oba tarafından iskan olmuştur.
Van’ın Gevaş ilçesine bağlı bir köy Tirkeşin, Çorum Sungurlu ilçesinde bir köy de Tirkeş adını taşımaktadır.
Terkeşliler, günümüzde Kayseri’nin Sarız ilçesine bağlı Deştiye ve Karapınar, Pınarbaşı’nın Kırgeçit köyleri ile Osmaniye’nin Kadirli ilçesi Azaplı köyünde oturuyorlar. Sarız’ın Oğlakkaya köyünde de Terkeşliler bulunmaktadır.
Tırkeş'in anlamı ok yay anlamına gelmektedır. Köy adı adını savascı özellıklerınden bilinen bu aşiretten almaktadır.
Köyün büyük kesimi alevidir. ama sunni olanlarla muhteşem bir şekilde anlaşmaktadırlar aralarında problem cıkması söz konusu dahi degildir çünkü sunniside aleviside arabıda yörügüde aydın insanlardır okumaya ve okutmaya cok önem verirler okumak onlar için en başta gelen gereksinimlerden biridir.köye gelen misafir veye devlet memurlarına her türlü imkan saglanır ve bu konuda hassasiyete çok önem verirler. Adaklarını yılın belirli haftalarında alevi olanlar Hamza dede, Hoyran dede, Bektas dede ve Hasan dedeye kesmektedırler. Düğünlerinde etli pilav sulu yemek verilmektedır. Öteyüz "ötüz" adını verdikleri meydan askere uğurlama, düğün vb. etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. En büyük geçim kaynağı tütündür.
Bunun yanınıda zeytİn ve hayvancılık mevcuttur.
ama genel olarak köy halkı 2007 yılından itibaren zeytincilige yönelmiştir. Üretilen masullerın para etmemesi sonucunda köy büyük göç vermektedır. Genç nufus şehire fabrıkalarda çalısmak için göç etmektedır.Bu göçlerin yüzde sekseni manisa iline tekabil etmektedir. Sıcak kanlı insanları ve yeşıl doğası ile görülmeye değer bir köydür.manzara bakımından oldukça geniş bir yelpazesi vardır bunlara örnek olarak su deposu, üç tepe , top sahası, davulga dagı vb.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Manisa iline 28 km, Saruhanlı ilçesine 19 km ,Akhisar ilçesine 17 km uzaklıkta olup,izmir bursa sürat yolundan 2 km içeridedir.Arazi yapısı ova kesimlerinde düz içeri kesimlerde ise hafif engebelidir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1936
2000 1286
1997 - 1053

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Çetin Karadağ
2004 - Çetin Karadağ
1999 - MEHMET ÜÇKAN
1994 - NACİ ÖZDEMİR
1989 - MEHMET ÜÇKAN
1984 -MENDUH SANTEPELİ

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır.
Sağlık ocağı yoktur sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]