Tepecik, İzmir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Tepecik, İzmir ilinde bir semttir. Tepecik ismi günümüzde resmi olarak sadece bu mahalledeki küçük tren istasyonunun ve başta sağlık merkezleri olmak üzere bazı özel veya özerk kuruluşların tabelalarında mevcut olmakla birlikte, halk arasında bu ismin semt için (kesin sınırlarla belirli olmaksızın) kullanımı sürmektedir. Bu semtte bir adres belirtilirken çoğu kez Tepecik (Yenişehir) şeklinde yazılır veya söylenir. Semtin tarihi bir diğer adı Mortaka'dır.

Tepecik ismi, İzmirliler için, öncelikle bu semtteki hastaneleri ve İzmir damak tadının özgün ürünlerinden boyoz'u akla getirirse de, Türkiye çapında meşhur olan Tepecik, her nedense, öncelikle genelev sokakları ile özdeşleşmiştir. Tepecik genelev sokağı ayrıca, bazı kesimlere hitap etme amaçlı ve sahil şeridine kadar uzanan irili ufaklı pek çok bar pavyon türü işletmenin başlangıç noktası sayılabilir. Nail Moralı'nın Mütarekede İzmir adlı eserinde bu mahallede bulunan İzmir genelevinden bahsedilmektedir.

Semt tepecik adını sınırları içinde yer alan ve halk arasında alman kulesi denilen düşük rakımlı bir tepeden alır. söylentilerde bu tepeden kadifekaleye tüneller olduğu bilgisi vardır. mahalle sınırları aslında tam olarak bellidir. konak-altındağ yolunun kuzeyinde hilal ve güneyinde güney mahallesi, hilal kesiminde osmanlı döneminde hollandalı,alman çok az da fransız kökenli ve ticaret ile uğraşan zengin aileler yerleşikti. zaten mahallede ki evler bu zenginliği hemen belli eder. her biri ayrı bir mimari yapıdadır. gerçekten zengin bir mimari özellik sunarlar. cumhuriyetin ilk yıllarında bu kesimde yani hilal de ilk göçmenler oturmaktaydı. zamanla alman kulesi denilen tepenin eteklerine göç ederek gelen romanlar tenekeden evler imal ederek yerleştiler. bu kesime de tenekeli denilmektedir. yine zamanla hilaldeki zengin ve eşraf olan türkler yerlerini bu romanlara terk etmişlerdir. aslında sosyolojik olarak çok belirgin bir sosyal istila olayıdır bu süreç. incelenmelidir. güney kesimi ise cumhuriyetin ilk yıllarında genel olarak enginar tarlaları ile doludur. şehirleşme ile bu alanda da bir mahalle oluşmuş yine genelde girit, kosova, romanya gibi yerlerin göçmenleri yerleşmiştir. bu mahalle 1990 lı yılların başından itibaren bu kez de ssk hastanesi yanında kurulu bulunan kuruçay mahallesinden göç almış ve mahalle tamamen kuruçay mangoları ile dolmuştur. aralarında çok az miktarda türk asıllı insan bulunmaktadır. burada da sosyal istilanın çok tipik bir örneği izlenmiştir. Bu mahalle aslında İzmirin en güzel mahallelerinden biridir. artık tamamıyla enteğre olan tepecik modern roman müzik anlayışı ile gürçeşme lale mahallesine kadar uzanır