Tatlar, Afşin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Tatlar
—  Köy  —
Kahramanmaraş
Kahramanmaraş
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Kahramanmaraş
İlçe Afşin
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 995
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 344
İl plaka kodu 46
Posta kodu 46500
İnternet sitesi: [2]

Tatlar, Kahramanmaraş ilinin Afşin ilçesine bağlı bir köydür. Kahramanmaraş'ın Büyük Şehir olmasıyla Afşin ilçesine bağlı mahalle olmuştur.

Köy bağlısı olarak; Akyer (Ayer), Maşat, Yukarı yaylaları vardır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Başlangıç Oğuz boyunun kınık kolundan olan kıpcaklara dayanmaktadır. 1600 yıllarda sarıoglanlar beyliginin merkezini oluşturmuş daha sonra osmanlıya katılmşlardır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Oğuz Türk kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Tatlar köyüne özel yemekler arasında en çok bilinenleri;bulamaç, ekşili köfte, sulu börek, içli köfte, çoban aşı, kömbe, ufamaç, hıtap patesli ve dometesli etli tava ,boranı,gibi yemekleri gelmektedir.

Tatlar köyünde düğünler; iki gece üç gün sürer. Düğünler çok renkli geçer. Tatlar'da yaylacılık kültürü de olmakla birlikte günümüzde ancak sayılı ailelerin dışında yaylacılık geleneğini sürdüren kimse kalmamıştır. Başlıca yaylalarımız Akyer (Ayer), Maşat, Yukarı yayladır.

Köyün temel sosyo kültürel yapısını oluşturan bazı aileler;başta SARIOGLANLAR ve onun alt kolları olan rüstemler(yani güngör ailesi), Karamehmetler, cuhlalar, memolar, Samıranlar, Duranlar, İsmailler, Deli Üççükler, , Çöplüler, BARELLER, Sağırlar aileleri en çok bilinenleridir.köyün nüfusunun yaklşık yarısı başka şehirlere göç etmiştir(ist,elbistan,maraş,vs)Son dönemlerde çok sayıda ve çeşitli mesleklerde memur çıkmaya başladı. kırsal alanda olması sebebiyle çevre köy ve kasabalarda yapmış oldukları beden işçiliklerini bırakmaya başladılar.şu an ekonomik yönden rahatlamış durumdalar.buda istanbul;daki iş gücü sebebiyledir

Köyün tarihine bakıldığında ailelerin erzurum yöresinde ermeni katliamında göçen aileler olduğu bilinmektedir.fakat kayıtlar ermeniler tarafından yakıldığında tam bir bilgiye ulaşılalamamaktadır.halk yerel lehçesinin erzurum yöresiyle uyuşmaktadır.

köyde düzenli olarak yaz aylarında su yüzünden kavgalar cıkar ve jandarma bıkmıştır köye gelmekten. Devletin bir an önce bu problemi cözmesi gerekmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş iline 189 km, Afşin ilçesine 39 km uzaklıktadır.Köyde cok az agaç vardır daglar sadece taştan ibaret ve köy engebelidir. su sıkıntısı yaşanmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.yazları ve kışları sürekli rüzgar alır ve rüzgar enerjisi için uygun bir yapıya sahiptir

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1998
2000 995
1997 1026

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılıkta vardır..hayvan yeminide pancar puru ve pancar küsbesiyle temin ederler Hinterlandı çok geniştir. Tarım ürünleri; buğday, arpa, nohut, culban, küşne, fiğ , vb. Köy engebeli bir yapıya sahip olmasından dolayı tarımcılık fazla gelişmemiştir. Arazisi kıraç olduğu için sebze ve meyve çeşitleri kullanıcısının ihtiyacını karşılayacak düzeyde ancak vardır.hayvancılıkta elde edilen peynir,çökelek,tereyağı halkın ekonomik olarak ihtiyaçlarının bir bölümünü karşılamaktadır

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar
2014

2004

Hasan Egüç

Memiş Erdoğan

1999 Fahri Baki
1994 Halil Karabulut
1989 Vakkas Canlı
1984 Keyfo Ata

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde tüm operatörler hizmet vermektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]