Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları
Flag of Tamil Eelam.svg
Aktif olduğu dönem 5 Mayıs 1976 – 18 Mayıs 2009
Lider Velupillai Prabhakaran (Mayıs 2009'da öldü)
Amacı Tamil etnik grubunun yaşadığı bölgede bağımsız bir devlet kurmak
Aktif olduğu bölge Sri Lanka
İdeoloji Tamil milliyetçiliği
Yasal durumu 32 ülke tarafından terörist örgüt ilan edilmiştir

Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları[1] veya Tamil Kaplanları (TEKK, Tamilce: தமிழீழ விடுதலைப் புலிகள், tamiḻ īḻa viṭutalaip pulikaḷ) Sri Lanka'da Tamil etnik grubunun yaşadığı bölgenin bağımsızlığı için mücadele eden ayrılıkçı örgüt.

Mayıs 1976'da kurulmasından itibaren Sri Lanka'nın kuzeybatısında bağımsız bir devlet kurmak için hükümete karşı kanlı bir mücadele yürüttü. Bu mücadele, dünyadaki en uzun süren silahlı çatışmalardan biri olan Sri Lanka İç Savaşı'na dönüştü. Savaş, Mahinda Rajapakse hükümeti döneminde, Mayıs 2009'da Sri Lanka Silahlı Kuvvetleri'nin Tamil Kaplanları'nı yenmesiyle sona erdi. Kurulduğu günden itibaren Tamil Kaplanları'nı yöneten Velupillai Prabhakaran da örgütün yenilmesiyle sonuçlanan çatışmalar sırasında hükümet güçleri tarafından öldürüldü. Tamil Kaplanları, Hindistan[2], ABD ve Avrupa Birliği[3] tarafından "terörist örgüt" olarak kabul edilmiştir.

Tamil Kaplanları, intihar eylemcilerinin giydiği bomba yeleğini icat etmesi ve etkin olarak kullanmasıyla bilinir.[3] Hindistan Başbakanı Rajiv Gandi ve Sri Lanka Cumhurbaşkanı Ranasinghe Premadasa'nın Tamil Kaplanları tarafından öldürüldüğü düşünülmektedir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kuyaksil, Ali, Türkiye'de Terör ve Terörün Kaynakları, [1], erişim tarihi: 18.05.2009
  2. ^ Indian Court upholds LTTE ban
  3. ^ a b c The Federation of American Scientists