Taşdelen, Çekmeköy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Taşdelen
—  Mahalle  —
Çekmeköy'ün İstanbul'daki konumu
Çekmeköy'ün İstanbul'daki konumu
Ülke Türkiye Türkiye
Bölge Marmara
İl İstanbul
İlçe Çekmeköy
Yönetim
 - Muhtar
Nüfus (2014)
 - Toplam 6,387 [1]
Zaman dilimi DAZD (+2)
Posta kodu 34788
Alan kodu 216
Plaka kodu 34

Taşdelen, İstanbul ili Çekmeköy ilçesinin gözde bir semtidir.İsmini yıllardır İstanbul halkının büyük bir zevkle içtiği Taşdelen kaynak suyundan almıştır. Rakımı yaklaşık 113 metredir.İlk adı Sultançiftliği`dir.Taşdelen,suyu haricinde mesire yeri ile de gözde bir yerdir.Özellikle hafta sonları şehir yaşantısının verdiği sıkıntıyı atmak isteyenler buraya huzur bulmaya gelir.Ulaşım oldukça kolaydır.Bölge şile yolu üzerinde bulunmaktadır.Altunizade`den yaklaşık 15 kilometre sonra Çekmeköy ün merkezini geçince bölgeye ulaşmak mümkündür. Belediye Başkanlığını iki dönem Hüseyin Sipahi yapmıştır. 29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimlerle birlikte Taşdelen Belediyesi'nin tüzel kişiliği son bulmuş ve Çekmeköy Belediyesi'ne ilhak olmuştur. 2.Amatör kümede mücadele eden Taşdelen Spor isimli bir spor kulübü bulunmaktadır.Taşdelen İMKB Teknik Ve Endstri Meslek Lisesi ve Hüseyin Avni Sipahi Ticaret Meslek Lisesi adında bir lise bulundurmaktadır.

Taşdelen İstanbul'un asya yakasının kuzeyinde yeni gelişmekte olan bir semttir.Şile yolu üzerinde bulunan semt boğaz ve fatih sultan mehmet köprülerine 20 dakika Üsküdar ve Kadıköy'e 23 dakika şehir merkezine 30 dakika uzaklıktadır.Ayrıca Kadıköy,Üsküdar,Ümraniye,Mecidiyeköy ve Topkapı'ya direkt toplu ulaşım mevcuttur.Ulaşım otabanlar üzerinden gerçekleştiğinden semtin şehir merkezine olan uzaklığı büyük ölçüde sorun yaratmamaktadır.Özellikle İstanbul'un tarihinde suyu ve mesire yeriyle tanınmaktadır.Bundan dolayıda cazibesiyle yerleşim yeri olarak kabul görmeye başlamıştır.Bölgede yerleşim üç şekilde gerçekleşmektedir.

1-ANADOLU'DAN:İstanbul her zaman Türkiye geneli için çekim merkezi olmayı sürdürmektedir.Yaşam standartlarını yükseltme umuduyla göç üstüne göç almaktadır.Taşdelen'de İstanbul'un diğer semtleri gibi bu göçlerden etkilenmiştir.Ve bu göç dalgası İstanbul'un birçok semtinde olduğu gibi çarpık kentleşmeye neden olmuştur.

2-ŞEHRİN CİVAR SEMTLERİNDEN:İstanbul'un özellikle önceleri Sarıyer,Çeliktepe,Gültepe ve çevre semtlerinden göç edenler olmuştur.Buralardan 90 lı yıllarda uygun şartlarda arsa alanlar alt yapının oluşmasıyla birlikte göç dalgasına katılmışlardır.

3-DEPREM GERÇEĞİ:Deprem olgusunun İstanbul için kaçınılmaz olması ve Taşdelen semtinin fay hattının uzağında kalması nedeniyle kalabalıklaşan nüfüsa büyük yatırım şirketleride katılmıştır.Son yıllarda oldukça gelişen site olgusu Taşdelen semtinde de kendisini göstermiş siteler bir biri ardına yapılıp güvenilir kimliği altında sakin yaşam isteyenleri kendisine çekmiştir.

Çekmeköy'den Haberler