Taşören, Güdül

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Taşören
—  Köy  —
Ankara in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Ankara
İlçe Güdül
Nüfus (2010)[1]
 - Toplam 73
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06840
İnternet sitesi: [2]

Taşören, Ankara ilinin Güdül ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski adı " Galta veya Galtabeyi" olarak bilinir. Köyün kuruluş tarihi bilinmemekle beraber eskiler İstanbul Galata'dan Galat Beyinin ve hizmetçisinin gelerek yerleştiklerini anlatırlar. İstanbul Galata semtinin adının Galatlardan geldiği bilinmektedir. Galatlar Avrupa'dan şimdiki Galata semtine gelerek yerleşmişler, daha sonra da başta Ankara olmak üzere ortaanadolunun değişik yerlerne dağılmışlardır. Dilleri ve dinleri asimile olmuştur. Galatlar hakkındaki ayrıntılı bilgi için 'GALATLAR VE GALATYA TARİHİ' araştırılabilir. Cumhuriyet döneminde devlet tarafından Güdül çevresindeki diğer köylerle birlikte adı değiştirilmiş ve "Taşören" olmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün yemek kültürleri içinde tarhana çorbası ve kapama önemli yer tutmaktadır.Sabah kahvaltısı tarhana çorbası, sütlaç denilen süt ve pirinçle yapılan çorba ve bulamaç çorbası ile yapılır. Tarhana çorbasının içine sarımsak koyulur ve bazlama parçaları içine atılarak içilir. "Kapama" yemeği ise özel günlerde sofralarda yerini alır. Özellikle düğünlerde, kına gecelerinde ve cenaze yemeğinde kapama olmazsa olmaz yemeklerdendir. Küpeciğin içerisine doldurulan kuzu kaburgaları geniş bir tava içerisine kapatılır ve tavanın çevresi su ile doldurulur. Küpeciğin içerisindeki etler yaklaşık 2-3 saat boyunca bu suyun buharıyla pişer. En son kaynatılan suya pirinç pilavı salınır. Piştikten sonra küpeciğin içerisindeki etler pilavın üzerine boşaltılır ve herkes pişen tavanın içerisinden yer. Kapamanın bir diğer özelliği de topluca aynı kaptan yenmesidir. Meşe odununda közde pişirilmiş çay balıklarının üzerine çoban salatası ve koruk suyu dökülür ve afiyetle yenilir; bu da koruklu balık olarak adlandırılmıştır. Ayrıca yağda kızartılan balıklar su ve sirke karışımının içinde birkaç dakika kaynatılarak sirkeli balık olarak da yenir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 102 km, Güdül ilçesine 12 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 73
2009 81
2008 79
2007 64
2000 79
1997 89

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Sulak alanların çok az olmasından dolayı, köy tarım alanının %95'inde tahıl ve bakliyat ürünleri yetiştirilmektedir. Buğday, arpa, nohut ve mercimek ağırlıklı olarak tarımsal ürün grubunda yer almaktadır. Çayırlık bölümde ve Kirmir çayının kenarında üzüm bağları yer almaktadır. Bölgeye özgü üzüm türlerinin yetiştirildiği bu bağlardan genetiğiyle oynanmamış ve organik ürünler elde edilmektedir. Bu bölgenin üzümlerini diğer bölgelerden ayıran en önemli özellik gerek lezzet ve aromaları gerekse de sağlıklı bir yetiştirme sürecinden geçmeleridir. Hayvancılık grubunda ağırlıklı olarak küçük baş hayvan yetiştiriciliği yer almaktadır. Köy halkının kendi gereksinimlerini karşılamak için yetiştirdiği büyük baş hayvanlarda yer almaktadır; fakat cidi bir ekonomik girdi sağlamamaktadır. Doğal yollarla beslenen hayvanların lezzeti ve sağlıklı eti yiyenin damağında ayrı bir tat bırakmaktadır.Köyün üzümü , pekmezi ve balı doğal ortamlarda yetiştirildiğinden büyük bir ilgi çekmektedir.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 2009- Bekir Yıldırım

2009 - Bekir YILDIRIM
1999 - ALİ APAYDIN
1994 - ALİ APAYDIN
1989 - ALİ APAYDIN
1984 - ALİ APAYDIN

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Okul çağında olan çocuklar taşımalı eğitim görmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon şebekesi de vardır. PTT şubesi ve acentesi yoktur.Ayrıca bu köy yeşillik, bol oksijenli havası olmakla birlikte iç açıcı bir havası vardır. köy halkı misfir perverdir ve turistlik ve tarihi bir alandır.Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrikve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]