Tıbb-ı nebevi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Tıbb-ı Nebevi sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara

Tıbb-ı nebevi ya da Nebevî tıp (Peygamber tıbbı), İslam peygamberi Muhammed bin Abdullah'ın tıp ile ilgili hadis'lerini kaynak alan İslam bilimidir. İnsan sağlığının korunmasında, tedavi ve tedavi araçlarının nasıl uygulanacağı konusunda peygamberin tavsiye ve uygulamalarını dikkate alır.

Tıbbı Nebevide Özgünlük Problemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tıbbı Nebevinin ne olduğunu tartışmadan önce bu uygulamaların dayanağı olduğu ifade edilen hadislerin özgünlüğünün tartışılması gerekmektedir. Hadisler İslam kültürünün peygamberden yüzlerce yıl sonra kayda geçirilmiş sözel bölümünü temsil eder. (bkz. Hadis) Hadislerin aidiyet sorunu, bu sözlerin ne kadar büyük mucizevî anlamlar veya tersinden düşünülerek saçmalıklar, yanlışlıklar ifade ettiği sorunundan önce gelmelidir. Tıbbı Nebevi, geleneksel tıbbın uygulayıcılarının, kendi uygulamalarını peygamberin tavsiyeleri olarak insanlar arasında pazarlamak isteyen kişilerin pazarlama ürünü olarak ortaya çıkmış olabilir veya en azından birçok uygulama bu durumdan etkilenmiş olabilir. Ayrıca 7-8. Yüzyıllardaki deneyimsel birikimin İslam dünyasında peygamber tıbbı olarak yeni bir format kazanması da mümkündür.

Tıbb-ı Nebevi’ye Kaynaklık Eden Hadisler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tıbb-ı Nebevi peygambere ait olduğu iddia edilen tıp ile ilgili hadis ve uygulamaları, bunların günümüzdeki bilimsel karşılığı, konu ile ilgili deneysel veya modern bilim tarafından kabul edilebilirlik özelliklerini araştırır: Söz konusu hadislerde faydalı uygulamalar bulunabileceği gibi, bugünkü tıp açısından sakıncalı veya zararlı olabilecek uygulamalar da bulunabilir. Ayrıca bir kişi veya durum için faydalı sayılan bir uygulama diğer kişilere son derece zararlı olabilir. Bunun en iyi örneklerinden biri Hacamattır.

"Sinek bir kanadında hastalık, diğer kanadında şifa taşıyor."[1], "Sen kalp hastası bir kişisin..., ...Medine'nin acve hurmasından alsın, çekirdekleriyle birlikte döğsün, sonra onları içirsin".,[2] "Karamsar insan kendini hasta eder!".

Günümüzdeki Tıbb-ı Nebevi ile ilgili çalışmalar oruç gibi ibadetlerin beden ve ruh (nefs) üzerindeki etkileri ve peygamberin tavsiye ettiği besinlerin modern tıp ile araştırılması şeklindedir.[3]


Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış okumalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ El-Buhari, Tıbb, 20; Müslim, Eşribe, 157.
  2. ^ Ebu Davud, Tıbb, 12
  3. ^ Tekineş, Ayhan (1998/1). "Alternatif İslami Tıp "Tıbb-ı Nebevi"". ss. 62.