Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
TIEMF
Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu
200px
Slogan ...
Kuruluş 1960
Tür Engelli Federasyonu
Amaç İşitme Engelliler
Merkez Aksaray, İSTANBUL
Başkan Ercüment TANRIVERDİ
Resmî site tiemf.org.tr/

Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu, Türkiye’de yaşayan işitme engellilere karşı ayrımcılıkla savaşmak amacıyla 1960 yılında kurulmuştur. 1964 yılında Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu, “kamuya yararlı” kurum statüsüne kavuşmuştur. Bu statüye sahip olmasıyla, Türkiye’de işitme engellilikle ilgili en önemli organizasyonlardan biri olmuştur.

Dünya İşitme Engelliler Federasyonu’nun resmi üyesidir. Birleşmiş Milletler çatısı altında Dünya İşitme Engelliler Federasyonu, UNESCO, ECOSOC, ILO, ve WHO organizasyonlarıyla işbirliği yapmaktadır. Her dört yılda bir Dünya İşitme Engelliler Federasyonu, dünyanın farklı bir bölgesinde kongre düzenlemektedir. 2015 yılında yapılacak olan 17. Dünya Sağırlar Kongresini İstanbul'da yapmaya hak kazanmıştır.[1]

21. yüzyılında başında, Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu, çalışmalarını yoğunlaştırmıştır. Bu faaliyetlerin en önde geleni ve önemlisi, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 2005 yılında kabul edilen 5378 sayılı Özürlüler Kanunu olmuştur. Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu, bu kanunun oluşumunda ve kabul edilmesinde rol oynamıştır. Bu kanunla birlikte, uzun zamandan beri işitme engelliler tarafından kullanılan Türk İşaret Dili, resmi bir dil olarak tanınmıştır.

Avrupa Birliği tarafından fon sağlanan Sağlık Projesi’nin hayata geçirilmesinde rol almıştır. Sağlık Projesiyle Federasyonun önde gelenleri işitme engellilerle ilgili henüz değinilmemiş bir alana odaklanmayı amaçlamışlardır. Sağlık Projesi çatısı altında seminerler düzenlenmiştir. Cinsel sağlık bilgilerini Türk İşaret Dili’nde aktaran bir DVD film hazırlanmış ve seminerlerde katılımcılara dağıtılmıştır.

Balkan Anketi Projesi, bir diğer projedir. Bu proje, dört Balkan ülkesinin işitme engelli federasyonunun katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Projenin amacı, Balkanlarda yaşayan işitme engellilerin yaşam standardını anlamaktı. Türkiye’de yaşayan işitme engellileri temsil eden en yüksek kurum olarak Türkiye’de üç milyonun üzerinde işitme engellinin yaşadığına inanılmaktadır. Bu projeyle, Türkiye’de yaşayan işitme engellilerle ilgili çok daha güvenilir ve geçerli veriler toplanılmıştır.

Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu, Türkiye’nin farklı bölgelerinde Türk İşaret Dili ve Türk İşaret Dili Öğretmeni yetiştirme kursları düzenlemektedir. Federasyon, Türk İşaret Dili Kursları düzenlemeye yetkili tek kurumdur. Aralık 2002’den beri bu faaliyetini sürdürmektedir. Bu kurslar sayesinde, işaret dili yoluyla iletişim kurabilen insanların sayısında ciddi bir artış olmuştur. Haliyle bu, duyan ve işitme engelli insanların daha iyi iletişim kurmalarının yolunu açmış ve işitme engellilerin toplumla daha iyi bütünleşmeleriyle sonuçlanmıştır.

İşitme engellilerin tüm dünyada, belirgin olarak da Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde, mümkün olan en kısa zamanda değerlendirilmeye alınmayı bekleyen çok önemli ve acil sorunları bulunmaktadır. Kuruluşundan beri, işitme engellilerle ilgili böylesi önemli çalışmalara imza atmayı hedeflemektedir.

Başkanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]