Türk Söylence Sözlüğü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Türk Söylence Sözlüğü
TurkSoylenceSozlugu.pdf
Kitabın ön kapağı
Yazarı Deniz Karakurt
Ülke Türkiye
Özgün dili Türkçe
Türü Sözlük, İnceleme
Yayınevi e-kitap
Sayfa sayısı 250
ISBN 978-605-5618-03-2

Türk Söylence Sözlüğü, Deniz Karakurt'un, Ağustos 2011'de yayınlanan kitabı. Türk söylencelerindeki temel unsurlar ve bileşenler tespit edilerek bir sözlük haline getirilmiştir. Derlemelerden veya başkalarına ait yapıtlardan yararlanılmasının yanı sıra yazar Anadolu’nun değişik yerlerinde kırsal hayatın içinde bulunarak pek çok motifi, figürü bizzat işitmiştir.

Türk mitolojisine dair (zaten çok az olan tüm kaynaklar içerisinde)[not 1] Türkiye'de yazılmış ilk sözlük olan kitabın[not 2] klasik versiyonu ücretsiz olarak dağıtılmış ve e-Kitap versiyonunun da serbestçe paylaşılmasına izin verilmiştir. Yerli ve yabancı internet medyasında kitap tanıtım sitelerinde eserle ilgili çeşitli yorumlara yer verilmiş ve tanıtımı yapılmıştır.

“Eskiden kış günlerinde köy topluluğunun ortak malı olan köy odalarında ocağın etrafında günlerce, hatta haftalarca süren masalsı öyküler anlatılırdı. Bunlar teknolojinin henüz gelişmemiş olduğu dönemlerde dizi filmlerin, arkası yarınların yerini tutardı. Ben çocukluk yıllarımda bu sözlü anlatım geleneğinin son örneklerine tanık olma fırsatını yakaladım.”
– Deniz Karakurt / Pusula Gazetesi, Röportaj Alıntısı – [1]

İç bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Pusula Haber Gazetesi, Sivas, Kasım 2009

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Türk Mifoloji Sözlüyü, Azerice, (Çeviri: Türk Mitolojisi Ansiklopedik Sözlük), Celal Beydili (Memmedov), Yurt Yayınevi, 2004 (Sayfa - 10,11; Önsöz). Prof.Dr. Özkul Çobanoğlu, bu alanda (Türkoloji / Türk mitolojisi) yazılmış sadece üç kitap olduğunu belirtmektedir.
  2. ^ Türk Mifoloji Sözlüyü, Azerice, (Çeviri: Türk Mitolojisi Ansiklopedik Sözlük), Celal Beydili (Memmedov), Yurt Yayınevi, 2004 (Sayfa - 5,6,7; Editör Notu). Editör, Hayrettin İvgin tarafından bu alanda yazılmış olan kaynakların azlığına vurgu yapılmakta ve eserin Türkiye'de bir ilk olduğu belirtilmektedir. Ancak bahsi geçen eser Azerice'den çeviridir ve ilk basımı 2003 yılında Azerbaycan'da yapılmıştır (Sayfa-II / Künye).