Stent

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Stents for peripheral vessels

Tıpta, bir hastalığa bağlı lokalize akış daralmasını önlemek için ya da cerrahi operasyonlara yardımcı olması için takılan yapay bir "tüp"dür.

{Stent nedir?)

"Stent" kelimesinin nereden geldiği konusu belirsizdir. Kelimenin kökeninin eskiden giysileri sertleştirmek manasına gelen 'stenting' fiilinden türediği tahmin edilmektedir. Bir diğer iddia ise İngiliz dişçi Charles Stent (1807-1885) tarafından 1856 yılında icat edilen bir bileşiğin yüz cerrahisinde kullanılmasıyla literatüre girdiğidir. Stentler vücudun çeşitli yapılarını açmak için kullanılırdı ancak tıbbi pratikte kullanılan ilk "stentler" başlangıçta "Wallstents"olarak kabul edilmişlerdi.Fakatt stenti bir hastalık sanmayınız.Stent ameliyatlarda kullanılan bir yardımcı alettir.Hastanın neşter yardımı ile kesilen bir şeyi açmak için kullanılır.stent hakkında fazla bilgi yoktur zaten neden stent denildiğide bilinmemektedir stent kelimesi bir filmden gelmektedir.Stentin ingilizce kelime anlamı yoktur.

Stent Tipleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Koroner Arterler[değiştir | kaynağı değiştir]

En çok bilinen türleri Koroner Arter, Bare-Metal Stent, İlaç Salınımlı veya Kaplı Stent'tir.

Koroner stentler da anjiyoplasti olarak bilinen bir perkütan koroner prosedürü esnasında yerleştirilir.

Üriner Sistem[değiştir | kaynağı değiştir]

Böbrekte kullanılmış bir stent örneği.

Üreteral stentler idrar yolunun açıklığını sağlamak için kullanılır. Bu metod böbrek taşının çıkışını kolaylaştırmak için kullanılır. İdrar yolunun içinde veya etrafında olabilecek tümörlerin üreteri sıkıştırma ihtimaline karşı kullanılabilir. Birçok durumda bu tümörler ameliyat edilemez olup stentler idrar yoluna idrarın gelmesini sağlamak amacıyla kullanılırlar. Eğer drenaj uzun süre tehlikeye atılırsa böbrek zarar görebilir. Üreteral stentlerin genel komplikasyonları;iltihaplanma ve stentte tıkanmadır.


Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]