Spil Dağı Milli Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Spil Dağı Millî Parkı
Tür Millî Park
Bulunduğu Yer Spil Dağı / Manisa
Harita {{{Harita}}}
Koordinatlar
Kapladığı Alan 6.693,5 hektar
Açılış Tarihi 1968
İşletmeci
Durum Faaliyette
İntenet sitesi {{{İnternet sitesi}}}

Spil Dağı Millî Parkı, 1968 yılından beri milli park sıfatı taşımakta olup, Manisa İl Çevre ve Orman Müdürlüğü'ne bağlıdır.

Spil Dağı Milli Parkı

Adres : Manisa dağ yolu 23. km 45000 Beyşehir/Konya. Tel : +90 236 237 10 65 Faks: +90 236 237 10 63 Koordinat : 38°33’01.06”K – 27°26’49.11”D

Alan : 5 505 Dönüm (5 505 000 M2)

İlan yılı : 1968

Açıklama : Jeolojik yapı zenginliği, tabii ve endemik bitki ve hayvan toplulukları ile doğa yürüyüşleri, eğitim, dağ ve orman sporları, dinlenme ve eğlenme, piknik, turizm, fotoğrafçılık gibi olanaklar sunuyor.

1968 yılından beri milli park sıfatı taşımakta olup, Manisa İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne bağlıdır.22.04.1968 tarihinde milli park ilan edilmiştir.

At alanı(piknik alanı) bölgesinde jandarma karakolu ve 29 adet çeşitli büyüklüklerde bungalov evi bulunur. Bungalovlarda ücretli konaklama imkanı mevcuttur. Dağın coğrafi avantajları bazı sportif aktivitelere imkan sağlamaktadır; yamaç paraşütü, dağcılık/yürüyüş(trekking), bisiklet, enduro, mağara, kanyon ve off road. Spil Dağı At Alanı mevkiinde ücretli günübirlik piknik alanı bulunur.

1200 metre yüksekliği bulunan Spil dağı milli parkı Ege Bölgesi nin Manisa ili sınırları içindedir. 1966 yılında ilan edilmiştir. Yüz ölçümü 6.867 hektardır. Karstik yapıda olan Spil Dağı kanyonlara, mağaralara ve dolinlere sahiptir. Kızılçam, karaçam akça ağaç, karaağaç, ardıç, çam, meşe gibi ağaç türleri ile maki florası elemanları milli parkın odunsu bitki türlerini temsil ederler. Otsu bitkilerden 20 kadarı endemiktir. Ünlü Manisa lalesi de milli parkta doğal olarak yetişmektedir. Milli parkta karaca, yaban keçisi, tilki, porsuk, sansar, sincap gibi memeli hayvanlarla; ötücü ve yırtıcı kuşlar ve sürüngenler yaşamaktadır.

spil-dagi-milli-parki2

Şehrin hemen güneyinde yükselen Spil Dağı’nda yer alan Milli Park Manisa’dan 23 km’dir. 60 m. Yükseklikten başlayarak zirvede 1517 metreye ulaşan Spil Dağı şehre oranla 10-15 derece kadar daha serindir. Sandıkkale, Tantalos kalesi gibi arkeolojik, Kybele gibi mitolojik değerleri, mağara, in, kanyon, dolin gibi jeofizik formasyonları ve panoramik güzellikleri ile ülkemizin en güzel parklarından biridir. Spil Milli parkı laleleriyle ünlüdür. Osmanlı İmparatorluğu zamanında bir devre adını veren lalelerin Spil Dağı’ndan götürüldüğü rivayet edilmektedir.

Milli Park’ın mutlak koruma sahası olan Seyirtepe çevresinde endemik bitki türleri, derin vadiler, kar ve rüzgarın şekillendirildiği yaşlı çam ağaçları bulunmaktadır. Bitki örtüsü yönünden zengin olan milli parkta 600m. yüksekliğe kadar kızılçam daha yukarılarda ise karaçam ve karışık olarak meşe, ardıç, çınar, laden, defne, berberis, kuşburnu ve yaban mersini bulunmaktadır. Yaban hayatı bakımından da keklik, tavşan, çakal, yaban domuzu ve birçok ötücü kuş cinsi parkta yaşayan hayvanlardır.

spil-dagi-milli-parki3

Milli parkın asıl yerleşim sahası olan Atalanı’nda piknik tesisleri, kamp alanı, 24 adet dinlenme evi, kır gazinosu, Atalanı Kır Kahvesi ve Çampınar Gazinosu devamlı hizmete açıktır. Konu ile ayrıntılı bilgi Milli Park Başmühendisliğinin aşağıda belirtilen adres ve telefonlarından alınabilir.

Spil dağında konaklama yapabilir, bunun için rezervasyon yaptırmanız gerekir konaklama fiyatları oldukça uygundur.

Alıntı: http://www.parklarimiz.com/spil-dagi-milli-parki.html