Sonsuz dönüşümler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Şablon:Technical

matematik'te,sonsuz dönüşüm bir sınırlayıcı küçük dönüşüm formudur. örneğin üç-boyutlu uzayda bir katı cisim sonsuz dönüşü hakkında konuşabiliriz. Bunun geleneksel gösterimi bir 3×3 Çarpık-simetrik matris A iledir. Bu gerçek uzayda dönüş matrisi değildir;ama bir ε parametresi için elimizde küçük gerçek değerleri var

I+\varepsilon A

üst sıradaki nicelikler için küçük bir dönme ε2.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

sonsuz dönüşümlerin Kapsamlı bir teorisi ilk Sophus Lie tarafından verilmişti,aslında bu,onun çalışmalarının merkezinde yer aldı,Lie grubu olarak adlandırılır ve onlara eşlik eden Lie grubu beraberindeki Lie cebri denir geometrik rollerinin belirlenmesi ve diferansiyel denklemlerin özel teorisi ayırıcıdır.Sonsuz dönüşümlerin tam olarak tanımlayıcısı olan soyut bir Lie cebri'nin,grup teorisi aksiyomlarının simetrisini somutlaştırmak gibi özellikleri vardır "Lie cebri" terimi 1934 yılında Hermann Weyl tarafından tanıtıldı, o zamana kadar Lie grubunun sonsuz dönüşümlerin cebri olarak bilinmekteydi. Örneğin,çapraz çarpım tarafından sağlanan,bir çarpık-simetrik matris bir 3-vektör ile tespit edildikten sonra sonsuz rotasyon durumu içinde,bir Lie cebri yapısıdır. Dönüşleri için bir eksen vektör seçiminde bu rakam, Jacobi özdeşliği tanımı çapraz çarpımlarını iyi bilinen bir özelliğidir. homojen fonksiyonların Euler teoremi Bir sonsuz dönüşüm bu en eski örneği gibi kabul edilmiştir olabilir oldu. n değişken x1, ..., xn burada bir F fonksiyonu durumudur. şimdiraçısının homojenliği,tatmin edicidir:

H\cdot F=rF \,

ile

H=\sum_i x_i{\partial\over\partial x_i},

bir diferansiyel operatör'dür.Bu özelliklerden

F(\lambda x_1,\dots, \lambda x_n)=\lambda^r F(x_1,\dots,x_n)\,

biz etkin diferansiyelle sırasıyla λ ve sonra λ kümesini 1'e eşitleyebiliriz. Bu da homojen özelliğine sahip düzgün bir fonksiyonu F için gerekli durum olur;o da yeterlidir (Schwartz dağılımı kullanarak biz burada matematiksel analiz durumlarını azaltabiliriz),içinde bizim ölçek işlevli bir tek-parametre grubu var ki,Bu çerçeve tipiktir;ve aslında bu bilgiler bir birinci-dereceden diferansiyel operatör'dür bir sonsuz dönüşüm olarak kodlanmistir.

Taylor teoreminin Operatör versiyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

operator denklemi

e^{tD}f(x)=f(x+t)\,

burada

D={d\over dx}

Taylor teoreminin versiyonu bir operatördür — ve bu nedenle yalnızca uyarılar altında f analitik fonksiyon olarak geçerlidir.yoğun olarak operatör kısmı, D sonsuz dönüşüm etkisi gösterir, gerçek hat yoluyla üstelin genel dönüşümleridir.Lie teorisi içinde, bu genelleştirilmiş tek yoldur.Herhangi bağlıLie grubu,sonsuz üreteç ile inşa edilebilir (bu grup Lie cebri için bir temeldir );Baker–Campbell–Hausdorff formula içinde verilir. Operatör kısmına yoğunlaşırsak üstel yoluyla gerçek çizginin ötelemelerini üreten bu, D Lie teorisinde bir sonsuz dönüşüm etkisi gösterir , bu yol uzun bir genelleştirilmiştir.Herhangi Lie grubuna bağlı, sonsuz jeneratör vasıtasıyla inşa edilebilir.Baker-Campbell-Hausdorff formülü'nde verilen açıklıkla her zaman yararlı olmayan bilgiler kullanılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]