Sizinkiler - Çatlak Yumurtalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Çatlak Yumurtalar
Catlak yumurtalar logo.png
Format Çizgi Dizi
Yaratan Salih Memecan
Geliştiren RAATSIZ
Senarist Salih Memecan
Alp Türkbiner
Baran Güler
Erge Özcan
Yönetmen Yücel Çavdar
İsmail Günbay
Diren Ayhan
Tema müziği bestecisi Kamil Yerge
Ülke TR
Dili Türkçe
Sezon sayısı 2
Bölüm sayısı 26 (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Yapımcı Mart Ajans
Yayın bilgileri
Kanal TRT Çocuk
Yayın tarihi 31 Aralık 2012

Salih Memecan’ın sevimli karakterleri Limon ile Zeytin'in, 4-8 yaş grubunu hedef alan “Çatlak Yumurtalar” çizgi film serisi ile artık televizyonda. Limon ile Zeytin'in’in eğlenceli ve heyecanlı maceralarının, beşer dakikalık her bir bölüme özel gizli mesajlar eşliğinde anlatıldığı bu çizgi film serisi, çocukları ekran başına kilitleyecek.

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

Her bölümde kendilerine yeni bir görev edinen Limon ile Zeytin, zengin hayal güçleri sayesinde kılıktan kılığa girerek, bu görevleri yerine getirmeye çabalar. Çatlak Yumurtalar’ın heyecanlı maceraları çocuklara hem eğlenceli hem de eğitici vakit geçirtmeyi amaçlamaktadır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Limon - Ailenin sevimli üyesi Limon, çok neşeli, bazen sakar, azıcık hayalperest, çok marifetli ama biraz tembel. Yemek yemeyi hiç sevmiyor, özellikle de bamyadan nefret ediyor. En iyi arkadaşı Zeytin.
 • Zeytin - Macera düşkünü Zeytin, çok sevimli, çoğunlukla haylaz, biraz gürültücü, bazen huysuz ama her zaman sürprizlerle dolu. Ders çalışmayı hiç sevmiyor. En büyük eğlencesi Limon’a çeşitli şakalar yapmak.
 • Çıtçıt - On parmağında on marifet Çıtçıt Hanım evin her şeyi. Çok hamarat, biraz otoriter, yeri geldiğinde iyimser, fazlaca romantik ve her zaman mükemmel bir anne. En büyük takıntısı kilosu, en sevdiği şey inci kolyesi.
 • Babişko - Evin direği Babişko rahatına ve uykusuna düşkün, eğlenceye hazır, bazen romantik, azıcık unutkan ama ailesine çok düşkün. Spor yapmayı sevmiyor, gazete okumak en büyük zevki.
 • Proto - Atik, tetik, çevik Proto, her zaman, her yerde, her işte.
 • Öğretmen - İdealist ve sevgi doludur. Mesleğini çok ciddiye alır ve en büyük amacı çocuklara elinden geldiğince çok şey öğretmektir.
 • Edon - Sınıfa yeni gelen çocuk. Sınıfın en yakışıklı çocuğu. Bütün kızlar ona aşık. Kızlarla hiç ilgilenmiyormuş gibi yapıyor ama aslında hepsi tarafından beğenilmek çok hoşuna gidiyor. Çok atletik ve sportmen biri. En sevdiği şey arabalar. Büyüyünce araba yarışçısı olmak istiyor.
 • Akide - Çok güzel bir sesi var. Tenefüslerde kendi kendine şarkı söylüyor. En sevdiği ders müzik dersi. Büyüyünce şarkıcı olmak istiyor.
 • Akönpokön - Sınıfın en çalışkan öğrencisi. Kitap okumayı ve ders çalışmayı çok seviyor. En sevdiği şey belgesel izlemek. Büyüyünce bilim adamı olmak istiyor.
 • İzo - Sınıfın en yaramazı. Çok hareketli ve afacan bir çocuk. Ders çalışmayı sevmiyor. Sokakta top oynamaya bayılıyor. Büyüyünce futbolcu olmak istiyor.
 • Gakguk - Sınıfın en saf çocuğu. Kim ne derse inanıyor. En sevdiği mevsim yaz ve en çok sevdiği şey plajda olmak. Yüzmeyi ve kumdan kale yapmayı çok seviyor. Büyüyünce bir sahil kasabasında yaşayıp balıkçı olmak istiyor.
 • Oso - Diyabet hastası. Herşeyin en doğrusunu kendisinin bildiğini düşünüyor. Çok konuşuyor ve her konuda fikrini söylüyor. Büyüyünce çok zengin bir iş adamı olmak istiyor.
 • Mihni - Sınıfın en iyi kalpli çocuğu. Çok yardımsever. Bir böceği bile incitemez. Haksızlığa tahammülü yok. Sınıfta kavga çıktığı zaman hemen duruma müdahale ediyor. Büyüyünce polis olmak istiyor.
 • Mo - Sınıfın en korkak çocuğu. Sivrisinekten bile ödü kopuyor. Bu yüzden tenefüste bahçeye bile çıkmıyor. Derslerinde başarılı. En sevdiği şey resim yapmak. Büyüyünce ressam olmak istiyor.
 • Gülbo - Sınıfın en obur çocuğu. En sevdiği şey hamburger yemek. Spor yapmaktan hiç hoşlanmıyor. Annesini yemek yaparken izlemeye bayılıyor. Büyüyünce kendi restaurantını açmak istiyor.
 • Anini - Sınıfın en sevilen kızı. Çok akıllı ama inek bir öğrenci değil. Bıcır bıcır konuşuyor, herkesle iyi geçiniyor. Müzik dinlemek en sevdiği şey. Büyüyünce politikacı olmak istiyor.
 • Usi - Büyümüş de küçülmüş bir kız. Çok bilmiş. Ama antipatik değil. En sevdiği şey bebekleriyle evcilik oynamak. Annesini taklit etmeyi çok seviyor. Büyüyünce anne olmak istiyor.
 • Kleo - Moda düşkünü bir kız. En sevdiği şey alışveriş yapmak ve moda dergilerini okumak. Makyaj yapmaya ve süslenmeye bayılıyor. Büyüyünce aktris olmak istiyor.
 • Suşi - Sınıfa sonradan gelen bir öğrenci. Türk ama yurtdışında yaşamış. Türkçesi biraz bozuk. Çok güzel bir kız. En sevdiği şey dans etmek ve bale yapmak. Büyüyünce balerin olmak istiyor.
 • Neyney - Sınıfın en ukala çocuğu. Hazırcevap. Herkesin söylediğinin aksini iddia edebiliyor. Söz kavgası çıkarmaya bayılıyor. Büyüyünce avukat olmak istiyor.
 • Çıtrpıtr - Sınıfın en çıtkırıldım ve narin kızı. Kısık sesle konuşuyor, kavga edenlerden hiç hoşlanmıyor. Çok kolay ağlıyor, çok kolay küsüyor. Bu yüzden birçok çocuk onunla dalga geçiyor. Büyüyünce yazar olmak istiyor.
 • Miri - Sınıfın en çalışkan kız öğrencisi. En iyi arkadaşı Akönpokön. Birlikte ders çalışmaktan hoşlanıyorlar. Biraz uyuz bir kız. Herkesi eleştiriyor. En sevdiği şey ansiklopedi okumak. Büyüyünce doktor olmak istiyor.
 • Zifr - Kızlarla pek geçinemiyor. Bebeklerle oynamak yerine erkeklerle futbol oynamayı tercih ediyor. En iyi arkadaşları hep erkek. En sevdiği şey aksiyon ve macera filmleri izlemek. Büyüyünce TV programcısı olmak istiyor.

Bölüm Listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölümler ve TRT Çocuk kanalı ilk yayın tarihleri

Bölüm Adı Yayın Tarihi Bölüm Açıklama
Arka Kapı 31 Aralık 2012 1 Limon ile Zeytin heyecanla en sevdikleri yazarın imza gününe giderler. Kapıda uzun bir kuyruk vardır. Özel güvenlik Proto, içeride sadece bir kişilik yer kaldığını söyler. Bakalım Çatlak Yumurtalar en sevdikleri yazardan imza almayı başarabilecekler mi?
Cımtıstak 01 Ocak 2013 2 Limon ile Zeytin değişik müzik aletlerini çalmayı öğrenmek istemektedirler. Bunun üzerine Babişko onları müzisyen Proto’nun dükkanına götürür. Proto, Limon ile Zeytin’e bir demo kaydı yapmayı teklif eder. Bakalım Çatlak Yumurtalar bu işte başarılı olacaklar mı?
Çıtçıt Hanım'ın Kurabiyeleri 02 Ocak 2013 3 Çıtçıt Hanım çok lezzeetli kurabiyeler yapmaktadır. Bir gün bu hobisini işe dönüştürmeye karar verir. Kendisine yardımcı olarak da, Limon ile Zeytin’i seçer. Bakalım Çatlak Yumurtalar, Çıtçıt Hanım’a yardım edebilecekler mi?
Dikkat Öğretmen 03 Ocak 2013 4 Okul çıkışında Limon’lara gitmek istediğini söyleyen öğretmenin, Çıtçıt Hanım’a anlatacağı bir konu vardır. Yaramazlık yaptıkları için cezalandırılacaklarını düşünen Limon ile Zeytin, öğretmenin eve gitmesini engellemek isterler. Bakalım Çatlak Yumurtalar bu işte başarılı olabilecekler mi?
Define Peşinde 04 Ocak 2013 5 Öğretmen ertesi gün matematik dersinden sözlü yapacağını söyler. Ders bitiminde de Limon ile Zeytin’e bir define haritası verir. Bakalım Çatlak Yumurtalar hem defineyi bulup hem de sözlüye çalışabilecekler mi?
Gitti Elektrik 07 Ocak 2013 6 Limon’ların evinde elektrikler kesilir. Arıza giderilene kadar tüm aile bowling oynamaya karar verir. Babişko ve Çıtçıt Hanım’a karşı Limon ile Zeytin! Bakalım Çatlak Yumurtalar’ın bowling macerası nasıl sonuçlanacak?
Gizemli Hayvan 08 Ocak 2013 7 Limon ile Zeytin ormana kamp yapmaya giderler. Burada orman adamı Proto ile tanışırlar ve gizemli bir hayvan sesi duyarlar. Proto’nun ormandaki gizemli hayvana zarar verdiğini düşünürler ve onu kurtarmaya karar verirler. Bakalım Çatlak Yumurtalar gizemli hayvanı Proto’dan önce bularak kurtarmayı başarabilecekler mi?
Gizemli Tıkırtı 09 Ocak 2013 8 Limon ile Zeytin, yatma vaktini çoktan geçirmişlerdir. Telefonla konuşurlarken, Limon alt kattan bir tıkırtı duyar. Bunun üzerine Zeytin koşarak Limon’un yanına gelir. Bakalım Çatlak Yumurtalar bu gizemli tıkırtının sırrını çözebilecekler mi?
Havuz Problemi 10 Ocak 2013 9 Limon ile Zeytin tatile giderler. En çok yapmak istedikleri şey havuza girmektir. Ancak önlerinde küçük (!) bir engel vardır: Cankurtaran Proto! Bakalım Çatlak Yumurtalar Proto’yu alt edip, istedikleri gibi havuza girmeyi başarabilecekler mi?
Küçük Koçlar 11 Ocak 2013 10 Okulda basketbol seçmeleri vardır. Limon ile Zeytin, takıma girebilmek için isimlerini yazdırırlar. Bakalım Çatlak Yumurtalar seçmeleri kazanıp, basketbol takımına seçilebilecekler mi?
Küçük Korsanlar 14 Ocak 2013 11 Limon ile Zeytin evde top oynarlarken Babişko’nun antika gemi maketini kırarlar. Babişko bu işe çok üzülür. Bakalım Çatlak Yumurtalar hatalarını telafi ederek Babişko’nun gönlünü almayı başarabilecekler mi?
Olmak ya da Olmamak 15 Ocak 2013 12 Çatlak Yumurtalar tiyatro oyuncusu olmak isterlerse ne olur? Yanıtı “Olmak ya da Olmamak” adlı yeni bölümde…

Limon ile Zeytin, Proto’nun oyununu izlemeye giderler. Artık en büyük hayalleri onun gibi ünlü bir tiyatro oyuncusu olmaktır! Peki ama nasıl? Tabi ki de Proto’nun yardımıyla... Bakalım Çatlak Yumurtalar, oyuncu olmanın sırlarını öğrenebilecekler mi?

TV 16 Ocak 2013 13 Limon ile Zeytin televizyonda çizgi film izlerler. Ancak Babişko haberleri izlemek ister. Bu yüzden küçük bir kumanda kavgası çıkar ve bu sırada televizyon bozulur. Bakalım Çatlak Yumurtalar kendilerine yeni bir eğlence bulabilecekler mi?
Yeni Komşu 17 Ocak 2013 14 Mahalleye yeni taşınan Edon evinde bir havuzbaşı partisi vermektedir. Tüm çocuklar partide çok eğlenir. Ancak Limon ile Zeytin, popülerliklerinin azalacağını düşünürler. Bu yüzden tüm yeteneklerini göstermeye karar verirler. Bakalım Çatlak Yumurtalar tüm dikkatleri üzerlerine çekmeyi başarabilecekler mi?
Yetenek Yarışması 18 Ocak 2013 15 Limon ile Zeytin’in okulunda yetenek yarışması düzenlenmektedir. Bakalım Çatlak Yumurtalar özel rap danslarıyla katıldıkları yarışmayı kazanabilecekler mi?
İyi ki Doğdun Babişko 21 Ocak 2013 16 Açıklama Yazısı...
Tablo Faciası 22 Ocak 2013 17 Açıklama Yazısı...
Köpek Bakıcıları 23 Ocak 2013 18 Açıklama Yazısı...
Bir Festival Filmi Gün Ay Yıl 19 Açıklama Yazısı...
Benim Doğum Günüm Gün Ay Yıl 20 Açıklama Yazısı...
Kar Adam Gün Ay Yıl 21 Açıklama Yazısı...
Küçük Haberciler Gün Ay Yıl 22 Açıklama Yazısı...
Sevimli Misafir Gün Ay Yıl 23 Açıklama Yazısı...
Hayat Bilgisi Gün Ay Yıl 24 Açıklama Yazısı...
Dağınık Oda Gün Ay Yıl 25 Açıklama Yazısı...
Araba Yarışı Gün Ay Yıl 26 Açıklama Yazısı...

Ekip[değiştir | kaynağı değiştir]

Eser Sahibi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönetmen[değiştir | kaynağı değiştir]

Senaryo[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Salih Memecan
 • Alp Türkbiner (Cımtıstak, Çıtçıt Hanımın Kurabiyeleri, Define Peşinde, Dikkat Öğretmen, Gizemli Tıkırtı, Havuz Problemi, Küçük Korsanlar, Muzip Şakacı, Şampiyonlar Şampiyonu, TV, Yeni Komşu)
 • Baran Güler (Arka Kapı, Bir Festival Filmi, Gitti Elektrik, Gizemli Hayvan, İyi ki Doğdun Babişko, Küçük Korsanlar, Olmak Yada Olmamak, Yetenek Yarışması)
 • Erge Özcan (Araba Yarışı, Dağınık Oda, Hayat Bilgisi, Kar Adam, Köpek Bakıcıları, Sevimli Misafir, Tablo Faciası)
 • Naz Elkorek (Dağınık Oda)

Sanat Yönetmeni[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Alp Türkbiner (Cımtıstak, Çıtçıt Hanımın Kurabiyeleri, Define Peşinde, Dikkat Öğretmen, Gizemli Tıkırtı, Havuz Problemi, Küçük Korsanlar, Muzip Şakacı, Şampiyonlar Şampiyonu, Yeni Komşu)

Seslendirme Yönetmeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Seslendirme Sanatçıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Proje Yönetmeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Proje Koordinatörü[değiştir | kaynağı değiştir]

Modelleme (Modeling)[değiştir | kaynağı değiştir]

Dokulandırma (Texturing)[değiştir | kaynağı değiştir]

İskelet Giydirme (Riging)[değiştir | kaynağı değiştir]

Canlandırma Yönetici Şefi (Supervisor)[değiştir | kaynağı değiştir]

Canlandırma Sanatçıları (Animators)[değiştir | kaynağı değiştir]

Sahne Tasarımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Görüntü Derleme (Render)[değiştir | kaynağı değiştir]

Kompozisyon (Compositing)[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurgu[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzik-Ses Tasarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]