Sivastopol Kuşatması (1854-1855)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Sivastopol Kuşatması
Franz Roubaund'un yağlı boya tablosuSivastopol kuşatması
Tarih 1854-1855
Bölge Kırım Yarımadası
Sonuç Müttefiklerin zaferi
Taraflar
Fransa Fransız İmparatorluğu

Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Osmanlı İmparatorluğu Osmanlı İmparatorluğu
Flag of Kingdom of Sardinia (1848).svg Sardinya Krallığı

Flag of Russia.svg Rusya İmparatorluğu
Komutanlar
Osmanlı İmparatorluğu Ömer Paşa
Güçler
70.000 Fransız
60.000 Osmanlı
35.000 İngiliz
15.000 Sardinyalı
120.000 Rus
Kayıplar
75.000 Fransız
35.000 Osmanlı
16.323 İngiliz
2.500 Sardinyalı
102.000 Rus


Sivastopol Kuşatması (İngilizce: Siege of Sevastopol、Rusça: Оборона Севастополя / Oborona Sevastopolya; "Sivastopol Savunması"), Kırım Savaşı sırasında 17 Ekim 1854 - 11 Eylül 1855 tarihleri arasında Birleşik Krallık ve Fransa kuvvetlerinin, Osmanlı ve Sardinya'nın da aktif desteğiyle, Sivastopol'daki Rusya İmparatorluk Kuvvetleri'ne karşı gerçekleştirdikleri muharebedir.

Balaklava Limanı ve Sivastopol'e giden yol

Muharebeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekim ayın başında Fransa ve Birleşik Krallık birlikleri Balıklava'daki üslerinden hareket ederek Sivastopol'un güneyinde bulunan Hersones tepesi boyunca kuşatma hattını kurmaya yöneltmeye başladılar. Askerler tabyalar, bataryalar ve siperleri kazmaya başladılar.

Rusya İmparatorluk Kuvvetleri, Karadeniz Filosu'na bağlı savaş gemilerinin topları ve denizcileri de Sivastopol istihkamının savunması için kullandılar.

"Huts and Warm Clothing for the Army", Sivastopol Kuşatması sırasında kış giyim, kulübe için kereste ve diğer malzemeleri Kraliyet Ordusu'nun kampına taşıyan askerler ve kar kaplı manzarası. Yol kenarında yarı gömülü halde at ölüleri görünmektedir. (William Simpson, 13 Mart 1855)

Kuşatmanın İngilizler Açısından Sonuçları[değiştir | kaynağı değiştir]

İngiltere İmparatorluklardaki birçok önemli şehrin her birine bir çift top gönderdi.[1][2] Ek olarak, birçok top Sandhurst Askeri Akademisine ve Woolwich Askeri Akademisine gönderildi. Bu toplar şu anda Sandhurst Askeri Akademisinde bulunmaktadır. İkinci Dünya Savaşı sonrasında bu toplar yeniden adlandırıldı ve Waterloo ve diğer savaşlardan sonra bazı toplar Eski Kolejin önünden kayboldu.

İngiliz askeri töreninde kullanılan birçok Cascabel ( uzun top atışları yapan önden yüklemeli ağır top) toplatıldı ve Kahramanlık ödülü ile İngiliz Silahlı Kuvvetlerinde ödüllendi.

Kuşatma Esnasında Devam Edene Savaşlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Two 1799 Russian 24 Pdrs. Watch The St. Lawrence River In Quebec"
  2. ^ "The Russian SBML 18-pr at Waiouru", Royal New Zealand Artillery Association