Sistemik dolaşım

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Illu systemic circuit.svg

Sistemik dolaşım, oksijenlenmiş kanı kalpten vücüda götüren ve dönüşte kirli kanı kalbe taşıyan kardiyovasküler sistemin bir parçasıdır. Dolaşımın fizyolojik teoris ilk olarak William Harvey tarafından tanımlanıştır Bu terim Ibni Nefis tarafında ileri sürülen pulmoner dolaşım terimine karşı tezat oluşturmaktadır.

Yönü[değiştir | kaynağı değiştir]

Sistemik dolaşım kardiyovasküler sistemin bir parçası olarak adlanırılır. Kan bu sistemle vücüt hücrelerine taşınır ve kalbe geri döner. Kan sol ventrikülden vücudun en büyük damarı olan aorta gider. Aort kendinden daha kücük olan arterlere ve arteriollere son olarakta kapillere dallanır. Atık ürün ve karbondioksit difüzyon ile oksijen ve besinle yerdeğiştirir. Sonra kan venöz kapiller ve sonra da Vena kava inferior veya superiora gider. Son olarakta sağ atriuma geri döner

Arterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oksijenlenmiş kan aort kapağı içinden sol ventrikülden ayrıldıgında sistemik dolaşıma girer. Sistemik dolaşımın ilk bölümü aortdur. Büyük ve kalın duvarlı bir damar yapısındır. Aort diyaframdan üstünden geçen majör arterlere dallanır.

kalp ve damar sağlığı

Venler[değiştir | kaynağı değiştir]

Vücüt dokularına geçişlerinden sonra, kapiller venüllerle birleşir. Son olarak ta venöz sistem, vena cava inferior et superion gibi büyük ven damarlarıyla birleşirler. Bu iki büyük damar kanı sağ atriuma boşaltırlar.

Koroner damarlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kalp kendini kücük bir sistem yardımıyla besin ve oksijen yönünden destekler.

Portal venler[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel kural, kalpten cıkan arterlerin arteriol ve capillere ayrılması venlerin ise geri kalbe götürmesidir. Portal venlerde bir istisna vardır. İnsanlarda en önemli örnel hepatik vendir. Hepatik portal ven kapiller damarlar barsagın etrafını sararak kan emilimini ve besin emilimini sağlamasından ziyade direk olarak kalbe gider. Hepatik portal venler karaciğerde ikinci kez kapillere ayrlılır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Pulmoner dolaşım