Sinanlı, Ayaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Sinanlı, Ankara İli Ayaş İlçesine bağlı olup kuzeydoğusunda Çal Dağı; doğusunda Bakırcalık, İnkaya; güneyinde Toklu Dağlarının eteğine yerleşmiş bir kasabadır. Kasaba, kuzeydoğusunda Ayaş; güneyinde Polatlı; güneybatısında Oltan Kasabası; batısında Uğurçayırı ve Balçiçekle komşudur.

Sinanlı, Ayaş'a 5 km uzaklıkta olan ilçenin en büyük beldesidir. 680 hane olup 2500 nüfusu vardır. Tarihi ilçe ile aynı olan beldede Roma Seramikleri ve o döneme ait sütun başlıkları bulunmuştur. Büyük cami eski eser olarak yapmı 900 lü yıllara daanmaktadır.ipek yolu sinanlı kasabası üzerinden geçmektedir.Ilıca olarak bilinen tarihi eser romadan kaldıgı bilinmektedir.ayaş ilçesinin ilk beldesidir.

Belde halkı geçimini tarım ve hayvancılık ile sağlamaktadır. Beldede bulunan termal su imkânsızlıklardan dolayı geliştirilememiştir. Aynı zamanda dut ve domatesi ile ünlüdür.

Sinanlı’nın eski nüfus kayıtlarını incelediğinde ise kasabanın, Mahkeme, Cuma, Hocasinan, Gayran, Dereçeşme, Ayvalı ve Dönenoğlu mahallelerinden oluştuğunu görürüz.

Mahkeme mahallesinde Pınaraltı olarak isimlendirilen yer, kasabanın merkezini oluşturur. Aynı merkezde Han Yeri ismi günümüze kadar gelmiştir.

Eski adı Yeregömü olan Sinanlı Kasabası Sinanlı adını şu şekilde almıştır:

Kasaba’yı 1956 yılında ziyaret eden Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın eşi Reşide Bayar kasabanın ismini beğenmez ve isminin değiştirilmesini ister. Ankara’ya döndüğünde ise zamanın Maarif Müdürü Hasan Özbay’a emir verilerek kasabanın isminin incelenmesini istenir. Hasan Özbay ise köyün isminin tetkikinin ve değiştirilmesi için köye müfettiş Emin Altınkanat ‘ı gönderir. Emin Altınkanat da zamanın muhtarı Ahmet Büyükyavuz ile başöğretmen Mehmet Ertekin ile bir komisyon kurar. Komisyon tetkiki sonunda kasabanın Sinan isminde bir mimarı yetiştirdiği ve bu mimarın kasabanın Pınaraltı Çeşmesi’nin yapımını gerçekleştirdiği ve bu mahalleye isminin verildiği tespit edilir. Böylece komisyon Sinan Bey’in isminin sonuna eki getirerek kasabanın isminin SİNANLI olmasını kararlaştırarak vilayete bildirir ve 1957 yılında köyün adı Sinanlı olarak değiştirilmiş olur.

Sinanlı 1972 tarihinde belde olmuş, Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırlarını belirleyen 50 km yarıçap içinde kalmamasına karşın kendi isteği ile Büyükşehir sınırlarına girmiş, 2009 tarihinde belediye kaldırılarak Ayaş ilçesinin semti olmuştur.