Seyyid Cemaleddin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara


Bu sayfanın içeriği uygun değil ya da boş!


Hızlı Sil Bu sayfa, Vikipedi'nin hızlı silme politikası gereğince silinmesi için etiketlenmiştir ve bir hizmetlinin incelemesini beklemektedir.
Sayfanın silinmemesi gerektiğini düşünüyorsanız, bu şablonu kaldırmadan,
Nedeninizi tartışma sayfasında belirtiniz ya da
Sayfayı, silinme gerekçelerini ortadan kaldıracak biçimde düzenleyiniz.

Hizmetliler için: Lütfen sayfanın geçmişine, özellikle de son değişikliği; kontrol etmeden sayfayı silme; işlemini gerçekleştirmeyiniz.


Neden ? KD değil
Kim ? Bu sayfa üzerindeki en son değişiklik, 1 saniye önce Potkal (katkılar| kayıtlar) tarafından gerçekleştirildi.

Seyyid Cemaledin Arvasi ismiyle bilinir. Önemli İslam alimlerinden Abdülhakim Arvasi'nin yeğeni olan Cemalettin Parlakışık İstanbul'da çeşitli camilerde vaizlik yapmıştır. Mezarı İstanbul Eyüp'de Eyüp Sultan Mezarlığı'nda Necip Fazıl Kısakürek'in yanında bulunmaktadır.

Vefatının ardından Necip Fazıl Kısakürek İstanbul Cemalini kaybetti demiştir. Kendileri Meşayih-ı kiramdan ve Medresetül mütehassisin müderrisleriden Seyyid Abdülhakim-i Arvasi'nin biraderzadesi, İstanbul vaizlerinden faziletli Seyyid Hacı Cemaleddin Parlakışık efendi 10.10.1976'da vefat etmiştir. Naaşı Bakırköy'deki evinden alınıp öğlen namazını mütakib Eyyüb Camii'nden kaldırılarak Mürtaza Efendi mescidi yanındaki aile kabristanına defnedilmiştir.

Seyyid Cemaleddin, Kirazlı Mescid ve Beyazid camiilerinde kıymetli vaaz ve hutbeleri ile uzun seneler İstanbul halkını irşat etmiştir.