I. Serhas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Serhas sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Serhas (Xerxes)
Büyük Pers Kralı
Xerxes lash sea.JPG
Xerxes, Çanakkale Boğazı'nda
Hüküm süresi MÖ 485-MÖ 465
Önce gelen Pers Kralı I. Darius
Doğum tarihi MÖ 519
Doğum yeri İran
Ölüm tarihi MÖ 465
Ölüm yeri İran
Amestris
Hanedan Ahameniş İmparatorluğu
Babası Pers Kralı I. Darius
Annesi Atossa

I. Serhas veya Kserkses (Persçe: Hşayarşah (خشايارشاه)‎[1])(hükümdarlık: MÖ 486 – 465[2]) Ahameniş İmparatorluğu'nun Pers kralıydı. Yunanca Eski Pers hükümdar adlarından Xšayāršā (Hşayarşa) sözcüğünden gelen Serhas, "kahramanlar kralı" anlamına gelmektedir.[3]

Pers kralı I. Serhas, yıllardan bu yana babası Darius'un Yunanlara karşı başlattığı savaşı sürdürmek için hazırlanıyordu. Atina'ya karşı büyük orduyla sefere çıtı. MÖ 484'te Serhas komutasındaki ordu Anadolu'ya vardı ve Çanakkale'de, Çanakkale Boğazı (Dardanel)'in karşı kıyısında yer alan Abidos'a gemilerden bir köprü yapıp askerlerini boğazdan karşıya geçirdi. Herodot, Serhas'ın beş milyondan fazla adamı olduğunu söylese de, ozan Simonides bu sayının üç milyon dolayında olduğunu belirtir. Herodot, ordunun içerek ırmakları kuruttuğunu ve koca kentlerin erzağını tükettiğini de öne sürmektedir. Bu betimlemeler çok abartılmış olsa da kesin olan, Perslerin Yunanlardan sayıca üstün olduklarıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

I. Serhas yazıtı (Van Kalesi)
  1. ^ Ghias Abadi, R. M. (2004) (Persian). Achaemenid Inscriptions (کتیبه‌های هخامنشی)‎ (2nd edition bas.). Tehran: Shiraz Navid Publications. ss. page 107. ISBN 964-358-015-6. 
  2. ^ History Workshop - Chronological Tables
  3. ^ Strauss, Barry S., The Battle of Salamis: The Naval Encounter That Saved Greece - and Western Civilization, p. 36. Simon & Schuster, New York, 2004.
I. Serhas
Doğumu: MÖ 519 Ölümü: MÖ 465
Önce gelen
I. Darius
Pers Kralı (Şah)
MÖ 485–MÖ 465
Sonra gelen
I. Artaserhas
Mısır Firavunu
MÖ 485–MÖ 465