Selanik Krallığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Selanik Krallığı'nın genişlemesi.

Selanik Krallığı, IV. Haçlı Seferi'nden hemen sonra kurulan ve özellikle Tesalya'nın kuzeyiyle Makedonya'yı (1204-1224) içine alan Latin devleti.

1204'te Monferrato markisi I. Bonifacio için kuruldu; aslında kent halkının çağrısı üzerine Bonifacio tarafından kurulduğu sanılmaktadır. İmparator Flandreli Baudouin I'in bu krallığı kendisinden önce işgal etmeye kalkışmasına kızan Bonifacio, Edirne'yi kuşattı ve kendine Yunanlıların koruyucusu süsü verdi. Edirne kuşatmasını kaldırarak Boudouin'in Selanik'i geri vermesini sağladı, sonra krallığı fethetti. Epeiros'un eski Yunanlı despotu bir süre için ona sadık kaldı. Bonifacio, vasallarına, Atina, Thebai, Bodonitsa, Salona ve Negroponte (Eğriboz) fieflerini verdi. Hatta, Akhaia fatihleri olan Guillaume de Champlitte ve Geoffroi de Villehardouin'in saygısını kazandı. Ama İvan II Kaloyan Asen'in yönettiği bir Bulgar saldırısı üzerine geri çağrılan Bonifacio, Rodop'ta pusuya düşürülerek öldürüldü (1207). Selanik, ancak Bulgar çarının ölmesiyle kurtulabildi.

Naip Biandrateli Oberto, Bonifacio'nun oğlu ve vârisi Demetrios'u, daha büyük olan oğlu Guglielmo lehine tahttan indirmeye ve Latin İmparatorluğu'nun metbuluğunu sarsmaya çalıştı. Bunun üzerine imparator Heinrich, "Lombardlar savaşı"nı başlattı: Selanik'i işgal etti, Demetrios'a taç giydirtti (1209) ve Oberto'yu kovdu. Epeiros despotuyla Bulgarlar'ın yeniden başlayan saldırıları karşısında Demetrios, Batı'dan yardım almak zorunda kaldı. Despot Theodoros Angelos Dukas Komnenos, uzun bir kuşatmadan sonra Selanik'i ele geçirdi (1224). Demetrios, 1227'de Pavia'da, haklarını imparator II. Friedrich'e bırakarak öldü. Bununla birlikte İstanbullu II. Baudouin, 1266'da krallığı Bourgogne dükü Hugues'e verdi; ama Hugues krallığı sürdüremedi. Krallıktan geri kalan yerler (Atina, Bodonitsa), Akhaia prenslerinin egemenliğine girdi.

Ayrıca[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Bu maddenini yazılmasında Büyük Larousse Sözlük ve Ansiklopedisi'ndeki Selanik Krallığı maddesinden yararlanılmıştır.