Sedat Laçiner

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Sedat Laçiner (d. 1972 Kırıkkale), Türk akademisyen

Prof. Dr. Laçiner Uluslararası İlişkiler, Uluslararası Güvenlik ve Ortadoğu uzmanıdır. Çalışmalarında liberal bakış açısıyla tanınır. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi rektörü ve aynı üniversitenin BİİBF Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesidir. Türkiye'nin en genç rektörüdür. 1 Temmuz 1972 doğumlu Laçiner 15 Mart 2011'de, 38 yaşında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) rektörlüğüne atanmıştır.[1].

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu USAK kurucu başkanlığı (2004-2010), USAK genel Koordinatörlüğü (2010-2011) ve Ortadoğu Araştırmaları Merkezi ODAM Başkanlığı (2004-2011) görevlerinde bulunmuştur. Davos Economic Forum tarafından verilen "2006 Genç Küresel Lider" unvanı sahibidir.[2].

Prof. Dr. Sedat Laçiner Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Polis Akademis ve Bilkent Üniversitesi gibi çeşitli yükseköğretim kurumlarında Turkish Foreign Policy (Türk Dış Politikası'), Uluslararası Entegrasyon Kuramları, Ulusalararası Güvenlik ve Uluslararası Örgütler derslerini ve Güvenlik Bilimleri Enstitüsü'nde doktora düzeyinde Uluslararası Suçlar ve Terörizm derslerini vermiştir.

Laçiner çok sayıda kitap ve makalenin yazarıdır.

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk - orta -lise eğitimini Ankara'da aldı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mekteb-i Mülkiye) Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden 1994 yılında mezun oldu.

Gazi Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi alanında yüksek lisans eğitimine başlayan Laçiner, Milli Eğitim Bakanlığı bursunu kazanarak eğitimine İngiltere'de devam etti.

Manchester'da dil eğitimi ve araştırmalarda bulunan Laçiner Yüksek Lisans derecesini (MA) 1997 yılında 'onur derecesiyle' (distinction) İngiltere'de Sheffield Üniversitesi'nden aldı.

Doktora derecesini (PhD) ise 2001 yılında Londra Üniversitesi King's College'da 'ideoloji ve Dış Politika' konulu tezi ile yaptı.

 • Lisans (Ankara Üniversitesi SBF Uluslararası İlişkiler, 1994)
 • Yüksek Lisans (Sheffield University, 1997)
 • Doktora (King's College London, Londra Üniversitesi, 2001)

İş hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1993-1996 yılları arasında Milliyet Gazetesi'nde muhabir olarak çalıştı. Aynı gazetede başbakanlık muhabirliğine kadar yükseldi. Bu gazetede çok sayıda yazı dizisi ve habere imza attı.

Aydın, Adnan Menderes Üniversitesi öğretim üyesi olarak akademik çalışma hayatına başlayan Laçiner, kısa bir süre sonra Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, uluslararası ilişkiler bölümünde çalışmaya başladı.

Ermeni Araştırmaları Enstitüsü'nün kuruluş aşamasında yer aldı ve burada 3 yıl kıdemli araştırmacı olarak çalıştı. Ermeni Araştırmaları Dergisi ve Review of Armenian Studies dergilerinin kurucu kadrosunda yer aldı. Bu dergilerde yardımcı editör olarak çalıştı.

2002-2003 yılları arasında Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Ortadoğu Masası Başkanlığı'nı yürüttü. Aynı kurumda hakem ve editörlük görevlerinde bulundu.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), Türk-Ermeni İlişkileri Milli Komitesi (TEİMK), İcra Kurulu üyeliği de yapan Laçiner, 2003 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi müdürlüğüne atandı.

2004 yılından bu yana Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu'nun (USAK) başkanlığını yapıyor.

Gazetecilik Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Laçiner Henüz 3. sınıf öğrencisi iken Milliyet gazetesi tarafından düzenlenen Türkiye Sosyal Bilimler Yarışması'nda birinci oldu. Bu yarışma sonucunda aynı gazetede çalışmaya başladı. 2003'de anamuhalefet muhabirliği görevini yürüten Laçiner 2004'de Başbakanlık muhabirliği görevine getirildi. Laçiner Milliyet gazetesinde Anadolu'nun yükselen sanayii şehirlerini içeren çok sayıda dizi yazıya imza attı.Laçiner 2006 tarihinde yüksek lisans eğitimini sürdürebilmek için gazetedeki görevinden Başbakanlık Muhabiri iken ayrıldı.

Akademisyenlik döneminde de çeşitli gazetelerde yorum ve analiz yazıları yayımlanan Laçiner 2010 yılından bu yana Star Gazetesi'nde haftada 3 gün köşe yazısı yazmaktadır. Laçiner'in bu gazetedeki makaleleri daha çok uluslararası ilişkiler ve güvenlik konuları üzerinedir.

Laçiner Milliyet ve Star gazeteleri dışında çok sayıda ulusal ve uluslararası dergi ve gazetede ve tv'de görüşleri ve yazılarıyla yer almıştır.

Think Tank Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

1. ASAM[değiştir | kaynağı değiştir]

Prof. Dr. Sedat Laçiner Türkiye'de düşünce araştırma kuruluşları (think tank) alanında dikkat çekici isimlerden biridir. YÖK ve ASAM işbirliğiyle kurulan Ermeni Araştırmaları Enstitüsü'nün kurucu kadrosunda yer alan Prof. Dr. Sedat Laçiner bu dönemde Ermeni Araştırmaları ve İngilizce yayınlanan Review of Armenian Studies dergilerinin editör kadrosunda yer aldı. Laçiner 2003 yılında ASAM Ortadoğu Masası başkanlığını da yürüttü.

2003 Ekim'inden itibaren ise Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin kurucu müdürü oldu.

2. USAK[değiştir | kaynağı değiştir]

2004 yılında Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu'nu (USAK) kuran Dr. Laçiner 2010 yılına kadar USAK Başkanlığı görevini yürütmüştür. Laçiner, 2011 yılında USAK Koordinatörü olarak görevine devam etti. Laçiner 2004-2011 yılları arasında aynı zamanda Ortadoğu ve Afrika Araştırmaları Merkezi başkanlığı görevini de sürdürdü. Laçiner halen USAK Bilim Kurulu üyesidir.

Prof. Dr. Sedat Laçiner USAK yıllarında çok sayıda ulusal ve uluslararası medya faaliyetinde görüş ve yazılarıyla yer almıştır.

Rektörlük[değiştir | kaynağı değiştir]

Prof. Dr. Sedat Laçiner 15 Mart 2011 tarihinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü olarak atanmıştır. 24 Mart 2011 günü göreve başlayan Laçiner atanma öncesinde yapılan seçimlerde de mevcut rektörü geçerek öğretim üyelerinin oylarıyla birinci seçilmiştir. Laçiner halen rektörlük görevini devam ettirmektedir. Laçiner ÇOMÜ'nün 6. rektörüdür.

ÇOMÜ Rektörlük Seçimi[değiştir | kaynağı değiştir]

518 Öğretim Üyesinin katılımıyla Şubat 2011'de yapılan 2011-2015 dönemi ÇOMÜ rektörlük seçimlerinde oy kullanan öğretim üyelerinin 1/3'ünün oyunu alan (179 oy) Prof. Dr. Sedat Laçiner birinci olarak YÖK'e aday olarak gönderildi. Prof. Dr. Sedat Laçiner'in en yakın rakibi mevcut Rektör Prof. Dr. Ali Akdemir oldu.

Oylama sonuçlarına göre sıralama şöyle gerçekleşti:

Prof. Dr. Sedat Laçiner: 179, Prof. Dr. Ali Akdemir: 168, Prof. Dr. Erdinç Yiğitbaş: 89, Prof. Dr. Muammer Karaayvaz: 32, Prof. Dr. A. Adem Tekinay: 18, Prof. Dr. Sefa Dereköy: 13, Prof. Dr. Remzi Kıncal: 11, Geçersiz Oy:8

YÖK üyeleri oylama sonuçlarına uyarak listeyi aynı şekilde Cumhurbaşkanlığı Köşkü'ne gönderdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise 15 Mart 2011 günü Prof. Laçiner'i ÇOMÜ'nün yeni rektörü olarak atadı. Mevcut rektörün görev süresinin dolduğu 26 Mart 2011 günü ise devir teslim töreni yapılarak yeni rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner görevine başladı. Laçiner böylece 38 yaşında rektörlük görevine gelerek Türkiye'nin bu alana atanan en genç ismi oldu.

2015 yılında yapılan rektörlük seçimlerinde 237 oy alan Laçiner 19 Mart 2015 tarihinde yayınlanan atama kararı ile rektörlük görevine devam etmiştir.[3]

Medya Faaliyetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Prof. Dr. Sedat Laçiner Star günlük gazetesinin düzenli yazarlarından biridir. Salı, Perşembe ve Pazar olmak üzere Laçiner hafta 3 gün bu gazetede köşe yazıları kaleme almaktadır.[4]. Laçiner ayrıca her hafta TRT Haber kanalında yayınlanan Açı adlı haber-yorum programının Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan ve Prof. Dr. Talip Küçükcan ile birlikte düzenli yorumcularındandır. Laçine rayrıca ulusal ve ulusalararası pek çok tv ve gazetede yorum ve eleştiriler yapmaktadır.

Davos Ekonomik Forumu Genç Küresel Lider Unvanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dr. Laçiner 2005 yılında Davos Ekonomik Forumu YGL tarafından '2006 Genç Küresel Lider' seçildi. Prof. Dr. Sedat Laçiner entellektüeller kategorisinden bu ödüle layık görülen ilk ve tek Türk oldu.

Üyelik ve Editörlük[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Dr. Laçiner YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) Türk-Ermeni İlişkileri Milli Komitesi (TEİMK) üyesidir.
 • Laçiner aynı zamanda YÖK Başkanlık Danışmanlığı görevini de sürdürmektedir (2008-).
 • Dr. Laçiner Davos Ekonomik Forumu tarafından "2006 Genç Küresel Lider" (2006 Young Global Leader) unvanına layık görülmüştür. Laçiner bu listeye entellektüeller kategorisinden girmiştir ve Türkiye'den bu kategoride yer alan seçilen ilk ve tek kişidir.

Araştırma alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkçe Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Hangi PKK, (İstanbul: Hayy Kitap, 2012) [5].
 • Dışımızdaki PKK, İçimizdeki İsrail, (İstanbul: Hayy Kitap, 2011)
 • 11 Eylül Sonrası Ortadoğu, (A. Celalifer ile edit), (Ankara: 2011)
 • Yemen Dosyası, Fakirlik ve Terör Arasında Kalmış Bir Ülke (S. Açıkalın ile), (Ankara: 2010).
 • Hangi Ermeni Sorunu, (Ankara: 2009). ISBN 9786054030170. 256 sayfa.
 • Türk Dış Politikası, Tebliğler, (H. Necefoğlu ve H. S. Özertem ile ortak editör) (Ankara: 2009). ISBN 978-605-4030-11-8. 334 sayfa.
 • Ermeni Sorunu, Diaspora ve Türk Dış Politikası, (Ankara: USAK, 2008). ISBN 978-605-4030-07-1. 654 sayfa
 • Türkler ve Ermeniler, Bir Uluslararası İlişkiler Çalışması, (Ankara: USAK, 2005). Genişletilmiş 2. Baskı.
 • Türkler ve Ermeniler, Bir Uluslararası İlişkiler Çalışması, (İstanbul: Kaknüs, 2004). 408 sayfa. ISBN 975-256-002-4.
 • Türkiyeli Avrupalı, Türkiye'nin Üyeliğinin AB'ye Olası Etkileri, (İ. Bal ve M. Özcan ile birlikte) (İstanbul: USAK ve Hayat Yayınları, 2004). 260 sayfa. ISBN 975-6218-09-6.41
 • Irak Küresel Meydan Savaşı ve Türkiye (Ankara: Roma, 2004). 359 sayfa. ISBN 975-6349-07-7.
 • Irak Krizi (Ü. Özdağ ve S. Erkmen ile ortak editor), (Ankara: Asam, 2003).
 • Ermeni Sorunu El Kitabı, (ortak yazar) (Ankara ve Londra: TEIMK ve EREN, 2003).
 • Ararat, Sanatsal Ermeni Propagandası, (Ankara: EREN, 2002), (Ş. Kantarcı ile ortak yazar).
 • Bir Başka Açıdan İngiltere, (editör) (Ankara: Asam, 2001, ed.).
 • ABD - İngiltere İlişkileri: 'Özel' Bir İlişki, (Ankara: Asam yayınları, 2001). 64 sayfa.
 • İngiltere, Terör, Kuzey İrlanda Sorunu ve İnsan Hakları, (Ankara: Asam Yayınları, 2001). 64 sayfa.
 • Açık Kapı Politikasından Yabancı Düşmanlığına: İngiltere'de Dış Göç ve Irk İlişkileri, (Ankara: A.s.a.m. Yayınları, 2001). 52 sayfa.

İngilizce kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • European Union with Turkey, (Ankara: USAK Publications, 2004)
 • Ethnic Terrorism in Turkey and the Case of the PKK: Roots, Structure, Survival, and Ideology, (İ. Bal ile), (London: Frank Cass, 2004). 83 sayfa. ISSN: 1474-7782.
 • The Armenian Diaspora, (Ankara ve Londra: TEIMK, 2003).
 • Art and Armenian Propaganda, (Ankara: 2002), (Ş. Kantarcı ile ortak yazar)
 • Turkey and the World, A Bibliography of Turkey and Turks in English, (İstanbul: Kaknüs, 2001). 446 sayfa. ISBN 975-6698-08-X.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]