Sarmatlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Sarmatlar, MÖ 6-4 yüzyıllarda Orta Asya'dan Ural Dağlarına, ardından Güney Rusya ve Kuzey Kafkasya'ya, sonrasında ise Balkanlara kadar yayılmış olan bir İrani halk.[1][2][3][4][5] Bazı araştırmacılara göre Sarmatların bir kısmı Türk idi.[6][7][8][9] [10][11]

Britannia'da kurt baslı sancak (tuğ) ile atlı bir Sarmat süvariyi gösteren bir mezar taşı, Grosvenor Müzesi, Chester

MÖ 4. yüzyılda Don Nehri ötesine geçip İskit topraklarını ele geçiren Sarmatlar, Neron (54-68) döneminde Cermen kabileleriyle ittifaklar kurarak Roma topraklarına girmişlerdir.

3. yüzyılda Sarmat toprakları büyük ölçüde Got istilasına uğramıştır. 370'ten sonraki Hun göçleri Sarmatları büyük ölçüde ortadan kaldırmıştır. Sarmatlar, 6. yüzyılda başka halklarla karışarak tarihten silinmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Sarmatlar, adına atlarını kurban ettikleri bir ateş tanrısına tapmıştır. Kadınlar erkeklerle birlikte savaşlara katılmıştır. Ancak ana-erkil yaşam zamanla biçim değiştirmiş ve bir erkek monarşisi oluşmuştur. Zengin ölüler için yapılan mezarlara (kurgan) değerli eşyalarını koyan Sarmatlara ait günümüzde Adigey'deki ve Kuban Irmağı havzasındaki höyüklerden arkeolojik buluntular çıkarılmıştır. At takımları ve silahlar Sarmat becerisini kanıtlamaktadır. Yüzük, bilezik, taç, broş, altın tabak ve benzeri ziynet eşyaları Adigey'deki ve Rusya'daki bazı müzelerde sergilenmektedir.

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ (William Hearth, ORMUS: Timeline of Ancients, 2007, s.174)
 2. ^ India and the world: researches in India's policies, contacts, and relationships with other countries and peoples of the world
 3. ^ The Encyclopedia of religion
 4. ^ Encyclopædia Britannica Online: "Sarmatian"
 5. ^ Zakiev M. Z., Problems of the history and language, Who are the Alans?, Kazan, 1995
 6. ^ Mirfatih Zekiyev Türklerin ve Tatarların kökeni syf; 143-178 Selenge yayınları Ağustos 2007
 7. ^ H. Celâl Güzel, Ali Birinci, Genel Türk tarihi, 1. cilt, Yeni Türkiye, 2002
 8. ^ Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü, Türk dünyası el kitabı: Coğrafya-tarih, 1992, s.176
 9. ^ Viktor Aleksandrovich Shnirelʹman, Who Gets the Past?, Woodrow Wilson Center Press, 1996, s.28
 10. ^ Encyclopædia Britannica Online: "Sarmatian"
 11. ^ J.Harmatta: "Scythians" in UNESCO Collection of History of Humanity - Volume III: From the Seventh Century BC to the Seventh Century AD. Routledge/UNESCO, 1996, s. 182.

Wikimedia Commons'ta Sarmatlar ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.