Saraycık, Ordu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Koordinatlar: 40°56′00″N, 37°58′48″E

Saraycık
—  Belde  —
Ordu in Turkey.svg
Koordinatlar: 40°56′00″K 37°58′48″D / 40.9333333°K 37.98°D / 40.9333333; 37.98
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz
İl Ordu
İlçe Merkez
Yönetim
 - Belediye başkanı Mustafa CANDAN (AKP)
Nüfus (2012)[1]
 - Toplam 2.064
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 452
İl plaka kodu 52
Posta kodu 52200
İnternet sitesi: Saraycık Belediyesi
Köyden bir görünüm.

Saraycık, Ordu'nun Merkez İlçesi'nin beldesidir.

Tarihçe ve yönetim[değiştir | kaynağı değiştir]

Saraycık beldesi eskiden Rum'ların oturduğu daha sonra nüfus mübadelesi sonunda Trabzon ilinden gelip yerleşenlerle birlikte yöre halkının bütünleşmesinden oluşmuştur. 1998 genel nüfus sayımında 4217 olan nüfus göç sebebiyle 3140'a düşmüştür.

Köy statüsünde olan belde 1973 yılında nüfus artışı ve mahallelerdeki ileri gelenlerin gayretleri ile belediye teşkilatı kurulmuştur. Bu beldeye bağlı; Dereli, Değirmenyanı, Akdam, Elmalı, Kaballı, Mercandüzü, Poturlu mahallelerinden (muhtarlıklarından) oluşmaktadır.

Tarihçesine göz atarsak saraycık kasabası'nın çok eski yerleşim yeri olduğu ve o zamanlarda sarayda yaşayan bir kişinin buraya yerleşmesi nedeniyle bu ismi aldığı söylenmektedir.

Eskiden köy olan saraycık şimdi belediye tarafından hizmet görmektedir. Belediyenin kurucusu Kemal ÇELEBİ'dir.

Beldenin bütün mahallelerinde ilköğretim okulu bulunmaktadır. 1997-1998 ve 1998-1999 eğitim öğretim yıllarına bu okullar taşımalı ilköğretim uygulamasına geçmiştir.

Beldede ayrıca sağlık ocağı P.T.T. acenteliği (2000 yılında kapandı) ve Tarım Kredi Kooperatifi(2003-2004 yılında kapandı) kuruluşları belde ve çevre köylerine hizmet vermektedir. Tüm mahallelerin elektrik, su, yol ve telefon vardır.


Beldesi Çevre incelemesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Saraycık beldesi, Ordu (il) ili merkez ilçeye bağlı,il merkezine 18 km uzaklıkta Turnasuyu vadisine dağınık olarak yerleşmiştir. Arazi çok engebeli ve dağınıktır. Yerleşimin dağınık olması halkında dağınık yerleşimine neden olmuştur.

Saraycık beldesinin doğusunda Gülyalı ilçesi, batısında Yukarıtepe köyü, Güneyinde Emen ve Osmaniye Köyü, kuzeyinde Turnasuyu köyü ile çevrilidir.

Deniz seviyesinden yüksekliği merkez mahalle hariç ortalama 95 metredir.Belde ve çevresi genellikle fındık bahçesi ve ormanlık alanlarla kaplıdır. Son zamanlarda kivi yetiştiriciliği de yapılmaktadır.

Köyden bir görünüm.

Ekonomik ve sosyal durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Belde halkı genellikle çiftçilikle uğraşır. Üretilen ürünlerin başında fındık,sebzecilik, meyvecilik ve küçük çapta da hayvancılıkla uğraşılır. Bir kısım insanlarda kasabadaki kurum ve kuruluşlarda çalışmaktadır. Belde insanlarının ekonomik düzeyi gayet iyi olmasına karşın geçim güçlüğü çeken ailelerde görülmektedir.

Belde ve çevre mahellelerinde düğünlerde çeşitli oyunlar oynanmaktadır. Yörede genellikle Trabzon ve Giresun yöresi oyunları oynanmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]