Sarıalan, Vezirköprü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Sarıalan - Samsun ili Vezirköprü ilçesinin köyü
—  Köy  —
Samsun
Samsun
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Samsun
İlçe Vezirköprü
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.602
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 362
İl plaka kodu 55
Posta kodu 55900
İnternet sitesi: [2]

Sarıalan, Samsun ilinin Vezirköprü ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kurulduğu bölge ağaçlıklardan oluşan orman alanıdır. Eskiden buraya çevre köylerden hayvan otlatmaya gelirlermiş. Hayvan otlatmak için buraya gelen “sarı” lakaplı Mehmet adında bir kişi buraya hayvanları için bir ağıl yaptırmış. Köyün adı buradan gelmektedir.

CANİK SANCAĞINDA TÜRKMENLER: Samsun

Oğuz /Türkmen Oymaklarının Listeleri: Bu listelerdeki isimler Türkmen oymaklarının serüvenini daha iyi anlamak için gereklidir. Kayseri bölgesindeki Türkmen oymaklarını anlayabilmek için başta Maraş, Sivas, Yozgat ve Adana olmak üzere civar illerin kayıtlarına bakmak, hatta Doğu Anadolu, İran ve Azerbaycan Türkmenleri ile Hazar ötesi Türkmenleri hakkında da bilgi sahibi olmak şarttır. Türkmen oymaklarının isimlerinin insanı şaşırtan bir şekilde birçok yerleşim yerinde karşımıza defalarca çıkmaktadır. Bu da göstermedir ki, yurdumuzun doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine uzanan her bölgede Türkmen oymaklarından parçalar yerleşik hayata geçmekte ve hatta Irak, İran, Azerbaycan, Afganistan, Balkanlar ve Türkmenistan’a kadar büyük bir coğrafyada Türkmen topluluklarının birbirleriyle akraba olduğu gerçeği önümüze çıkmaktadır. Kayseri yöresi Yörük-Türkmenlerin listesinde bulduğunuz ve ilgilendiğiniz bir obayı bu listelerden takip ederek yurdumuzun nerelerine yerleştiğini ve hatta şu an Türkiye dışında olan ülkelerin hangisinde aynı obaların parçalarının bulunduğunu takip edebilirsiniz.

TÜRKMEN KÖYLERİ 1-Beşlü (Kocakayası ve Vezirköprü) 2-Etrak-i Saraycık “ “ 3-Kılıç Veled-i Halil (Vezirköprü) 4-Etrak-i Geçili (Kocakayası ve Vezirköprü) 5-Dündar Evladı 6-Hızır Veled-i Behşayiş 7-Mehmed veled-i Pir Ahmet 8-Narlu veled-i Pir Ahmet 9-Şarkiyan “ “ 10-Türkmen 11-Yürük Çal 12-Sarıalan (Türkmenderesi)—Irak Türkmenleri 13-Gölköy (Türkmen Mahallesi)-Azerbaycan Türkmenleri

İŞMAN SÜLALESİ MENSUPLARI

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun iline 143 km, Vezirköprü ilçesine 28 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, [Türkiye'de Karadeniz İklimi] etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy 250 haneden oluşmaktadır, toplam nüfus 1602'dir.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1602
1997 1507

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

yeni yetişen nesillere bakılırsa köy halkı eğitime büyük önem veriyor. GENÇLERİN BİR ÇOĞU METROPOL ŞEHİRLERDE ÇALIŞMAKTA OLUP ORALARDA TİCARET İLE UĞRAŞMAKTADIR

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin Köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için Köy muhtarlığı seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Kenan Demir/ 0 362 6570391 - 0543 8932089
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde orta öğretim okulu vardır. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]