Sancak beyi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Sancak Beyi sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara

Sancak Beyi, Osmanlı Devleti'nde yönetici. İmparatorluğun sınır bölgelerinde üst düzeyde yönetici. Osman ve Orhan Bey döneminde en önemli yönetim birimi sancak idi.Sancakların başında Sancakbeyi bulunurdu.1.Murat döneminde Rumeli Beylerbeyliği kuruldu.Beyliğin ilk merkezi Edirne idi.Daha sonra merkez Manastır oldu.Bayezıd döneminde Anadolu Beylerbeyliği kuruldu. Beyliğin ilk merkezi önce Ankara iken daha sonra Kütahya oldu.Osmanlı devletinde fetihlerle toprakların genişlemesi üzerine yönetimi kolaylaştırmak amacıyla ülke eyaletlere bölünmüştür.

Sancak = bayrak: Sınır noktalari sancaklar (bayraklar) ile, belirlenir, işaretlenir, sancaği (bayrağı) korumakla görevli idarecilere Sancak Beyi ismi verilirdi.

Sancak Beyi fransızcada Marki (marquis) rütbesine tekabül eder. Marquis fransızca marquer (işaretlemek, belirlemek) eyleminden türetilmiş bir kelimedir. Osmanlı idaresinde bulunan idari ve askeri yapılanmada Beylerbeyliklerden sonra gelen Sancakları yöneten kişidir. Sancak Beyi savaş zamanı emri altındaki tımarlı sipahiler ile Beylerbeyi'nin emri altına girerdi.