Salman Bin Abdülaziz el-Suud

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Salman bin Abdülaziz el-Suud sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Salman bin Abdülaziz el-Suud
سلمان بن عبد العزيز آل سعود
Prince Salman bin Abd al-Aziz Al Saud at the Pentagon April 2012.jpg
Suudi Arabistan Veliahtı
Hüküm süresi 18 Haziran 2012 -
Önce gelen Nayif bin Abdülaziz el Suud
Suudi Arabistan Savunma Bakanı
Hüküm süresi 5 Kasım 2011 -
Önce gelen Sultan bin Abdülaziz el Suud
Riyad Bölgesi Valisi
Hüküm süresi 25 Şubat 1963 - 5 Kasım 2011
Önce gelen Bedir bin Abdulaziz el Suud
Sonra gelen Sattam bin Abdülaziz el Suud
Hanedan Suud Ailesi
Babası Abdülaziz El Suud
Annesi Hassa bint Ahmed Al Sudairi
Doğum 31 Aralık 1935 (1935-12-31) (78 yaşında)
Riyad, Suudi Arabistan
Dini İslam

Salman bin Abdülaziz el-Suud, (Arapça: سلمان بن عبد العزيز آل سعود - d. 31 Aralık 1935 - Riyad, Suudi Arabistan) Suudi Evi üyesi olmakla beraber, Suudi Arabistan Veliahtı, Suudi Arabistan Savunma Bakanı ve eski Riyad Bölgesi valisi. Genelde Prens Salman olarak tanınır.

Gençliği ve Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Prens Salman, 31 Aralık 1935 tarihinde, Suudi Arabistan'ın Riyad şehrinde, bir Suudi Ailesi üyesi olarak dünyaya geldi. Babası ülkenin kralı Abdullah bin Abdül Aziz, annesi ise Hessa el Sudairi'dur. Kralın 25 oğlundan biridir.

Prens Salman, kraliyet çocuklarına eğitim veren Prens Okulu'na gitti. Orada eğitim aldı. Sonra mezun oldu ve politikaya atılmaya başladı.

Devlet Adamlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Salman bin Abdülaziz el Suud'un siyasi deneyimi ve yükselişi 1950'li yıllara dayanır. Suudi Ailesi Konseyi Başkanı olmuştur. Bunun yanında önemli devlet hizmeti gerçekleştirir; Riyad'ın belediye başkanlığını ve valiliğini üstlenir. En çok görev süresi Riyad Bölgesi Valisi olduğu zamanda olmuştur. Tam 48 yıl sürmüştür. Ardından o görevi bırakmış ve 5 Kasım 2011 tarihinde savunma bakanı olmuştur. Kardeşi ve kralın seçtiği veliaht olan, Nayif bin Abdülaziz el Suud vefat edince veliahtlık ona devredilmiştir.

Ayrıca politika yönünde, halka karşı yumuşak ve uzlaşıcı bir tutumu olduğu dünya tarafından bilinmektedir. Kral -halk ilişkisine önem verir. Reformlara sıcak bakmaktadır.