Sakarya Nehri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Sakarya nehri sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Sakarya Nehri
Sakarya nehri
Sakarya nehri
Kaynak Bayat yaylası
Uzunluk 824 km
Havza alanı 53.800 km2

Sakarya Nehri Kızılırmak ve Fırat nehirlerinden sonra Türkiye'nin üçüncü en uzun, Kuzeybatı Anadolu'nun ise en büyük akarsuyudur.

Uzunluğu 824 km olup, beslenme havzasının genişliği 58.160 km²'dir.Havza alanı ülkemiz arazisinin %7,46'sı büyüklüğündedir.Sakarya nehri havzasını Kızılırmak, Batı Karadeniz, Gediz, Konya kapalı havzası, Marmara, Akarçay ve Susurluk havzaları tarafından kuşatılmıştır.[1]

Sakarya nehri havzasında şu dokuz ilin toprakları bulunmaktadır:Sakarya , Bolu, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Bursa , Kütahya , Konya, Afyon .Sakarya nehrinin kolları:Porsuk Çayı, Ankara Çayı, Mudurnu Çayı, Koca Çay, Kirmir Çayı, Çark Suyu,Darıçay Deresi.

Nehrin bir koluAfyon'un kuzeydoğusundaki Bayat Yaylası'ndan, diğeri Eskişehir Çiftelerden doğar.

Sakarya Nehri görüntüsü

Önce İç Anadolu’ya doğru akar sonra Kızılırmak'ın tersine bir kıvrımla, kuzeye döner, Polatlı yakınlarında en büyük kollarından biri olan Porsuk Çayı'nı ve Ankara Çayı'nı alır. Geyve Boğazı'ndan geçer ve Karasu'dan akarak Karadeniz'e dökülür.

Sakarya Nehri'nin Aladağ ve Kirmir sularını aldığı yerde Türkiye'nin en büyük santrallerinden biri olan Sarıyar Hidroelektrik Santrali ile Gökçekaya Hidroelektrik Santralı ve Yenice Barajı kurulmuştur.

Nehir, ismini Yunan Mitolojisi'ndeki nehir tanrısı Sangarius'dan almaktadır.

Önemli kollar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Commons-logo.svg
Wikimedia Commons'ta
Sakarya Nehri ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.