Hayali anı sendromu (psikolojik kurmacalar)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Sahte anı sendromu (psikolojik kurmacalar) sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara

Hayali anı sendromu veya Sahte anı sendromu, aslında hiçbir zaman var olmamış olmasına rağmen gerçek mekan ve gerçek kişilerle zihinde yaratılan bir hikayeleme senaryosu sonrası oluşan bir fantezi düş türü olan psikolojik kurmacadır.

Genelde bir kaza veya trajik bir tranva olayı sonrası geçici şoka girme sürecinden çıktıktan sonraki süreçte olayın nasıl olduğu hakkında beyinin fikir üretme ve konuyu kişinin kendi savunma bilinç mekanizması noktasında olayı tam hatırlamadığı için olayda en çok kusurlu olanın kendi olabileceği düşüncesiyle diğerlerinin daha hatalı olduğu düşüncesiyle yaratılan ve genelde olay yerindeki diğer kişileri suçluyan ifadelere dönüşen durumlara sebep olabilmektedir.

ama daha çok genelde iyi anı anlamıyla uzak yerlerde (yurtdışı) oturan yakın akrabalarına düşkün çocukların özellikle uzak yerlerde çekilen fotoğraflardaki çocukları kendilerinin olduğunu sanmasıyla, sanki oralara da kısa bir süre yaşadığı yönde fikirlerin oluşması ve resimlerdeki gerçek hikayelerle örtüşür senaryolar ürettikleri olmuştur. genelde bu tarz durumlar hoş bir anı olarak aile içerisinde komik anı olarak bile bahsi geçebilmektedir.

bazılarına göre ise bu kuantum, paralel evrendeki diğer yaşamına 3. gözle bir bakış olarak metafizik yorumları bile söz konusu olabilmektedir.