Sabra (tank)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
M-60T
Sabra
Sabra tank.jpg
Çeşidi Ana Muharebe Tankı
Uyruğu İsrail İsrail
Hizmet geçmişi
Hizmet 2007-
Üretim tarihi
Tasarımcı IMI Military Industries
Üretici IMI Military Industries
Üretim adedi 170
Özellikler
Uzunluk 6.95 m
Genişlik 3.63 m
Yükseklik 3.27 m
Mürettebat 4


Zırhı Çelik Kaplama
Ana silahı IMI 120mm Tank Topu
Diğer silahları 7,62 M240 eşeksenli silah,MG3 Makinalı Tüfek
Motor Continental AVDS-1790-5A dizel (Mk.I)
MTU 881 KA-501 dizel (Mk.II & III)
908 hp (677 kW) (Mk.I)
1,000 hp (750 kW) (Mk.II & III)
Süspansiyon donanımı Burulma çubuğu
Boş ağırlık 55 ton (Mk.I)
59 ton (Mk.II)
Harekat menzili 450km
Azami hızı 48 km/h (Mk.I)
55 km/h (Mk.II & III)

Sabra Ana Muharebe Tankı, IMI (Israel Military Industries)’nin Ramat Hasharon’da bulunan Slavin ağır silâhlar tarafından tasarlanan,daha yüksek kalibreli top ve pasif zırhla geliştirilen M60A3 tankının modernize edilmiş bir uyarlamasıdır. Sabra geliştirme paketinin tümünde gözlem aygıtı programları, talebe ve operasyonel gereksinimlere göre özelleştirilir.

İlk nesli Kasım 2005’de teslim edilen, Türk Ordusu’na ait 170 adet M60A1 tankı, Sabra Mk 2 paketi ile geliştirilmiştir. M60T'lerde, Sabra tanklarında kullanılmayan orijinal M60A1/-A3 lerde komutan makineli tüfek kulesi, PKK ile mücadelede edinilen tecrübede, korunma halinde makineli tüfek ateşlenmesi gerek duyulup ve halen kullanilmaktadir.

Silahlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sabra’nın ana silâhı 120mm’lik MG-253 yivsiz topudur; ki bu da IMI (önceden TAAS) tarafından yapılan Merkava Mark 3 ana muharebe tankının topuna benzer. Silâh, bir alev püskürtücü ile yıpranmanın azalması ve ilk vuruş olasılığını en üst düzeyde tutmak için bir ısıl kol ile ayarlandı. 42 top mermisi için yer sağlandı. Silâh, M60 tankındaki M68 topundandan daha fazla etki mesafesine ve zırh delme yeteneğine sahiptir. Silâh 120mm “Armour Piercing Fin-Stabilised Discarding Sabot(APFSDS)” içeren yivsiz top NATO standartı mühimmatı ile uyumludur. Ayrıca, MG253 top'u LAHAT (LAser Homming Anti Tank) lazer güdümlü tanksavar füzesini ateşleme kabiliyetine sahiptir.

Co-axial” makineli tüfek uzun kovan 7,62mm kullanılmaktadır. 60mm’lik havan topu sistemi, Hayfa’da konuşlu bulunan Soltam Ltd tarafından tedarik edilebilir.

Koruma[değiştir | kaynağı değiştir]

Sabra, bir otomatik ateş ve patlama silme sistemi, tehdit uyarı sistemi ve sis bomba fırlatıcıları (lançer) ile donatıldı. Tank birimsel edilgen zırh koruması ile ayarlandı, ki bu Sabra Mk 2’de bulunan kompozit zirh plakalarinin üzerine "patlama tepki zırhının" (reaktif zırh olarak da bilinir) geliştirilmişidir.

Ateş Denetim ve Gözlem[değiştir | kaynağı değiştir]

Karma taret ve silâh denetim sistemi hidrolik kaldırma ve döndürme sisteminden meydana gelir.Tank, Hayfa’da bulunan Elbit Systems ve Rehovot’da bulunan El-Op(Electro-Optics) Industries Ltd tarafından sağlanan bir "Knight" bilgisayar destekli ateş denetim sistemi ile donatılır. Ateş denetim sistemi, taret denetim ve etkin taret dinamikleri ile bütünleştirilir. Yükseltme("elevation")’nin içindeki görüş ayarlamanın çizgisi ve ufuk açısı , durağan ve hareketli hâlde, durağan ve hareketli hedefleri yüksek bir isabet oranı ile vurma olasılığı sağlar. Sistem, savaş harekâtının dört işlevine sahiptir: görüş çizgisi ile ortak eksenli çalışabilen top ile ayarlanabilir işlev; ana silâh ekseni ile ortak eksenli çalışabilen silâh subayının görüş çizgisi ile “slaved” işlevi; ayarlanamaz biçim ve acil durumlar için elle kullanılan operasyonlar ile destekleme işlevi.

Top, nişancı ve tank komutanı tarafından ateşlenebilir. Nişancı bölmesi, El-Op tarafından sağlanan 8 kat büyütmeli gündüz görüşlü ve 5.3 kat büyütmeli termal görüşlü periskop ile donatılır. Görüş iki eksen içinde ayarlanır. “Eyesafe Nd”: YAG lazer mesafe ölçücü aygıtı 200m’den 9,995m’ye kadar +/-5 m yanılma payı ile uzaklık ölçümü yapabilir.

İtici Güç[değiştir | kaynağı değiştir]

Sabra motoru General Dynamics’in AVDS-1790-5A pistonlu, dört zamanlı ve dizel motorudur; dakikada 2400 devirde 908 beygir güç sağlar, ki bu da ton başına 16,5 beygir ile büyük bir güç sunar.

Türk M60A3’leri için modernizasyon paketi, Renk 304 otomatik şanzıman ile 1000 beygirlik MTU 881 dizel motoru içerir.

Şanzıman, arazide hareket edebilmek için geliştirilmiştir. Tankın altışar taşıyıcı tekerleği, arkadan çekişli car dişlisi ("trailing"), kol süspansiyonu, “torsion bar springs”, piston damperleri ve her taraf için piston “bumpers and single pin steel tracks” mevcuttur.

M-60T'nin en yüksek hızı 48km/s’tir ve 0’dan 32km/s hıza 9.6 sn’de ulaşır. 450km hareket menzil yeteneğine sahiptir. Tank %60 meyil tırmanma ve %30 yan meyil ilerleme, 2.60m hendek geçme ve 0.91m engel geçme yeteneğine sahiptir. 1.40 m derinliğindeki sudan hazırlıksız ve 2.40m derinliğindeki sudan hazırlıklı (kule sabitlenmesini takiben, taret gövde arasındaki bölgenin basınçlı hava ile şişirilmiş lastik conta ile izolesini ile) geçebilir.

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mk.I[değiştir | kaynağı değiştir]

Mk.I, Magach 7C'den esinlenerek yapılmış bir moddur.IMI'nin 120 mm'lik silahı ek pasif zırh ve atış kontrol sistemiyle geliştirilmiştir.

Mk.II/M60T[değiştir | kaynağı değiştir]

Mk.II veya M60T, Mk.I'den daha gelişmiş motor ve patlayıcı tepkisel zırh kullanılmıştır.Standart M60 tareti çıkartıplıp yerine yeni ve keskin hatlara sahip bir taret konmuştur.

Mk.III[değiştir | kaynağı değiştir]

Mk.III daha gelişmiş zırh, RWR/IR sistemi ve Merkava tanklarından alınan yeni paletlere sahiptir

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]

http://www.army-technology.com/projects/sabra/ (Asıl Kaynak)