Sıla (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sıla
Sıla dizi resim.jpg
Tür Drama, Aksiyon
Senarist Muharrem Buhara
Yönetmen Yasin Uslu
Gül Oğuz
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 3
Bölüm sayısı 79
Prodüksiyon
Yapımcı Nezihe Dikilitaş
Gösterim süresi 82 dakika
Yapım şirketi Fm Yapım - Most Production
Yayın bilgileri
Kanal Atv
Yayın tarihi 15 Eylül 2006 – 19 Eylül 2008

Sıla, ATV'de yayınlanan bir Türk dizisidir. Başrolleri Cansu Dere ve Mehmet Akif Alakurt tarafından paylaşılan dizi, ilk çıktığı zamanlarda çok popüler olmuştur. Dizi müziği Sezen Aksu ve diziyle aynı adı taşıyan Sıla Gençoğlu'na ait. Sıla, "Sıla/Töre" adlı besteyi de kendisi seslendirmiştir. Tekrarları Kanal 7'de verilmektedir.

Dizi senaryosunun çalıntı olduğu 2013 yılında Yargıtay tarafından onandı.[1] Yapımcı firma yazar Dursaliye Şahan'e tazminat ödemeye mahkûm edildi.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Mezopotamya'nın bereketli toprakları. Hiçbir penceresi birbirine bakmayan, yüksek avlulu evleri, daracık sokakları olan topraklarda kanun tanımaz töreler, töreye karşı gelen aşk! Kalbinde hep hasret büyütmek zorunda kalan bir kızla, töreleri ve kalbi arasında kalan Boran'ın tutkulu aşk hikayesi! Yazgısı, onu üç yaşındayken özünden, ailesinden koparıp, İstanbul'a sürükler. Kökleri Doğuda, Batı dünyasına ait Sıla, bir yalanla büyür. Sıla başka bir dünyaya kök salmaya çalışırken o farkında değildir ki, o topraklar kızların kaderini başkaları yazar. Sıla'nın hiç duymadığı Berdel kelimesi, hayatının tüm seyrini değiştirir. Hiç tanımadığı ağabeysinin canını kurtarmak için, hiç görmediği aşiret reisi Boran'la zorla evlendirilir. Artık Sıla kocaman bir evde, yıkılmaz kuralları olan bir töreye hapistir. Sıla her gün kaçış planları yapar ama farkında değildir ki, asıl kaçmaya çalıştığı şey, içinde yavaş yavaş büyüyen Boran'a duyduğu umarsız aşktır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]