Gökkafes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Süzer Plaza Ritz-Carlton sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara

Koordinatlar: 41°02′25.40″K 28°59′32″D / 41.040389°K 28.99222°D / 41.040389; 28.99222

Gökkafes
Gokkafes.JPG
Genel Bilgiler
Yer İstanbul, Türkiye
Teknik Bilgiler
Kat Sayısı 34
İlgili Şirket(ler)
Mimar(lar) Doruk Pamir

Gökkafes (diğer adıyla Süzer Plaza), İstanbul Dolmabahçe'de gökdelen. Süzer Grubu’nun emlak geliştirme projelerinden biridir. Kongre Vadisi olarak bilinen bölgede bulunan ve turizm ile iş dünyasına yönelik hizmet veren onlarca yapı arasında yer almaktadır.

 

Gökkafes, binanın resmi adı olmayıp, halk arasında yaygın olarak kullanılan bir isimdir. Gökdelenin gerçek adı Süzer Plaza’dır. İnşaatına 1987 yılında başlanan ve Ekim 2001’de açılan gökdelende bugün 5 yıldızlı bir otel, sanat galerisi, mağazalar, bay ve bayan kuaförü, rezidanslar, konsolosluklar ve hem yerel hem de uluslararası kurumların ofisleri bulunmaktadır.

 

Kamuoyunda binanın kaçak ya da tartışmalı olduğuna yönelik yanlış bir izlenim mevcuttur. Gerekli olan bütün ruhsat ve iskan izinlere sahip bulunan Süzer Plaza, 20 yılı aşkın sürede tüm yargı denetimlerinden geçmiş ve yapılanma sürecinde aleyhine açılan 50’ye yakın davayı kazanmıştır.

 

Tarihi kayıtlar incelendiğinde, 30.09.1955 tarihinde bu taşınmazın Sultan Mahmut Han Sani Vakfı’ndan terkin edildiği anlaşılmaktadır. Taşınmaz üzerine “bina yapılmaması” şeklindeki Vakıf Senedi ile getirilen kısıtlılık halinin, taşınmazın vakfa ait olduğu dönemde dahi kâgir bina, ahır, ev ve araba imalathanesi yapılmak suretiyle tapu dışında fiilen kaldırıldığı bir gerçektir. Günümüze kadar gelen civar yapılaşma da bu gerçeği teyit etmektedir. Süzer Plaza’dan önce bu arazide sadece metruk binalar, iki gecekondu, bir gazino, tamirhane ve garaj bulunmaktaydı. Bu nedenle Süzer Plaza fiilen yeşil alan üzerinde kurulmamıştır ve tapuda da yeşil alan olarak gözükmemektedir.

 

Süzer Plaza, İstanbul’un en görkemli ve panoramik manzarasına sahip binalarından biridir. İstanbul’u ziyaret eden çoğu ünlü ve işadamı, gökdelendeki otelde konaklamayı tercih eder. İş merkezlerine olan yakınlığı ve sunduğu sosyal olanaklar nedeniyle Süzer Plaza kentin en gözde yapıları arasında yer almaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]